Co dzień zawdzięcza nocy

Okładka książki Co dzień zawdzięcza nocy
Yasmina Khadra Wydawnictwo: Sonia Draga literatura piękna
literatura piękna
Ce que le jour doit à la nuit
Sonia Draga
Algieria Yasmina Khadra literatura algierska miłość przyjaźń

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Algieria z historią w tle

1374 159 87

Prawdopodobnie nic lepszego nie czytałem i już nie przeczytam.
To osobista obserwacja, a nie próba oceniania czegoś, czego nie powinno się w ten sposób osądzać w żaden sposób.
Sporo mnie wiąże z książką. Najpierw obejrzałem film. Nie wiedziałem, że istnieje książka.
Nic lepszego nie oglądałem. Jest tu jeden cytat, który całkowicie odmienił moje patrzenie na życie. Sama książka zawiera ich jeszcze bardzo wiele. Są mądre, głębokie, a bywają przeszywające do ostatniej komórki, czy atomu, z którego się składamy. Historia autora sama w sobie jest już ciekawa i można odnieść wrażenie, że to taka nietypowa biografia. Być może częściowo. Czytałem ją, robiąc długie przerwy. Nie chciałem, żeby się skończyła, analizowałem poszczególne fragmenty. Wcielałem się w głównego bohatera, próbując odczytać jego stan.

Brakuje mi słów, żeby opisać to jakoś mądrze bez zdradzania fabuły.
Dowiecie się także o historii Algierii, a nawet o tym, co myśleli o Polakach walczących we Wrześniu 1939.

Bardzo podoba mi się rywalizacja książki z filmem, jeżeli wolno mi to tak określić. To niesamowite. Moim zdaniem autor dotyka także tematu dotyczącego wiecznego sporu/wątpliwości — czy miłość, czy przyjaźń jest ważniejsza w życiu człowieka.

Prawdopodobnie nic lepszego nie czytałem i już nie przeczytam.

doszlam jakos do 1/4 i stwierdzilam ze nie ma co sie męczyc. Ksiazka nudna, autor w tak nudny sposob opowiada ze trudno w to uwierzyc

od pierwszych stron przeniosłam się wraz z głównym bohaterem do Algierii lat trzydziestych. książka mocno utrzymana w lirycznej arabskiej tesknocie. Plynnie przeprowadza czytelnika przez całe życie głównego bohatera oraz jego otoczenia. książka o przyjaźni, tęsknocie, stawia pytanie, czy w życiu da się nadrobić stracony czas i błędne decyzje. Piękna lektura, klimat kojarzy mi się trochę z Tysiąc wspaniałych slonc.

Pierwsze co rzuca się w oczy to melancholia, zwłaszcza w drugiej części książki. Opowieść o wielkiej, niespełnionej miłości w malowniczej scenerii Algierii. Powieść o braku zrozumienia, braku zdecydowania, straconych szansach Younesa, które pogrzebały związek z piękną Emilie.

Książka zadaje wiele pytań. Kim jest Younes z urodzenia Arab, wychowany na modłę europejską? Czy Algieria, która chce zrzucić z siebie coraz bardziej uwierające jarzmo francuskiej okupacji ma do tego prawo? Czy wyzwolenie nie niesie za sobą zbyt dużych ofiar często niewinnych i bezbronnych?

Historia małego Junusa, jego dzieciństwo jeszcze była znośna (chociaż historyjka z chorobliwie honorowym ojcem i jego późniejszym upadkiem i to dosłownym, u stóp syna - o losie!). Dorastanie i młodość, to już jakiś gniot. Sztuczni bohaterowie, "napompowana" przyjaźń, jakaś wydumana historia miłosna z Emili. W to wszystko w słowotoku romantycznym wepchnięta historia Algierii. No mnie te patetyczne historyjki nie porwały. Główny bohater to jakiś duch spowity w elokwencję. Przewertowałam i odetchnęłam z ulgą.

Mam bardzo mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Rzadko mi się zdarza, żeby książka bardziej mi się podobała na początku a bliżej końca, tym mniej. Z tą tak było. W miarę jak bohater dorastał, coraz mniej mi się podobał i coraz bardziej mnie denerwował.
Chyba spróbuję jeszcze przeczytać coś tego autora, aby mieć porównanie. To nie jest lekka książka, ale też czas jej poświęcony, nie jest czasem straconym.

Bardzo ciekawa książka, losy głównego bohatera interesujące i co najważniejsze- podczas czytania bez trudu można się przenieść w miejsce akcji.

Opowiesc o sile przyjazni zlozonych obietnicach i milosci ktora nie zostala spelniona. Ksiazka ta daje do myslenia i zapewnia wiele wzruszen. Jestem ciekawa innych powiesci tego autora.

Historia życia chłopca Junusa z ubogiej rodziny, którego ojciec decyduje się powierzyć w opiece swojemu bratu. Pierwsze przyjaźnie,miłość pukająca do serca,porzucone nadzieje i marzenia. Brak umiejętności walki o własne szczęście, izolacja i samotność. Momentami miałam ochotę mocno potrząsnąć głównym bohaterem,obudzić go z odrętwienia. Potoczny język przewijający się na kartach książki,wzbudzał we mnie gromki śmiech,a czasami zażenowanie. Przyjaźń, jeśli jest prawdziwa przetrwa wszelkie burze i przeciwności losu.

"Co dzień zawdzięcza nocy" to książka o miłości, przyjaźni i szczęściu w pięknych algierskich krajobrazach. Warto ją przeczytać choćby po to, aby dowiedzieć się, że wszyscy dążymy do szczęścia, niezależnie od tego, gdzie przyszło nam żyć, w jakiego Boga wierzymy i jaki jest nasz status materialny. Dobrze się czyta. Polecam każdemu.