rozwińzwiń

Ostatnia kolejka

Okładka książki Ostatnia kolejka Graham Swift
Okładka książki Ostatnia kolejka
Graham Swift Wydawnictwo: Rebis literatura piękna
271 str. 4 godz. 31 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Last orders
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
1998-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1998-01-01
Data 1. wydania:
2003-04-28
Liczba stron:
271
Czas czytania
4 godz. 31 min.
Język:
polski
ISBN:
8371204434
Tłumacz:
Krzysztof Filip Rudolf
Tagi:
przyjaźń wspomnienia literatura angielska
Inne
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
29 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
525
362

Na półkach: , , ,

Cyt.:
„Nasz czas biegnie coraz szybciej…
Najpierw liczysz lata, dekady, a potem nagle są to godziny i minuty.”
Graham Swift, „Ostatnia kolejka”

Graham Swift, brytyjski prozaik, autor m.in. „Krainy wód” wydanej w 1983 roku, zaliczanej do jednej z najważniejszych brytyjskich powieści współczesnych w jednym z wywiadów przyznał, że irytuje go, iż uznawany jest za autora jednej powieści a wszystkie kolejne jego dokonania literackie porównywane są właśnie z tą powieścią. W roku 1996 wydał „Ostatnią kolejkę”, którą nagrodzono Man Booker Prize i która, jak się wydaje zmieniła postrzeganie autora jako twórcy jednej powieści.

Zastosował w niej dość ciekawą formę. Przeciwstawne perspektywy i polifoniczność, wynikające z przeplatających się opowieści głównych bohaterów tworzą dosyć fragmentaryczną strukturę, którą czytelnik zmuszony jest złożyć w jedną całość. Innym ciekawym elementem było zastosowanie w powieści języka: prostego, pełnego naleciałości, jakim posługują się mieszkańcy londyńskich niższych warstw społecznych, co miało uczynić powieść bardziej wiarygodną bo przedstawiającą punkt widzenia zwykłych, prostych ludzi. Czy przyniosło to zamierzony efekt? Chyba nie do końca, bo po pewnym czasie mija początkowy efekt zaskoczenia i język staje się męczący i irytujący, co odbiera sporo przyjemności z lektury.

Czterech przyjaciół spotyka się w jednym z londyńskich pubów by wyruszyć w podróż, która jest ostatnim życzeniem ich zmarłego przyjaciela Jack’a Dodds’a. Jack prosił przyjaciół, by po jego śmierci skremowali zwłoki a jego prochy rozsypali nad morzem w Margate. To jest ich ostatnia kolejka, nawiązująca do odbywających się niemal nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat spotkań w pubie.

I to jest oś wokół której Graham Swift zbudował swoją powieść. Nieustanny upływ czasu, wybory, które definiują nasze przyszłe życie, nieuchronność śmierci, pamięć o tych, którzy odeszli dająca namiastkę nieśmiertelności.

Cyt.:
„Żyjemy, a nasz czas powoli się kończy. Odchodzimy, ale tym, którzy nas znali, zostawiamy wspomnienia. A jeśli te wspomnienia są dobre, zostaniemy zapamiętani na dłużej.”
Graham Swift, „Ostatnia kolejka”.

Bardzo emocjonalna, pełna niedopowiedzeń, poruszająca.

Cyt.:
„Nasz czas biegnie coraz szybciej…
Najpierw liczysz lata, dekady, a potem nagle są to godziny i minuty.”
Graham Swift, „Ostatnia kolejka”

Graham Swift, brytyjski prozaik, autor m.in. „Krainy wód” wydanej w 1983 roku, zaliczanej do jednej z najważniejszych brytyjskich powieści współczesnych w jednym z wywiadów przyznał, że irytuje go, iż uznawany jest za autora jednej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
630
629

Na półkach:

Fabuła prosta ,a pomysł mało skomplikowany.Jack Dodds- londyński rzeźnik (taki prawdziwy nie typu Kuby Rozpruwacza)umiera na raka w wieku ...coś około 68 lat.Umiera w najbardziej niewłaściwym dla siebie momencie(o ile istnieją takowe).Właśnie postanowił odmienić swoje życie,sprzedać podupadający sklepik mięsny i przenieść się do nadmorskiego miasteczka,gdzie laty spędzili z żoną miesiąc miodowy.Ma to być prezent dla żony (Amy),który pozwoli odnowić i uporządkować ich związek, wystawiony zaraz na początku na najcięższą próbę.Ich córka June urodziła się z tak głębokim upośledzeniem umysłowym,że jej życie zostało sprowadzone do roślinnej wegetacji.Jack usiłuje wymazać to dziecko z pamięci ,natomiast pamięci natomiast Amy całe życie pielgrzymuje do szpitala gdzie czeka na cud.Mając wyrzuty sumienia Jack próbuje jakoś wynagrodzić to żonie w czym ma być pomocny przyjaciel z wojska(nawiasem mówiąc przyprawiający mu rogi)oraz wyścigi konne.
Ostatnie życzeniem Jacka to prośba aby jego prochy rozsypać na molo w owej nadmorskim kurorcie.Zadnia tego podejmuje się trójka jego przyjaciół oraz przybrany syn.Podróż odsłania skomplikowane ,relacje ,powiązania i skrywane tajemnice między nimi.Narrację prowadzą poszczególne osoby dzięki czemu łatwo i przejrzyście śledzimy ich emocje.Często cofamy się w czasie by lepiej poznać losy bohaterów.Swift kreśli postacie wyraziste,prawdziwe i niejednoznaczne.To zdecydowany plus.Zresztą dużo plusów



odnajdujemy w tej książce. Makabryczno-komiczne zamieszanie ze słoikiem z napisem JACK DODDS....(idziemy do baru?...ale co z Jackiem?...zostawić w samochodzie?...nie,nie...ale do baru..z trupem w pewnym sensie?...a jak nam się wysypie?).
To naprawdę kawał dobrej literatury i mądra opowieść o przyjaźni,sensie życia,wyborach...i o tym jak się zachować w obliczu tego co dla nas wszystkich jest nieuniknione...Polecam.

Fabuła prosta ,a pomysł mało skomplikowany.Jack Dodds- londyński rzeźnik (taki prawdziwy nie typu Kuby Rozpruwacza)umiera na raka w wieku ...coś około 68 lat.Umiera w najbardziej niewłaściwym dla siebie momencie(o ile istnieją takowe).Właśnie postanowił odmienić swoje życie,sprzedać podupadający sklepik mięsny i przenieść się do nadmorskiego miasteczka,gdzie laty spędzili...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    117
  • Przeczytane
    42
  • Posiadam
    23
  • Booker Prize
    4
  • Nagroda Bookera
    4
  • Booker
    3
  • Nagrody Bookera
    2
  • Do kupienia
    2
  • 2 kategoria
    1
  • Powieści
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ostatnia kolejka


Podobne książki

Przeczytaj także