Literozagadki

Wilga
2011-07-18
2011-07-18
40 min.

Okładka książki Świerszczyk. Wielka księga Paweł Beręsewicz, Grzegorz Chomicz, Łukasz Dębski, Ewa Dziewulska, Piotr Gabrysz, Dorota Gellner, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Melania Kapelusz, Grzegorz Kasdepke, Irena Landau, Jakub Lepiorz, Ada Modrzanka, Piotr Olszówka, Elżbieta Pałasz, Tomasz Plebański, Joanna Plesnar, Marcin Przewoźniak, Zofia Stanecka, Małgorzata Strzałkowska, Andrzej Krzysztof Torbus, Maciej Trzepałka, Agnieszka Urbańska, Natalia Usenko, Wojciech Widłak, Rafał Witek, Ewa Zachara
Świerszczyk. W... Paweł Beręsewicz,&n...
Okładka książki Zachcianki. Dziesięć zmysłowych opowieści Sylwia Chutnik, Łukasz Dębski, Jacek Dukaj, Manuela Gretkowska, Krystyna Kofta, Wojciech Kuczok, Zygmunt Miłoszewski, Grażyna Plebanek, Magdalena Tulli, Szczepan Twardoch
Zachcianki. Dz... Sylwia Chutnik, Łuk...

Okładka książki Moje - nie moje Liliana Bardijewska, Krystyna Lipka-Sztarbałło
Moje - nie moje Liliana Bardijewska...
Okładka książki Lukrecja Diana Karpowicz, Przemysław Wechterowicz
Lukrecja Diana Karpowicz, Pr...
Okładka książki Żegnaj, panie Muffinie! Ulf Nilsson, Anna-Clara Tidholm
Żegnaj, panie ... Ulf Nilsson, Anna-C...

Ciekawa książka do wspólnego czytania i zgadywania z dzieckiem. Wierszyki ok, ilustracje ciekawe. Można czytać z prawie czterolatkiem i będzie zainteresowany.

Naukowcy udowodnili, że dziecko w wieku przedszkolnym chłonie wiedzę i przyswaja wszelkie informacje znacznie szybciej i efektywniej od starszych rówieśników. Dlaczego zatem miałabym odsuwać moment rozpoczęcia edukacji do chwili, w której córka przekroczy próg zerówki? Widzę, że wyraża zainteresowanie zajęciami, które wykraczają poza beztroską zabawę i co najważniejsze, zdobywanie nowych umiejętności sprawia jej przyjemność i zapewnia satysfakcję. Dlatego też systematycznie zaopatruję domową biblioteczkę w kolejne dydaktyczne pomoce.

Uznałam, że doskonałą alternatywą dla pierwszego elementarza, na korzystanie z którego jest odrobinę za wcześnie, będą Literozagadki. Czy nie zawiodły moich oczekiwań? Czy przypadły Nadii do gustu?

W przypadku młodego czytelnika istotna jest nie tylko treść, ale również forma. Książka, która ma sprowokować naszą pociechę do samodzielnej lektury, powinna wyróżniać się na tle konkurencji ważnymi atutami. To właśnie one zadecydowały o kupnie Literozagadek.
Sztywna okładka

Nie da się ukryć, że zewnętrzne karty książki muszą cechować się wytrzymałością i solidnym wykonaniem. Jeśli chcemy, aby dziecko często korzystało z danej literackiej propozycji, zwracajmy uwagę na jej wykonanie. Zazwyczaj sztywna okładka powoduje wzrost ceny książki. Jednakże warto zainwestować w lekturę, która przetrwa czytanie w ekstremalnych warunkach (pod pierzyną, w takcie podróży autem, w czasie oczekiwania w kolejce do lekarza itp.),przeżyje chwilowe kryzysy, czy też manifestowanie złości (rzucanie przedmiotami zdarza się nie tylko zbuntowanym dwulatkom).

Brzegi okładki nie są mocno zaokrąglone, ale też nie ułatwiają maluchowi wyrządzenie sobie nimi krzywdy.

Dodatkowym atutem opisywanego egzemplarza jest sposób łączenia pagin. Strony zostały zszyte przy pomocy podwójnego sznurka. Mimo częstego korzystania z książki, pozostają na swoim miejscu, nie są podatne na szarpanie.

