rozwińzwiń

Cedynia 972

Okładka książki Cedynia 972 Paweł Rochala
Okładka książki Cedynia 972
Paweł Rochala Wydawnictwo: Bellona Seria: Historyczne Bitwy historia
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historyczne Bitwy
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311095427
Tagi:
Cedynia
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
77 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
813
802

Na półkach: , , , , , , ,

W obliczu istnienia jedynie bardzo skromnych informacji o samym konflikcie roku 972 autor podjął jedyną słuszną decyzję i przedstawił historię niemiecko-słowiańskiego pogranicza od czasów Karola Wielkiego do Ottona I. Jego sympatia leży wprawdzie, co raczej nie dziwi, jednoznacznie po stronie Polaków i innych Słowian zachodnich, ale „Cedynia 972” to dosyć neutralna, rzeczowa relacja wydarzeń tamtych czasów. Dla Niemców region Łaby i Odry to wtedy rodzaj Dzikiego Wschodu, przyciągający wszelakich awanturników i mącicieli z głębi Rzeszy. Natomiast plemiona słowiańskie różnią się zachowaniem niewiele od plemion indiańskich Ameryki Północnej: są bardziej zwaśnione z sąsiadem o miedzę niż z Niemcami i prowadzą krótkowzroczną politykę, która już wkrótce okaże się fatalna w obliczu dobrze zorganizowanego imperialnego podboju.

Fakt, że w osobie Mieszka I-go (a potem, ale już nie w narracji tej książki, Bolesława Chrobrego) Polacy mieli mądrych i zdecydowanych władców, zaważył prawdopodobnie znacząco na dalszych losach regionu.

Paweł Rochala pisze ciekawie i przystępnie, choć lekko zdziwił mnie rozdział opisujący samą bitwę pod Cedynią w postaci sfabularyzowanej. Czyta się to całkiem dobrze, ale ma niewiele wspólnego z literaturą popularnonaukową. Mimo to książka jest dobrym i udanym wprowadzeniem w temat początków polskiej państwowości i ówczesnych stosunków z zachodnim sąsiadem.

W obliczu istnienia jedynie bardzo skromnych informacji o samym konflikcie roku 972 autor podjął jedyną słuszną decyzję i przedstawił historię niemiecko-słowiańskiego pogranicza od czasów Karola Wielkiego do Ottona I. Jego sympatia leży wprawdzie, co raczej nie dziwi, jednoznacznie po stronie Polaków i innych Słowian zachodnich, ale „Cedynia 972” to dosyć neutralna,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
277
24

Na półkach: , , ,

Jest to moja pierwsza książka Pawła Rochali i pióro autora robi wrażenie. Ta publikacja o bitwie pod Cedynią to przykład dobrej roboty popularyzatorskiej. Temat został ukazany barwnym językiem, widać, że pisarz starał się jak najbardziej przybliżyć wydarzenia z tamtego okresu. Przedstawił ustalenia historyków, a następnie swoją wizję przebiegu bitwy wraz z uzasadnieniem. Solidna pozycja w serii Historyczne Bitwy Bellony.

Jest to moja pierwsza książka Pawła Rochali i pióro autora robi wrażenie. Ta publikacja o bitwie pod Cedynią to przykład dobrej roboty popularyzatorskiej. Temat został ukazany barwnym językiem, widać, że pisarz starał się jak najbardziej przybliżyć wydarzenia z tamtego okresu. Przedstawił ustalenia historyków, a następnie swoją wizję przebiegu bitwy wraz z uzasadnieniem....

więcej Pokaż mimo to

avatar
687
251

Na półkach: , , ,

Przyzwoita pozycja jak na standardy tej nierównej serii. Najpierw popularny zarys dziejów niespokojnego pogranicza niemiecko-słowiańskiego w X wieku, później historia rozwoju państwa Mieszka i jego relacji z cesarstwem Ottona, a na końcu finałowa bitwa. Po drodze jest jeszcze bardzo ciekawy rozdział o uzbrojeniu obu stron. Całkiem zgrabnie napisana, choć próba rekonstrukcji przebiegu bitwy nieco zbyt fabularna.

Przyzwoita pozycja jak na standardy tej nierównej serii. Najpierw popularny zarys dziejów niespokojnego pogranicza niemiecko-słowiańskiego w X wieku, później historia rozwoju państwa Mieszka i jego relacji z cesarstwem Ottona, a na końcu finałowa bitwa. Po drodze jest jeszcze bardzo ciekawy rozdział o uzbrojeniu obu stron. Całkiem zgrabnie napisana, choć próba rekonstrukcji...

więcej Pokaż mimo to

avatar
866
866

Na półkach:

Mieszko to miał łeb do polityki i wojaczki. Sprytnie wymanewrował Ottona I i mógł robić, co mu się żywnie podobało (no, ale trybu trzeba płacić). Niestety jedna zakała rodu Ottonów została zabita na Pomorzu podczas podboju tamtejszych ludów i władca Fraków zaczął zbierać wojsko. Rochala się trochę za bardzo rozpisuje i często wychodzi po za historyczne ramy książki, wnika to jednak z jego uwielbienia do tej epoki.

Mieszko to miał łeb do polityki i wojaczki. Sprytnie wymanewrował Ottona I i mógł robić, co mu się żywnie podobało (no, ale trybu trzeba płacić). Niestety jedna zakała rodu Ottonów została zabita na Pomorzu podczas podboju tamtejszych ludów i władca Fraków zaczął zbierać wojsko. Rochala się trochę za bardzo rozpisuje i często wychodzi po za historyczne ramy książki, wnika...

więcej Pokaż mimo to

avatar
606
529

Na półkach: ,

Książka Pawła Rochali rozkręca się bardzo powoli. Jej wstęp obejmuje czasy daleko wyprzedzające powstanie monarchii Piastów, aż do najstarszych wzmianek o Słowianach. Dalszą jej część stanowi opis początków państwa polskiego, a dopiero w mniej więcej połowie, akcja dociera do stosunków polsko - niemieckich. Jest to zdecydowanie najlepsza część książki. Opis bitwy, chociaż bardzo hipotetyczny, jest bardzo interesujący i wiarygodny. Ogólnie ,,Cedynię" bardzo dobrze się czyta, jest napisana lekkim i ciekawym językiem.

Książka Pawła Rochali rozkręca się bardzo powoli. Jej wstęp obejmuje czasy daleko wyprzedzające powstanie monarchii Piastów, aż do najstarszych wzmianek o Słowianach. Dalszą jej część stanowi opis początków państwa polskiego, a dopiero w mniej więcej połowie, akcja dociera do stosunków polsko - niemieckich. Jest to zdecydowanie najlepsza część książki. Opis bitwy, chociaż...

więcej Pokaż mimo to

avatar
473
88

Na półkach:

Za dużo fantazjowania i wstawek dosłownie fabularnych.

Za dużo fantazjowania i wstawek dosłownie fabularnych.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    96
  • Posiadam
    44
  • Chcę przeczytać
    43
  • Historyczne Bitwy
    7
  • Ulubione
    6
  • Historia
    6
  • Średniowiecze
    4
  • Historyczne bitwy
    4
  • historia
    3
  • Bellona - Bitwy Historyczne
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Cedynia 972


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne