Żony mojego ojca

José Eduardo Agualusa Wydawnictwo: Znak literatura piękna
As mulheres de meu pai
Michał Lipszyc
Znak
Angola Afryka dziennikarka ojciec poszukiwanie literatura angolska literatura afrykańska
As mulheres de meu pai
literatura piękna
Michał Lipszyc

Nawet ciekawy pomysł i ciekawe tło Angolsko-Mozambicko-Portugalsko-RPA-owskie. Tylko sposób napisania nie powala. Trochę jakby reporterski, poszarpany język, czy konstrukcja, fabuła. Nie mówię, że nie warto, bo w sumie to dość intrygująca powieść, ale żeby mnie porwało i do dna poruszyło, to nie powiem.

Raczej jako ciekawosta. Proszę nie dać się zwieść, że nowy Marquez, Kapuściński i takie tam!!!

Ta książka pachnie Afryką. Przeskakiwanie z narratora na narratora doprowadzało mnie początkowo do szału, było to też źródłem dziecinnej satysfakcji, kiedy po przeczytaniu kilku akapitów w końcu zaskoczyłam, że tym razem mówi do mnie np. Duży Niefart. Bredzenie w malarii połączone z tym jak dawniej czytałam przygody Tomka Wilmowskiego – sprawdzam nazwy, szukam nazwisk i...

"Żony mojego ojca" Jose Eduardo Agualusa traktuję jako wielkie kłamstwo. Książka jest tak chaotyczna, niezgodna z tym, co zawiera jej opis i po prostu zła, że długo zastanawiałam się nad tym, czy napisać o niej cokolwiek. Postanowiłam jednak wyskrobać parę słów ku przestrodze.

Mnogość narratorów troszkę mi przeszkadzała przy czytaniu tej książki ale generalnie mogę polecić jeżeli chodzi o samą fabułę.

To książka, którą czyta się dla samej przyjemności czytania, pochłaniania kolejnych słów tworzących zdania i akapity. Nijak się w niej jednak nie można odnaleźć.
Każdy rozdział to nowy zamęt w głowie. Tytuły zaciekawiają, czasem bawią, całość jest dobrze napisana, pojawia się wiele pięknych obrazów czy rozsądnych myśli. Problem tkwi tylko w tym, że na dłuższą metę przestaję...

2025

Ta książka to jeden wielki chaos.
Zaginęłam na pierwszych stronach i już się nie odnalazłam.
Czuję się bardzo zawiedziona.

Dużo się po tej książce spodziewałam, zwłaszcza po zachwytach krytyków na okładce. Mamy ulotną, rwącą się historię, której jedyną klamrą spinającą wydarzenia jest Laurentia. W Portugalii dziewczyna dowiaduje się od matki, że jej biologicznym ojcem jest znany muzyk wędrowny Faustino, więc wyrusza go odnaleźć. Podobno osiadł w Afryce, Niestety pierwszy dzień wędrówki to...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Powieść składa się z krótkich rozdziałów pozornie nie związanych ze sobą (przynajmniej wydaje się tak na początku). Ich wspólnym mianownikiem jest Laurentina - córka angolskiego muzyka, o którego życiu, po jego śmierci, postanowiła dowiedzieć się więcej. Ten pretekst jest przyczyną dla której poznajemy odległe i nieznane zakątki Afryki i zwyczaje jej mieszkańców.
Książki...

W czasach masowej produkcji książek bardzo trudno trafić na pozycję godną uwagi i autentycznie wartościową. I oto jest! Powieść „Żony mojego ojca" angolskiego pisarza Jose Eduardo Agualusy jest prawdziwą perełką. <br />
Wydawnictwo reklamuje powieść jako koleiny utwór, który mógłby napisać sam Ryszard Kapuściński lub Gabriel García Márquez. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ...

Dyskusje

• Afryka