Okładka książki Pentimento Aldona Antczak

Maciej Kowalik (Narrator)
audiobook
Published September 6th 2021 by Wydawnictwo Kowalik
ISBN 9788396142849

Wytrzymałem kilkanaście minut słuchania, choć trącało mnie od pierwszych chwil. Lektor w porządku, ale ten styl... Przetrwałem powtórzenia i inne kwiatki, lecz wyobraźnia autorki przeszła moje wyobrażenia, gdy jeden z bohaterów powieści zaczął sobie wyobrażać rzeczy, które przechodzą jego wyobrażenie! W dodatku uważam, że gdy ktoś chce pisać o mafii, to mógłby, jeśli mu się nie chce czytać opracowań dokumentalnych, przynajmnieć oglądnąć Narcos. Kobieta nie wie o czym pisze. Ta Pani ma u mnie bana.

Moja ocena - nie podobało mi się!

by
Aldona Antczak
Maciej Kowalik (Narrator)
audiobook
Published September 6th 2021 by Wydawnictwo Kowalik
ISBN 9788396142849

Chciałabym, aby ktoś inny napisał o tym dlaczego ta książka jest beznadziejna, ponieważ dla mnie pisanie na ten temat jest męką dorównującą tej, jaką przechodziłam czytając ją.
Mimo tego postaram się pokrótce wyjaśnić swoją opinię.
Przez pierwszych pięćdziesiąt stron (całość liczy ok.300) autorka wymienia imiona i nazwiska bohaterów i charakteryzuje ich.
Przez kolejnych sto stron niezliczoną ilość razy mówi o honorze rodziny (ustami Dona, jak to kiedyś było fajnie, a jak niefajnie jest dziś. Mafia w oczach A.Antczak zajmuje się głównie działalnością charytatywną, dba o dobro i sprawiedliwe traktowanie prostytutek, sponsoruje im operacje plastyczne, ściga pedofili i dokarmia zwierzęta zimą - (to już moja zgryźliwość).
Większą część tekstu stanowią opisy z których mało wynika, kto gdzie i kiedy przyszedł, jak długo patrzył w okno i co za nim ujrzał, siedział, czy może stał?
W tej książce akcja rozkręcała się tak powoli, że nie zdążyła rozkręcić się przed zakończeniem.
Odniosłam również wrażenie, że autorka nie czytała tego, co napisała (muszę przyznać, że ją rozumiem),oto fragment powieści, str.242:
"Otworzyła oczy i nerwowo wstała z łóżka.
-Simon, to ty? - powtórzył ledwo słyszalny, męski głos.
-Tak. Kto mówi?
Simon wstała z łóżka."
Sami powiedzcie, czy ja się czepiam?

Mimo tego postaram się pokrótce wyjaśnić swoją opinię.
Przez kolejnych sto...

Kryminały i do tego kryminały o zabarwieniu (tudzież kolorze) gangsterskim nigdy nie były moimi ulubionymi pozycjami. Wręcz przeciwnie, gdy tylko słyszę słowo "kryminał" w opisie książki od razu odstawiam ją na półkę. A jednak tę książkę chwyciłam, choć miałam bardziej osobiste powody, dla których nie mogłam przejść obojętnie w stosunku do tego tytułu to nie żałuję. Wartka akcja, świetne dialogi, dobra historia. Zadziwiający jest fakt, że jest to debiut (!),w tym sensie zadziwiający, że wszystko tutaj gra jak grać powinno, czysto i melodyjnie. Brak jakichkolwiek fałszywych dźwięków. Bravissimo‎!

Ludzie zapewniają: nie istnieje coś takiego jak mafia. Polityka, Kościół, sądy, wojska to oddzielne monarchie. To bujda. Mafia istniała - istnieje - i istnieć będzie. Bo istnieją ludzie i ich sumienia. I mimo iż zmieniła swe ukierunkowanie, bo pierwotnie mafia handlowała zakazanym alkoholem, teraz mafia obejmuje wszystko. I to właśnie książka "Pentimento" ukazuje w całej swej okazałości.

