Mój brat, Papież

2012-04-11
2012-04-11
978-83-240-1937-3
Kamil Markiewicz

Ta książka to więcej niż ciekawa, wciągająca biografia Josepha Ratzingera, człowieka, który zastąpił na tronie Piotrowym Jana Pawła II (choć napisana przez jego brata - nie jest sentymentalno-czołobitna). To również znakomite świadectwo historyczne kolejnych dekad, w tym również czasu, w którym nazizm zawładnął sercami i duszami Niemców. Georg Ratzinger pokazuje, jak narodowy socjalizm zwalczał Kościół w Niemczech i jak rodzina Ratzingerów, sprzeciwiająca się hitlerowskiej doktrynie, próbowała w ramach swoich możliwości dystansować się od tego szaleństwa, narażając się na rozmaite konsekwencje.

Do książki "Mój brat, Papież" podeszłam mając bardzo nikłą wiedzę na temat bohatera i duże wątpliwości, czy mnie zainteresuje. Muszę przyznać jednak, że wspomnienia brata Papieża czyta się bardzo przyjemnie. Poznajemy Josepha Ratzingera najpierw jako dziecko, potem wmieszanego w wojnę młodzieńca, młodego kapłana, "cudowne dziecko teologii", ostatecznie kościelnego dostojnika. Georg rysuje obraz z widocznym oddaniem, podziwem i miłością do brata. Trudno się dziwić. Niedosyt pozostawiła część poświęcona kapłańskim losom przyszłego Ojca Świętego, nakreślonym dość pobieżnie. Nie mniej, polecam zainteresowanym tematem.

Lubię wywiady, a ten jest świetny. Bo to prawdziwa rozmowa przedstawiająca prawdziwą historię. A wiadomo, że zawsze lepiej porozmawiać na jakiś temat niż wyłożyć go w postaci referatu (nawet najlepszego).
Wciąga. Trzeba przyznać, że wszystko wydaje się być trafione w punkt i nieprzegadane.

Ciepła opowieść Georga Ratzingera o najbliższych. Z tej książki Odbiorca może się dowiedzieć, który z braci był Ratzem od książek, a który od organów. Czytelnik może też poznać odpowiedź na pytanie, dlaczego przyszły papież miał problemy z pracą habilitacyjną oraz czemu Georg był smutny po wyborze Józefa na Stolicę Apostolską.
Ta książka jest bardzo osobistym portretem papieża nakreślonym przez jego starszego brata. Zachęcam do jej lektury!

Ta książka jest bardzo osobistym...

Jan Paweł II był niezwykłym człowiekiem, pierwszym polskim Papieżem w historii, jego sylwetka pozostanie w naszej pamięci na zawsze. Jednak warto wiedzieć, że jego miejsce na tronie papieskim zajął równie wspaniały człowiek. Papież Benedykt XVI z podobnym zaangażowaniem kontynuuje dzieło swojego poprzednika. Tym dwojgu wielkim ludziom przyszło dorastać w trudnych czasach, naznaczonych wojną i biedą i chociaż stali po przeciwnych stronach barykady podczas II wojny światowej, połączyła ich niezmierzona miłość do Boga. „Mój brat Papież” to zapis wspomnień najbliższej Papieżowi osoby, jego rodzonego brata – Georga Ratzingera. Wspaniała opowieść o dorastaniu Papieża, o jego dzieciństwie, wychowaniu oraz rosnącej z każdym dniem miłości do Boga. Polecam!