Treść

Łukasz Dębski, autor Literozagadek, w sprytny i dowcipny sposób zachęca nasze pociechy do poznania tajników alfabetu. Sprawia, że literki, będące dla niektórych maluchów czystą abstrakcją, stają się oswojonymi znakami. Aby uzyskać taki efekt wykorzystał wierszowaną formę wypowiedzi, czyniąc z każdego utworu ciekawą zagadkę. Każdy z krótkich tekstów nawiązuje do powszechnie znanych przedmiotów, owoców, zwierząt czy też roślin. Prawdziwą przyjemnością dla młodego czytelnika stanowi rozwiązywanie nieskomplikowanych łamigłówek. Podaniu prawidłowej odpowiedzi towarzyszy radość i uczucie satysfakcji.

Brzmieniowe walory utworów odgrywają równie ważna rolę, co ich warstwa znaczeniowa. Bowiem wierszyki nie traktują o sprawach błahych, ale odnoszą się do bliskiej dziecku codzienności, weryfikują jego wiedzę, utrwalają nazwy i przede wszystkim uczą poszczególnych elementów abecadła.

W Literozagadkach aż roi się od przeróżnych środków stylistycznych, wśród których prym wiedzie onomatopeja. Warto zatem wczuć się w rolę lektora, odczytując konkretne teksty. Nie bez znaczenia jest również sposób rozłożenia akcentów sylabowych oraz powtarzalność sylab. Dzięki temu można pokusić się o stworzenie melodii i odśpiewanie zagadek. Sprzyja to również zapamiętywaniu tekstów.

Wierszyki pozbawiono moralizatorskiego tonu. Są dowcipne i pod względem treści atrakcyjne dla dziecka.

Szata graficzna

Poza świetnym doborem słów do atutów książki bez wątpienia należą ilustracje. Często bazują na humorze sytuacyjnym. Ich pomysłodawczynię- Annę Kaszubę-Dębską charakteryzuje wyobraźnia, pomysłowość, dystans do otaczającej nas rzeczywistości oraz ogromne zaangażowanie w to, aby jej prace przypały do gustu zarówno rodzicom, jak i młodym właścicielom książki. Komiczne obrazki nie tylko wywołują salwy śmiechu, poprawiają humor czytelnikowi, ale również sprawiają, iż obcowanie z lekturą nie należy do nudnych zajęć.

Oprócz sytuacyjnych scenek grafika przedstawia także litery. Mamy więc do czynienia z ich zapisem zarówno w wersji pojedynczej (występują one jako wyodrębnione elementy alfabetu- małe i wielkie litery) a także jako część wyodrębnionych wyrazów. Pani Kaszuba-Dębska pokusiła się o podpisywanie obrazków, co zachęca dziecko do podejmowania pierwszych prób samodzielnego czytania, odszukiwania wskazanych znaków graficznych danych głosek. Ponadto różnorodność nazw i ich zapisu sprzyja poznawaniu zasad pisowni i interpunkcji.

Pomysł

Wielokrotnie udowadniałam, że nauka nie musi naszym dzieciom kojarzyć się z przykrym obowiązkiem. Jeśli maluch przekona się, iż konkretna pomoc dydaktyczna będzie czymś, co go zainteresuje, skłoni do działania, sprawi przyjemność samym faktem posiadania i korzystania, wówczas możemy liczyć na zaskakujące rezultaty. Literozagadki należą właśnie do tego typu wynalazków, dzięki którym nauka czytania, poznawanie alfabetu, poszerzanie zasobu słów, jakimi posługuje się nasza pociecha, jest czymś naturalnym, intrygującym i niepozbawionym odpowiedniej dawki humoru.

W stronę zgranego duetu państwa Dębskich kieruję całkowicie zasłużone brawa!

Zapraszam na mojego bloga: http://lilia.celes.ayz.pl/blog/dla-dziecka/kreatywna-nauka-alfabetu-rozwiazanie-konkursu-z-akademia-kubusia/

Proste rymowane zagadki - dla małych dzieci

Proste rymowane zagadki - dla małych dzieci

Moje dziecko potrafi już większość literek rozpoznać. Wszystkie oczywiście kojarzy z jakimś wyrazem, który często dawaliśmy jej za przykład wymieniając daną literkę. Mała chętnie chwali się częścią alfabetu, którą zapamiętała, a nasz podziw i zadowolenie jest dla niej wystarczającą nagrodą.