Jeśli myśleliście, że historia włoskiej mafii zaczyna się i kończy na "Ojcu chrzestnym", to byliście w błędzie. Sycylijski ród Bonaccich jest najlepszym dowodem na to, że świat znany nam z powieści Puzo nadal istnieje i ma się całkiem dobrze. Na bazie naszych czytelniczych wyobrażeń związanych z książkową i filmową legendą Don Vita Corleone, Aldona Antczak stworzyła opowieść o Alfredo Bonaccim - głowie mafijnej rodziny, która w żaden sposób nie może wyrzec się swoich korzeni.

Nim przejdę do krótkiej charakterystyki tego, co znajdziecie w środku "Pentimento", warto chyba wytłumaczyć genezę samego tytułu powieści. Termin iście malarski został przez pisarkę wykorzystany nieprzypadkowo. Pentimento oznacza bowiem:

"[...] pojawienie się na obrazie pierwotnego dzieła w skutek zwiększającej się przejrzystości wierzchniej farby"*.

I choć etymologia tego słowa związana jest raczej z uczuciami żalu i skruchy, to mam wrażenie, że autorka silniej nawiązuje w tej książce do tego malarskiego znaczenia. Historia przedstawiona przez Antczak to bowiem uwspółcześniona wersja "Ojca chrzestnego". Nestora rodu spotykamy na początku tej historii na obrzeżach Nowego Jorku, gdzie odbywa się wystawne spotkanie rodzinne. Alfredo czuje, że najwyższy czas na mafijną emeryturę i szczerze martwi się o następcę, który sprosta wszystkim prowadzonym przez Bonaccich interesom. Dochodzi więc do podziału obowiązków między 3 synów Alfredo i jego ukochanego wnuka Dante. Jednak ten ostatni bardzo szybko okaże się nieodrodnym wnukiem swojego dziadka. Czym zajmuje się na co dzień ta mafijna rodzina i skąd ta krew, w której skąpane są oliwki na okładce książki? Tego dowiecie się już sami.

Aldona Antczak bardzo sprawnie porusza się po skonstruowanej przez siebie opowieści. Niemal na każdym kroku swobodnie nawiązuje do twórczości Mario Puzo, odświeżając tym samym obraz mafijnej rodziny ugruntowany od dziesiątek lat w czytelniczej świadomości. Obok dobrze prowadzonego wątku kryminalnego, pisarka nie szczędzi nam również miłosnych uniesień pomiędzy członkami dwóch nieprzychylnych sobie rodów. Mafijni Romeo i Julia powielają znany nam skądinąd schemat, choć finał ich losów nieco różni się od oryginału. Co prawda trudno tu również mówić o szczęśliwym zakończeniu całej historii, nie mniej jednak lektura opowieści o rodzie Bonaccich z pewnością zapadnie na długo w Waszej czytelniczej pamięci.

Polecam wszystkim fanom "Ojca chrzestnego" i szemranych interesów mafijnych.
Ale uważajcie! Mordercą może być każdy! ;)

*http://www.slownik-online.pl/kopalinski/12AEABA3280F5B02C125657C007716BB.php

"Pentimento" to powieść kryminalno - gangsterska napisana przez młodą, polską autorkę Aldonę Antczak.
Aldona Antczak to młoda, szczecińska autorka, która od zawsze chciała pisać i od zawsze pisze. Zaczynała od krótkich poematów, które następnie przeszły w scenariusze filmowe i sztuki teatralne, a to ewaluowało w napisanie pierwszej powieści „Pentimento”. Ambitna, pełna pokory, pracowita i z tak wybujałą wyobraźnią, że nie starczy jej życia aby spisać wszystkie te historie, które tworzą się w jej głowie. Jest cierpliwa – czego dowodem jest właśnie „Pentimento”, które powstało w przeciągu ostatnich 10 lat.

"Pentimento" to powieść opowiadająca o włoskiej rodzinie mafijnej.
Alfredo Bonacci jako jeden z najsilniejszych członków mafii, postanowił zmienić przyszłość swoich potomków. Wycofał się z "biznesu" i zaczął prowadzić spokojny tryb życia.

Spokój trwał kilkanaście lat, jednak w końcu przeszłość dała o sobie znać. Osłabiona rodzina Banacci została zaatakowana, a śmierć członka rodziny i atak na przyjaciół zmusił ich do odwetu.

Zemsta przebudziła uspane geny przodków i rozpoczęła się okrutna, pełna ofiar woja, pomiędzy rodzinami mafijnymi.

