Przeklęty pieniądz

Instytut Ludwiga von Misesa
Maudit Argent
biznes, finanse
Mariusz Fundacja Instytut Ludwiga von Misesa and Wojtenko

Najlepsze wyjaśnienia są prostym językiem. Co świadczy o zrozumieniu autora, a ponad wszystko "co jeden zyskuje, drugi musi stracić".
Pieniądz tyle jest wart ile za niego można kupić. Oczywiste?! Jeśli potrzebuję domu do mieszkania, pracy i jedzenia. To mieszkając w Warszawie wydaję na dom, jedzenie więcej pracy niż w ....? Iluzja bogactwa jest wszechobecna.

Napisane w formie dialogu, językiem dosyć staroświeckim co nadaje fajnego klimatu tej wiekowej juz pozycji.
Co najważniejsze: główna myśl jest ponadczasową prawdą ekonomiczną, którą przyswoić powinien absolutnie każdy. Niezrozumienie jej prowadzi do wszechobecnego błędu w myśleniu o pieniądzu.

Na półkach: , , , ,

Przyjemny dialog, przekazujący podstawową (ale niebagatelną i niedostępną większości tzw. "ekonomistów" ze świstkami z państwowych uczelni) wiedzę dotyczącą pieniądza, kapitału, inflacji i tego skąd się bierze dobrobyt.

Tradycją stało się już krytykanctwo praktyki protekcjonizmu gospodarczego przez Frederica Bastiata. Tym razem francuski myśliciel wziął na muszkę również „pusty dodruk pieniądza” oraz ideę merkantylizmu (pieniądz jako miernik bogactwa).

Pusty dodruk pieniądza/ inflacja
Podstawowym następstwem pustego dodruku pieniądza jest wynikający z tegoż działania wzrost cen....

Świetny esej opowiadający o pieniądzu.

Bastiat w najwyższej formie.

Książka jest przetłumaczona staropolskim językiem. Mimo tego łatwo jest się wczytać we wszystkie niuanse. Ale może też dlatego, że temat nie był mi obcy. Bastiat pokazuje w prosty i logiczny sposób na czym polega bogacenie się ludzi i narodu. Również jaka jest przyczyna wpuszczania pustego pieniądza w gospodarkę. Widać dokładnie jaki miał wpływ na dzisiejsze poglądy...

Świetny esej, niemal niezastąpiony do zrozumienia otaczającej nas (finansowej) rzeczywistości.

• Ekonomia
  • Biznes