Fotografia z lampą błyskową w praktyce

Okładka książki Fotografia z lampą błyskową w praktyce Neil van Niekerk
Okładka książki Fotografia z lampą błyskową w praktyce
Neil van Niekerk Wydawnictwo: Galaktyka poradniki
poradniki
Galaktyka
2012-03-31
2012-03-31

Koniec z wątpliwościami. Znaczenie światła w fotografii

- Popatrz, jakie fantastyczne światło! – to chyba najczęstsze zdanie, jakie słyszałam, przebywając z fotografującymi osobami. Niezależnie od tego, czy byli to amatorzy, czy profesjonaliści. Żadna z nich nie wątpiła, że światło ma olbrzymie znaczenie dla procesu robienia zdjęcia, a odpowiednio dobrane może zainspirować do zrobienia nie jednej fotki, a całej serii. Nie byle jakiej, dodajmy, bo ukazującej dany temat w sposób całkowicie odwrócony, inspirujący, wręcz nieziemski. Siła światła, umiejętność odpowiedniego wykorzystania go, to cechy, które mogą wpłynąć nie tylko na samą jakość zdjęcia, ale na sposób odbierania fotografii przez oglądających. Jeśli do tego fotografujący potrafi wykorzystać nie tylko światło ofiarowane mu przez naturę, ale i odpowiednio doświetlić fotografowany obiekt, do pełni szczęścia brakuje już tylko wyjątkowego pomysłu na to, jak ująć dany obraz i sprawić, by stał się ciekawy nie tylko dla nas samych… Proste? Pozornie tak, ale wierzysz, czy nie, to wyzwanie z którym mierzy się niejeden fotografujący i z walki tej wraca nie z tarczą, a na tarczy. Jak zatem dojść do perfekcji? Jak nauczyć się korzystać ze światła? Posłuchaj, co w tej kwestii ma do powiedzenia znany i ceniony fotograf Neil Van Niekerk, którego książkę „Fotografia z lampą błyskową w praktyce, czyli zdalne błyskanie fleszem w plenerze” radzę ci przeczytać uważnie, od deski do deski. I ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć. Wykorzystywać to, czego dowiedzieć można się z tego poradnika.
Autor „Fotografii z lampą błyskową” pochodzi z RPA, ale od kilku lat mieszka na stałe w USA. Swoją renomę zyskał dzięki doskonałym zdjęciom ślubnym i portretowym. Zawodowo zajmuje się fotografią, łącząc zawód z prawdziwą pasją. Być może w tym połączeniu tkwi jego siła. Swoim entuzjazmem dzieli się z adeptami tej wyjątkowej sztuki m.in. dzięki prowadzeniu stron internetowych o najnowszym sprzęcie i technikach fotografowania, czy też pokazując internautom swój dorobek.
„Fotografia z lampą błyskową…”, to nie zwykły poradnik, jakich wiele na rynku. Powinno się go traktować raczej jako dopełnienie zdobytej już wcześniej wiedzy, bo temat traktuje dość pobieżnie. Autor wychodzi z założenia, że obszerniejszą wiedzę zdobyć można z innych pozycji, on skupia się na zagadnieniach najistotniejszych z jego punktu widzenia, czyli praca z softboxem reporterskim i zewnętrzną lampą błyskową, wykorzystywanymi jako światło dopełniające do oświetlenia zastanego.
Autor to ekspert w tej dziedzinie, teoretyk i praktyk, jego wskazówki poparte zostały przykładowymi fotografiami, które zamieszczone zostały w książce, tak, by omawiane zagadnienia były łatwiejsze do zrozumienia. Oczywiście zanim przystąpisz do realizacji omawianych zagadnień dobrze przeczytaj instrukcję swojej lampy błyskowej, gdyż ona stanowi klucz do uzyskania zamierzonych efektów. Najważniejsze zagadnienia, z którymi przyjdzie się zmierzyć czytelnikowi, to kontrolowanie ekspozycji, rejestracja światła zastanego i błysku, dobór trybu pracy lampy błyskowej, wybór sprzętu, sposób wyzwalania fleszy, ustawienia lampy, itp. Na koniec zaś, by autor nie był gołosłowny, przedstawione zostały przykładowe sesje, łącznie z prezentacją pracy „od kuchni”.
Książka ta sprawia, że lampa błyskowa odarta zostaje z tajemnic, a praca z nią pozbawiona wszelkich wątpliwości, jakie mogły pojawiać się wśród fotografujących.

Koniec z wątpliwościami. Znaczenie światła w fotografii

• Do dokończenia
  • Do zdobycia - fotografia
  • Fotografia📸📷📸📷
  • Fotografia
  • Fotografia

Dodaj cytat z książki Fotografia z lampą błyskową w praktyce