Tym bardziej cieszyłam się, gdy książeczka trafiła w nasze ręce. Wewnątrz bowiem, wśród licznych, przepięknych, kolorowych i wesołych ilustracji znajdują się krótkie zagadki. Ale to nie takie proste zagadki. Są to krótkie rymowanki, o rzeczach na każdą literkę w alfabecie. Nasze dziecko ma więc za zadanie albo dokończyć ów wierszyk...

"Nocny motyl, dzieci,
taki zwyczaj ma,
że do lampy leci.
Na imię ma ..... ".

lub też po prostu odgadnąć co autor rymowanki miał na myśli

"Bywało: nie miał oka lub nogi.
Wraz z kolegami z własnej załogi
napadał statki, był mórz postrachem,
a zamiast herbu miał trupią czachę."

Niektóre z zagadek są łatwiejsze, inne trudniejsze. Tematyka także jest bardzo zróżnicowana, więc na pewno każdy znajdzie wśród nich coś interesującego. Ale wszystkie mają też coś wspólnego. Te zagadki zmuszają malucha do skupienia, powodują, że dziecko musi ruszyć głową by odnaleźć rozwiązanie. Są też ułożone tak, że wszystkie szukane słowa zaczynają się na kolejną literę alfabetu, więc przerabiając z dzieckiem książkę po kolei utrwalamy naszym maluchom alfabet.

Zagadki są krótkie, zazwyczaj mieszczą się w czterech wersach i zawsze dotyczą zagadnienia dobrze znanego przez każdego kilkulatka.

Wśród ilustracji w książce tuż przy wierszyku wymienione są także inne przykładowe wyrazy na literkę, o której mowa w zagadce.

To bardzo mądra i ciekawa książeczka. A rozwiązywanie z dzieckiem zagadek w niej zawartych to świetna zabawa i przy okazji nauka. U nas książka się sprawdziła. Mojej córce bardzo się spodobała.

Zagadki to coś (jakby powiedział przyjaciel Kubusia Puchatka),co Tygrysy lubią najbardziej. Moje dzieci też. W każdej postaci. Czy słowne, czy na komputerze, czy spacerowe (na zasadzie: widzę coś zielonego w ciapki. Zgadnij co to jest?) Ale książka pt. "Literozagadki" pobiła moje wszelkie oczekiwania. Co ciekawe - zdobyła serce nie tylko Starszej ale i Młodszego. Starsza jak to Starsza - na wstępie przewertowała, potem zmusiła Mamę do przeczytania wyrywkowych zagadek w zależności od obrazka, następnie nie odpuściła, póki nie "przejechała" książki kartka po kartce odgadując wszystkie zagadki po kolei. O czym jest książka? Wiadomo - o literkach i zagadkach :-). Zagadki umieszczone na poszczególnych kartkach są literacko dopracowane i przemyślane. Nie ma tu rymów na siłę i byle jakich wyrażeń. Odpowiedzi na poszczególne zagadki zaczynają się od literki - bohaterki. Oczywiście pomagają obrazki i rysunki literek. Podkreślam, że niektóre zagadki wcale nie są łatwe. Pierwszy raz zagadki zadawałam Starszej na spacerze i niejeden raz wyciągała szyję, żeby podpatrzeć, co to za literka skacze po stronie, żeby ułatwić sobie odpowiedź.

Książka jest w twardej oprawie i bajecznie kolorowa. Oglądałyśmy ją kilka razy z wielką przyjemnością i właściwie za każdym razem Starsza odkrywała coś nowego. Ostatnio odkryła, że na każdej stronie przy różnych rysunkach są umieszczone pojedyncze słówka - a to z imieniem narysowanej postaci, a to z nazwą przedmiotu. Frajdę Starszej sprawiało samodzielne czytanie poszczególnych wyrazów. Dumna była niesamowicie.
A Młodszy? Młodszy po wakacyjnej wizycie we wrocławskim Zoo odkrył w książce lwa i zebrę. Od tego odkrycia wertuje książkę we wszystkie strony (najczęściej jak na prawdziwego mężczyznę przystało - na nocniku).
Książka jest perełką o które w dzisiejszych czasach kiczu i bylejakości na prawdę trudno. Mój szacunek dla twórców.

• Dziecko
  • Dla dzieci - Rymowanki Alki