Gdy brat staje się następcą Piotra

O ile losy Karola Wojtyły są mi bardzo dobrze znane, to o obecnym Papieżu wiedziałam o wiele mniej. Dlatego z ciekawością sięgnęłam po wyjątkową biografię Benedykta XVI, której autorem jest jego brat Georg, który również jest osobą nosząca sutannę. Jak się okazało książka opowiada nie tylko o Josephie, ale i o całej rodzinie Ratzingerów.
W jakim domu wychował się przyszły Ojciec Święty ?
W bardzo zwyczajnym. Jego rodzina nie była bogata, ale bardzo pobożna. A przyszło jej żyć w trudnych i burzliwych czasach, kiedy historia boleśnie doświadczyła całą Europę. Kryzys gospodarczy, rozkwit nacjonalizmu, wybuch wojny i klęska Hitlera wpłynęły na losy papieskiej rodziny, ale nie zmieniły jej poglądów. Ratzingerowie byli bowiem przeciwnikami faszyzmu i nie popierali dążeń Fuhrera w podboju świata.
Georg pisze o swoim bracie bardzo osobiście. Z jego relacji mamy okazję poznać przyszłego następcę Św. Piotra od małego dziecka. A mały Benedykt XVI uwielbiał jako chłopiec pluszowe misie, miał talent muzyczny i kochał czytać. Był dzieckiem posłusznym i nie sprawiał rodzicom kłopotu. Wychowany w duchu religijnym często się modlił z rodziną, uczęszczał do kościoła, był ministrantem. Z wrażliwego malca wyrósł utalentowany teolog, pracowity student i dobry kapłan.
Czytając jakoś mimo woli nie mogłam się oprzeć porównaniu sylwetki obecnego Papieża do Jana Pawła II. To się działo jakoś tak bardzo automatycznie, choć chciałam tego uniknąć. Obaj byli prawie równolatkami, obaj przeżyli wojnę, choć po przeciwnej stronie barykady. O ile Wojtyłę dotknęła śmierć rodziców to Ratzinger mógł się długo cieszyć ciepłym domem, w którym panowała prawdziwie rodzinna atmosfera.
Z ciekawością zagłębiłam się w codzienne życie przyszłego kardynała i biskupa Rzymu. Dzięki lekturze mogłam śledzić jego karierę naukową, a dodam tylko, że pod tym względem jest to człowiek wybitny. Mający olbrzymią wiedzę w zakresie teologii nie przypadkiem stanął na czele Kongregacji Nauki Wiary( kiedyś Świętej Inkwizycji). Joseph Ratzinger ma nieco inny charakter niż jego poprzednik - jest bardziej skryty i nieśmiały. Ale to bardzo mądry i inteligentny kapłan, który doskonale kontynuuje dzieło polskiego poprzednika.
Z książki otrzymacie niezwykły obraz Benedykta jako zwyczajnego człowieka, brata, syna . Dzięki tej relacji winny ucichnąć wszelkie plotki odnośnie wojennych perypetii Ratzingerów. A samego Ojca świętego poznacie jako miłośnika kotów i Mozarta.
"Mój brat Papież" to wyjątkowa książka napisana z opowieści i relacji Georga Ratzingera i uzupełniona przez Hesemanna o wyjaśnienia historyczne. Nie zaskoczył mnie wybór konklawe z 19 kwietnia 2005 roku. I nie zaskoczyła mnie treść tej opowieści. Dokładnie taki wydawał mi się wybrany na Tron Piotrowy Papież - człowiek dobry i wrażliwy, pobożny i pełen zakochania w Bogu. Skromny i subtelny, któremu sukces i kariera nie uderzyły do głowy. Pozostał tym samym człowiekiem mimo tak wielkiego zaszczytu jakim jest miano noszenia białej sutanny. I za to Go cenię !
Ciekawa biografia, którą polecam każdemu.

Gdy brat staje się następcą Piotra

Wybitna, dowiedziałam się nowych, a zarazem ciekawych rzeczy o Benedykcie XVI, ale też o jego bracie (autorze książki) oraz całej rodzinie.

Lubię książki opowiadające czyjąś historię życia, ta jest pod tym względem idealna a do tego dobrze zilustrowana całą masą zdjęć. Polecam.

Tego właśnie oczekiwałam od Autobiografii, którą niedawno czytałam. Obraz Papieża Benedykta "od kuchni" - takiego bardzo ludzkiego. Lekko się czyta - jestem bardzo zadowolona.

• Własne
  • Przeczytane 2012