Zacny uczeń T.1

83-86530-94-4
Maria Olejniczak-Skarsgård
Kameleon
Inne

Niedający się lubić bohaterowie miotają się niczym szczury po labiryncie, próbując za pomocą pretensjonalnych, pseudointelektualnych dyskusji znaleźć rozwiązanie problemów, które sami na siebie ściągają
Strata czasu, zdecydowanie nie polecam.

Można uznać, że "Zacny uczeń" to poniekąd pastisz jakiś emocji, ale chyba nawet w tej konwencji zwyczajnie zabrakło prawdy. Z konstrukcji książki jasno wynika, że autorce chodziło o kompromitację autorytetów i postaw moralnych. Dobry pomysł, gorzej z samym wykonaniem. Dlaczego? Postaci przy całym pozornym powikłaniu są tu po prostu papierowe. Ich dialogi i problemy...

Poza kilkoma melodramatycznymi i filozoficznymi fragmentami powieść bardzo wciąga - poszukujemy prawdy wraz z bohaterami. Czytałam w oryginale i zdecydowanie polecam tym, którzy wahają się, czy podołają książce po angielsku - jest napisana bardzo przystępnym językiem.

• Prawdopodobnie przeczytam
  • Literatura piękna, obyczajowa, historyczna, romansowa
  • AA_Remanent
  • Literatura angielska, walijska, szkocka, irlandzka
  • Literatura światowa 1980-2000
  • Zapomniane, warte przeczytania