Listy do młodego poety

Okładka książki Listy do młodego poety Rainer Maria Rilke
Okładka książki Listy do młodego poety
Rainer Maria Rilke Wydawnictwo: Świat Literacki literatura piękna
Briefe an einen jungen Dichter
Świat Literacki
1996-01-01
1996-01-01
Justyna Nowotniak

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Kronos 1 (52)/2020 Nietzsche Rilke Friedrich Nietzsche, Redakcja pisma Kronos, Rainer Maria Rilke
Kronos 1 (52)/... Friedrich Nietzsche...
Okładka książki Listy. Cwietajewa, Rilke, Pasternak Marina Cwietajewa, Borys Pasternak, Rainer Maria Rilke
Listy. Cwietaj... Marina Cwietajewa, ...

Piękna to była korespondencja… choć z poglądami Rilkego można się nie zgadzać, a nawet uznawać je za szkodliwe (pochwała samotności, pogardzanie wspólnotowością) to nie można odmówić im uroku, a samemu poecie daru operowania słowem. Podobał mi się ponadczasowy przekaz dla młodszego kolegi co do podcinania skrzydeł wielu artystom przez krytyków.

Malutka i krótka książeczka, ale ileż tu emocji. Samotność, miłość, sztuka, dorastanie, zwątpienie w to co robimy, codzienność, natura i wiele innych tematów poruszonych w piękny sposób. Po lekturze pozostaje poczucie głębokiego spokoju. Wspaniała.

Przyjemnie się czyta te listy i są nie tylko o pisaniu, ale i o całym życiu. Są wydane jako mała książeczka, więc idealnie się nadaje do autobusu czy tramwajem.

Język autora oddaje. Jego rady nie tylko dla pisarzy. Książka krótka, ale to esencja.

Pierwsze spostrzeżenie, to że Rilke pisał w sposób bardzo elokwentny, z dużą kulturą osobistą i poszanowaniem konwenansów - jego listy czyta się po prostu niezwykle przyjemnie. Niestety, ich treść w większości przeleciała przeze mnie, zostawiając w pamięci niewiele. Wciąż ubolewam, iż wrażliwość, poziom rozumienia i nazywania emocji typowy dla wielkich poetów, jest dla mnie zazwyczaj niedostępny i chyba tak już niestety pozostanie. Nie twierdzę, że to zła czy nawet przeciętna książka, z pewnością jednak nie dla wszystkich. Mam wrażenie, iż łatwiej byłoby mi rezonować ze światopoglądem autora przekutym na język powieści, lecz to wyłącznie mój problem.

Podobało mi się. Wiele ciekawych myśli. Nie wszystkie były dla mnie od razu jasne. Tak to już jest kiedy ma się do czynienia z poetą. Świat wewnętrzny Rainera okazał się jednak na tyle interesujący i inspirujący, że postanowiłam przeczytać inne zbiory listów tego austriackiego poety. Już nie mogę się doczekać.

Poetyckie listy o tym, że warto kontemplować samotność i inne trudy, bo to one nas budują.
Pięknie napisane, ale to taki drobiazg, że pozostaje niedosyt.

Pięknie napisane, ale to taki drobiazg, że pozostaje niedosyt.

Piękno w najczystszej postaci. Rilke przemawia z tak wielką czułością, na jaką dziś stać niewielu.
Pozwala oswoić się z samotnością; zrozumieć ją i pokochać; dojrzeć prawdziwy sens tej samotnej tułaczki.

Ogrom mądrości spisany na zaledwie 100 stronach. Z listów Rilke wybrzmiewa pokora, doświadczenie i wrażliwość. Niezwykle kojąca lektura.

Jakoś mnie nie urzekło. To prawda, pięknie pisze, ale może za szybko czytałem. Pytanie czy to wina książki, czy czytelnika. Rozbawił mnie fakt, że czytanie tego w "dzisiejszych czasach" może bardzo rozjuszyć pewnych czytelników.
Polecam czytać wolno, i kontemplować. Wtedy ocena pewnie była by wyższa.
Ale nie zafascynowało mnie aż tak, by to robić.

Polecam czytać wolno, i kontemplować. Wtedy ocena pewnie była by wyższa.
Ale nie zafascynowało mnie aż tak, by to robić.

• Poezja
  • Do kupienia