Dziennik

Jerzy Pilch Wydawnictwo: Wielka Litera biografia, autobiografia, pamiętnik
Wielka Litera
biografia, autobiografia, pamiętnik
Inne
Ta książka nie została jeszcze oceniona

Bądź pierwszy - oceń książkę

Rewelacyjna pozycja. Dzięki Pilchowi na nowo odkryłam sztukę czytania i chęć zgłębiania się w literaturze, nie tylko jako forma spędzania wolnego czasu.

Mimo wszystko warto, chociaż dla kilku smaczków, czy anegdot. Całość nierówna - czuć, że to zbiór felietonów.

Nuda. Jakieś takie płaskie, wymęczone.

Nierówne.
Wstyd powiedzieć (napisać), lecz to moje pierwsze spotkanie literackie z panem Pilchem. Czy będą więc inne? Będą.
Dzienniki nierówne. Kiedy autor pisze o polityce, filozofuje, bądź skręca w dziwne rejony umysłu - słabiej mi się czytało.
natomiast
wszelkie anegdoty, wspomnienia i retrospekcje z lat młodzieńczych, było miodem dla moich oczu. Takich stronic mógłbym...

Pilch, mimo nękającej choroby, w doskonałej formie.

Nuda. Czytanie tego dzieła to była męka. Ta książka to strumień myśli pana Pilcha - myśli o niczym ważnym i nic ważnego nieprzynoszących czytelnikowi. Chyba, że za ważne uznamy doświadczenie obserwowania jak gaśnie gibki kiedyś umysł. A ten język - rozmemłany, rozkochany w sobie, mnożący słowa dla samej satysfakcji, że w jakimkolwiek rozmnażaniu może wziąć jeszcze udział. A...

Technicznie lepiej niż świetnie, chociaż jak dla mnie jest to nieco dziwaczna forma dziennika. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie natrętnie powracający wątek religijny, który ma za zadanie wyłącznie podgrzewać jad, którym pluje Pilch - a którego i tak jest, moim zdaniem, stanowczo zbyt dużo :-/

Chorobą Pilch silny. Jestem na tak.

czyta Gosztyła, przerwane, nie chcę wrócić

ZAPISKI PONUREGO KRONIKARZA

Pilcha zawsze warto czytać. Choćby tylko dla jego charakterystycznych fraz, które „mają taką siłę i taką lekkość, że same z siebie wypływają na wierzch, same rzucają się na wzrok, słuch, a może i na inne zmysły” (str. 326). A „Dziennik” warto czytać tym bardziej, bo jest to interesujące świadectwo sprzed lat. W notce „Od Autora”, zamykającej...

• 2014
  • 2013