Dziecko z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej ADHD i ADD

Okładka książki Dziecko z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej ADHD i ADD Barbara Konstanty Ignaciuk
Okładka książki Dziecko z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej ADHD i ADD
Barbara Konstanty Ignaciuk Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
120 str. 2 godz. 0 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania:
2010-06-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-06-01
Liczba stron:
120
Czas czytania
2 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7587-268-2
Tagi:
ADHD ADD
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
3678
913

Na półkach: , ,

Pewne rzeczy nie są tutaj opisane wyczerpująco, a zaledwie zasygnalizowane. I mimo iż publikacja jest przeznaczona jako pomoc zarówno dla przyszłych terapeutów, psychologów, nauczycieli to może służyć również rodzicom, ale po uprzedniej lekturze innych pozycji, szeroko zaznajamiających z zagadnieniem nadpobudliwości. Myślę, że dla rodziców będą tu istotne podpowiedzi w formie ćwiczeń, natomiast nie dowiedzą się wiele o samych mechanizmach działania ADHD. Potrzebny jest podręcznik opisowo podchodzący do zagadnienia, bazujący na konkretnych przykładach by każdy lepiej zrozumiał spektrum omawianego zjawiska.

W "Dziecko z zespołem.." autorka skupiła się przede wszystkim na metodach pomocowych w radzeniu sobie z problemami dzieci z zespołem. Pisze o korzyści terapeutycznej z zastosowania rysunków, terapii kolorami oraz metodzie niedokończonych zdań. Wskazuje na nacisk uczestniczenia w zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych, bez których dziecko nie będzie w stanie poradzić sobie podczas nauki. Jednocześnie daje do ręki zestawy ćwiczeń z różnych grup możliwe do zastosowania przez osoby "nie wtajemniczone", czyli każdego rodzica, który może bazować i tworzyć własny warsztat pracy pomagając swojemu synowi/córce na co dzień (cwiczenia usprawniające funkcję wzrokową i słuchową).
Cały rozdział poświęcony jest na kinezjologię edukacyjną wraz z opisem ćwiczeń oraz scenariuszem zajęć. I ta część książki przydatna będzie bardziej fachowemu odbiorcy, bo rodzic bez wcześniejszego omówienia może nie zrozumieć istoty takich działań, a tym bardziej miec trudności z odniesieniem się do nich w praktyce. Na tym etapie ważne jest porozumienie między psychologiem czy nauczycielem, a opiekunem nadpobudliwego dziecka.
Dzięki zgromadzonej bibliografii każdy będzie mógł poszerzyć swoje horyzonty o wybrane zagadnienia.

Ostatecznie uważam, że książka jest istotna dla przyszłych terapeutów, bo korzyści z tego materiału dla rodziców bez uprzedniego omówienia celów będą mniejsze. Tę pozycję można potraktować jako zeszyt ćwiczeń, do którego uczeń winien posiadać podręcznik.

Pewne rzeczy nie są tutaj opisane wyczerpująco, a zaledwie zasygnalizowane. I mimo iż publikacja jest przeznaczona jako pomoc zarówno dla przyszłych terapeutów, psychologów, nauczycieli to może służyć również rodzicom, ale po uprzedniej lekturze innych pozycji, szeroko zaznajamiających z zagadnieniem nadpobudliwości. Myślę, że dla rodziców będą tu istotne podpowiedzi w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2
1

Na półkach: ,

Jestem autorką tej publikacji - wydawnictwo Impuls w Krakowie.

Jestem autorką tej publikacji - wydawnictwo Impuls w Krakowie.

Pokaż mimo to

avatar
1935
1585

Na półkach:

http://www.nieperfekcyjnie.pl/2012/10/barbara-konstanty-ignaciuk-dziecko-z.html

Ze względu na wybrany kierunek studiów, moje zainteresowania oraz przyszłą pracę (mam nadzieję, że będę miała możliwość pracowania w zawodzie) nieraz sięgam po literaturę pedagogiczną. Co prawda, niektóre książki czytam z przymusu, ponieważ ich znajomość jest mi niezbędna na zajęciach, aczkolwiek zdarza mi się także sięgać po tego typu literaturę ze zwykłej ciekawości oraz wewnętrznej potrzeby. Tak stało się właśnie z książką pani Ignaciuk - "Dziecko z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej".

