Barcelona Noir

praca zbiorowaSantiago Roncagliolo Wydawnictwo: Claroscuro Seria: Strefa cienia kryminał, sensacja, thriller
Claroscuro
kryminał, sensacja, thriller
Strefa cienia

Kolejne miasto pokazane od tej ciemniejszej strony, tym razem piękna Barcelona. I kolejna już porcja mrocznych, nierzadko brutalnych opowiadań składających się na panoramę tej mniej przyjaznej odsłony Barcelony. Aczkolwiek muszę przyznać, że jednak „Meksyk Noir” było mocniejsze i bardziej dosadne.

Jak każdy zbiór tak i ten składa się z bardzo różnych opowiadań nie tylko...

Jak to w zbiorach opowiadań - jest parę dobrych, wiele średnich i parę nudnych. Może jedno rzeczywiście zrobiło na mnie wrażenie, tak poza tym to jednak odczuwam pewne rozczarowanie - spodziewałam się czegoś mimo wszystko jednak lepszego. Do przeczytania i wyłuskania tego jednego czy dwóch nazwisk, które warto sprawdzić, jak sobie radzą w dłuższej formie.

Świetne opowiadania (prawie wszystkie) , ciemna strona Barcelony w takim wydaniu spodoba się fanom historii z dreszczykiem, moje ulubione "Płynne paszteciki".

Na półkach: , , , ,

Żadna książka z Barceloną w tle mi nie umknie! Nawet jeśli będą to opowiadania, które nie należą do mojej ulubionej formy literackiej. A "Barcelona Noir" to właśnie zbiór opowiadań autorstwa pisarzy związanych ze stolicą Katalonii. Tym razem pod okładką nie kryje się ani odrobina romantyzmu, sielanki czy historycznej intrygi, z którymi tak bardzo polskiemu czytelnikowi...

Jak to zwykle bywa ze zbiorami opowiadań pisanych przez różnych autorów, "Barcelona Noir" jest nierówna. Jest tu kilka perełek, trochę średnich opowiadań i parę nudnawych. Najbardziej podobały mi się "Drapieżca", "Zagadka jej głosu" i "Wyższe sfery". Na pewno książka spodoba się miłośnikom Hiszpanii i Barcelony.

Jak to w zbiorze opowiadań - część bardzo dobra, część słaba. Do najciekawszych zaliczyłabym: o Filipince pracującej u bogatych snobów, o brzydkiej sekretarce, która znajduje jedyny sposób, aby mężczyzna, którego kocha ją dotknął, o kobiecie, której 40. urodziny przypadają na karnawał, o człowieku, który robi krokieciki z "tajnym składnikiem" i którego na swych usługach...

Dyskusje

• Literatura hiszpańska