Aldona Antczak jest kobietą, która pisząc powieść o mafii weszła w męski świat, pełen przemocy, okrucieństwa, walki i zemsty. Swoich bohaterów wykreowała bardzo dokładnie.

Przeważającą płcią w powieści są mężczyźni, gdyż to przecież ich mroczny świat. Jedną znaczącą kobietą, mającą swój wkład jest Simon. Młoda i pełna nienawiści dziewczyna, która na własne oczy widziała męczeńską śmierć brata. Zemsta okazała się jej celem życia. Pomimo jej okrucieństwa, które byłam w stanie zrozumieć polubiłam postać, która jest interesująca.

Na uwagę zasługuje jeszcze jeden bohater Dante, wnuk Alfreda, który odziedziczył najwięcej genów po przodkach. Jest chłopakiem, który potrafił zaprzyjaźnić się z prostytutką, pomagać potrzebującym. Ma jednak w sobie i okrucieństwo, któro przeraża. W chwili zemsty potrafił być bezwzględny.

Simon i Dante, to bohaterowie, do których poczułam słabość, polubiłam i ich. W powieści są momenty, które dotyczą bohaterów, ale zapierają dech i czyta się szybciej, aby przekonać się co też autorka dla nich przygotowała.

Powieść dopracowana jest co do najmniejszego szczegółu. Poznajemy przeszłość znaczących bohaterów, wydarzenia jakie miały wpływ na ich zachowanie.

Opisy są także bardzo dokładne. Chwilami przerażające i okrutne. Jestem pełna podziwu dla autorki, bo mi trudno było, co niektóre czytać, a ona je musiała stworzyć tak, aby wywoływały odpowiednią reakcję.

Powieść nie skupia się na jednym bohaterze i świecie widzianym jego oczami. Mamy momenty dotyczące innych postaci i patrzących na świat z innej perspektywy. Narracja jest w trzeciej osobie i tym razem taka pasuje do powieści.

Język nie jest prosty, bardziej literacki, trudniejszy w odbiorze. Momentami wulgarny. Dialogi luźne i potrafiące rozbawić.

Na początku czytanie jest powolne, chwilami troszeczkę nudne, przypomina bieg z przeszkodami. Później to się zmienia. Akcja przyśpiesza, jest mniej opisów dotyczących przeszłości, a wydarzenia skupiają się na teraźniejszości. Czytanie zaczyna wciągać, zaciekawiać, a czasami nawet przyśpiesza bicie serca.

Powieść przedstawia świat mafii, jej bezwzględności i okrucieństwa. Niejednokrotnie słyszy się o porachunkach, jednak gdy nas nie dotyczą, omijamy takie rzeczy. Świat rodzin mafijnych uległ zmianom. Walki są mniej honorowe, pełne kłamstwa i obłudy. Co jest ciekawe w tym świecie - że brat jest w stanie zabić brata w imię rodziny, a zdrada to najgorszy czyn.

Teraz także mafia ma powiązania z polityką i interesy są załatwiane ciszej, bezwzględniej i chociaż nie jesteśmy tego świadomi, dotyka nas ich siła.

"Pentimento" jest powieścią, którą polecam osobom gustującym w kryminałach, lubiącym czytać o świecie gangsterów, mafii i odpornych na ostre, pełne krwi i przerażające(jak dla mnie) opisy.

Osoby delikatne nie powinny sięgać po książkę. Treść w pewnym momencie zaciekawia i wówczas już trudno odebrać się od czytania.

Pomimo że autorka porusza świat męski, to są chwile, że wyczuwa się kobiecy styl. Jednak jestem pełna podziwu dla Antczak, gdyż wysiłek jaki włożyła w powieść opłacał się.

Nie czytam kryminałów, nie lubię historii o gangsterach, ale powieść przypadła mi do gustu, co można uznać za plus. Czas jaki spędziłam przy książce mogę zaliczyć do udanego. Zachęcam do sięgnięcia po książkę.

Próba powielenia historii Mario Puzo. Jak dla mnie, przeciętna.

Próba powielenia historii Mario Puzo. Jak dla mnie, przeciętna.

Przyjemna jak ktoś lubi klimaty włoskiej rodziny mafii etc. Subiektywnie za dużo wątków miłosnych.

• Sprzedam
  • Powieści