Barbara Konstanty Ignaciuk jest magistrem filologii polskiej, którą ukończyła na Uniwersytecie Gdańskim. Za pracę pedagogiczną i zwycięski program "Uczyć się i żyć w demokracji" została uhonorowana Nagrodą Pomorskiego Kuratora Oświaty. Ponadto była nauczycielką, prowadziła także terapię pedagogiczną z elementami Kinezjologii Edukacyjnej i pracowała z dziećmi upośledzonymi. Oprócz działalności w oświacie pisze wiersze. Ponadto, ukończyła podyplomowe studia wiedzy o kulturze, terapii pedagogicznej z elementami Kinezjologii Edukacyjnej oraz oligofrenopedagogikę. Ma na swoim koncie także działalność charytatywną.

Owa publikacja składa się z czterech głównych rozdziałów oraz pomocnego słowniczka, przydatnych aneksów oraz bogatej bibliografii, po którą może sięgnąć czytelnik pragnący poszerzyć swoją wiedzę na tematy poruszane w książce. Co istotne, autorka opiera się na konkretnym przypadku. Podmiotem jej badań jest Adam - szóstoklasista, cechujący się zaburzonymi funkcjami psychosomatycznymi.
Pierwszy rozdział stanowi wprowadzenie i zapoznanie się z omawianym przypadkiem. Autorka przybliża nam postać Adama, genezę i dynamikę jego zaburzeń, ich znaczenie oraz pomaga zrozumieć, czym tak naprawdę jest ADHD oraz ADD.
Drugi rozdział traktuje o zastosowaniu rysunku w psychoterapii, który okazuje się idealną formą ujawniania swoich uczuć oraz myśli, a do tego pomaga zapanować nad impulsywnością i frustracją. Niepozorny rysunek pozwala na bliższe poznanie danej osoby, która swoją osobistą ekspresją wewnętrznych doświadczeń, może dostarczyć wielu cennych informacji o sobie. W tym rozdziale czytelnik zdobywa informacje dotyczące korzyści terapeutycznych z zastosowania rysunków, terapii kolorami, aromaterapii oraz niektórych metod pomocnych w interpretacji obrazków, wychodzących spod pióra (bądź kredek) osoby badanej.
Trzeci rozdział nosi nazwę "Kinezjologia Edukacyjna" (kinezjologia - nauka o związkach ruchu ciała z organizacją i funkcjonowaniem mózgu). Znajdziemy tutaj propozycje niektórych ćwiczeń z tego działu, poznamy narzędzia niezbędne w pracy kinezjologicznej oraz przykładowy scenariusz zajęć terapeutycznych dla dzieci z nadpobudliwością psychoruchową oraz z trudnościami w uczeniu się.
Ostatni rozdział dotyczy rodzajów terapii, gdzie czytelnik znajdzie odpowiedzi na trapiące pytania, chociażby - jak unikać stresu, dlaczego tak trudno nauczycielom nawiązać nić porozumienia z rodzicami, a także dlaczego właśnie rodzice czasami nie potrafią porozumieć się z nauczycielami.

"Dziecko z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej ADHD i ADD" nie jest stricte teoretyczną pozycją. Barbara Konstanty Ignaciuk nie wywyższa się - jej starania nie polegają na uświadamianiu czytelników, jak mało wiedzą, ale na przybliżeniu danego przypadku i podzieleniu się swoimi spostrzeżeniami. Owa publikacja zawiera niezwykle cenne wskazówki mogące znaleźć zastosowanie w praktyce pedagogicznej oraz pracy terapeutycznej.
Ta publikacja to skarbnica wiedzy dla przyszłych i obecnych pedagogów, terapeutów, nauczycieli, psychologów oraz wszystkich osób, których interesuje taka tematyka i chciałyby zgłębić swoją wiedzę dotyczącą nadpobudliwości psychoruchowej. Naprawdę warto zapoznać się z tą pozycją, do czego zachęca przystępny język.

http://www.nieperfekcyjnie.pl/2012/10/barbara-konstanty-ignaciuk-dziecko-z.html

Ze względu na wybrany kierunek studiów, moje zainteresowania oraz przyszłą pracę (mam nadzieję, że będę miała możliwość pracowania w zawodzie) nieraz sięgam po literaturę pedagogiczną. Co prawda, niektóre książki czytam z przymusu, ponieważ ich znajomość jest mi niezbędna na zajęciach,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  5
 • Chcę przeczytać
  4
 • Posiadam
  3
 • Psychologia/Socjologia
  1
 • Mgr.
  1
 • 2012.
  1
 • Psychologia kliniczna
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dziecko z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej ADHD i ADD


Podobne książki

Przeczytaj także