Taras Bulba

2002-01-01
83-07-02868-X
Aleksander Ziemny
powieść rosyjska Ukraina Kozacy I Rzeczpospolita

Okładka książki Duchy nocy świętojańskiej Edward Benson, Mikołaj Gogol, Mychajło Kociubynski, Vincent O'Sullivan, Aleksy Tołstoj, Roman Zmorski
Duchy nocy świ... Edward Benson, Miko...
Okładka książki Język Babilonu Wołodymyr Arieniew, Iwan Franko, Ołeksij Gedeonow, Mikołaj Gogol, Maksym Kidruk, Wasyl Koroliw-Staryj, Wołodymyr Kuzniecow, Natalia Matoliniec, Oleksandr Myched, Iwan Naumowycz, Mychajło Nazarenko, Ołeksa Storożenko, Borys Sztern, Switłana Taratorina, Ostap Ukrainiec, Ołeksij Żupańskij
Język Babilonu Wołodymyr Arieniew,...
Okładka książki Opowieści niesamowite. Literatura rosyjska Michał Arcybaszew, Walery Briusow, Anton Czechow, Fiodor Dostojewski, Mikołaj Gogol, Michaił Lermontow, Nikołaj Leskow, Aleksander Puszkin, Włodzimierz Titow, Aleksy Konstantynowicz Tołstoj, Iwan Turgieniew
Opowieści nies... Michał Arcybaszew,&...

Tytuł napisany z pozycji Małorusa przedstawia losy Kozaczyzny. Nie brakuje tutaj elementów antypolskich, antykatolickich i antysemickich. Jest to taka powieść przygodowa, ponieważ próżno tu szukać rzetelnie opisanych wydarzeń historycznych. Czy powieść ta jest antypolska? Nie powiedziałbym, ponieważ w tamtych czasach na tym terenie dochodziło do starć i niesnasek w różnych konfiguracjach, więc relacje między narodami zmieniały się jak kalejdoskopie. Inna sprawa, że obecnie powieść może być wykorzystywana w celach propagandowych naszego wielkiego wschodniego sąsiada.

Mikołaj Gogol z Hohol-Janowskich herbu Jastrzębiec, w Połtawskiej obłasti na Zadnieprzu rodzony, stworzył quazi historyczną, stricte polityczną powieść. Nie licząc się z realiami historycznymi napisał rzecz zarówno antypolską - co zostało słusznie przez wielu komentatorów zauważone, ale i antykozacką. Poza marginalnym wątkiem uczuciowym (kozackiego młodzieńca do pięknej polskiej szlachcianki),rozgrywa się tu konflikt pomiędzy okrutną polską szlachtą, a jeszcze okrutniejszym a co gorsza skrajnie prymitywnym żywiołem kozackim. Okrutny ojciec, wysyłający na zatracenie swoich synów, mści się za urojone przewiny, a swym warcholstwem i bezmyślnością naraża na niebezpieczeństwo i siebie i swych towarzyszy. Młodość Autora, gdy poznał realia Lewobrzeżnej Ukrainy, musiała wykreować u Niego ogromne pokłady nienawiści, że z taką odrazą o głównych politycznych siłach z lekceważeniem dla realiów pisał. Dla miłośników Ożenku i Rewizora by inną twarz Autora zobaczyć.

Opowiadanie antypolskie i antysemickie, niezgodne z realiami. Kto to widział, żeby zbroja husarii była wrażliwa na kule kozaków?

„Taras Bulba” jest jedyną powieścią historyczną w dorobku literackim Mikołaja Gogola. A po lekturze książki uważam, że jest to jego najsłabsze osiągnięcie pisarskie. Myślę, że współcześnie powieść ta przepadłaby bezpowrotnie w lamusie historii literatury, gdyby nie wyszła spod pióra wielkiego Gogola znanego na cały literacki świat.
Tematyka powieści dotyka historii kozaków zaporoskich, ich zwyczajów, stylu życia i roli jaką odegrali dla obrony prawosławia w XVII w. Kontekst historyczny powoduje, że powieść od razu została odebrana jako antypolska, a nachalne propagowanie tej książki w czasach zaboru rosyjskiego tylko umocniło takie przekonanie w naszym kraju. I poniekąd trzeba się z tym zgodzić, gdyż bunty kozackie z XVII w. miały m.in. na celu wyzwolenie się spod polskiej okupacji. Prawda historyczna w tym wypadku stawia nas po stronie agresorów i ciemiężycieli. Kozacy występowali w dużym stopniu w obronie swojej wschodniosłowiańskiej kultury, a przede wszystkim wiary prawosławnej, przed polonizacją i ekspansywnym katolicyzmem.
Powieść była lekturą obowiązkową w czasach, gdy do szkoły chodził Henryk Sienkiewicz, który z pewnością przyswoił sobie jej treść. Zastanawiam się, na ile mogła oddziaływać na naszego mistrza ta powieści historycznej w trakcie jego pracy nad „Ogniem i Mieczem”. Zarówno w jednej jak i drugiej powieści dominującym wątkiem jest wątek miłosny - historia uczucia kozackiego mołojca i polskiej piękności]i ze szlacheckiego rodu. U Sienkiewicza Bohun zostaje odtrącony przez polską wybrankę, przechodzi więc na stronę buntowników i walczy z Polakami. Z kolei u Gogola Andrij, zostaje pokochany i przyjęty przez córkę polskiego wojewody, a zatem ten zdradza swoich pobratymców i przechodzi w szeregi polskie. Są to ciekawe zagadnienia, godne wielkiej pracy literaturoznawczej.
Pomimo nienajlepszego stylu i niezbyt udanej konstrukcji fabuły („Tara Bulba” z zestawieniu z „Ogniem i Mieczem” pod każdym względem wypada blado) warto zapoznać się z tą powieścią. Znajdziemy tam ciekawe obrazy z barwnego życia codziennego krewkich kozaków, ich hulaszczego trybu życia i kawaleryjskiej fantazji. Poza tym warto poznać spojrzenie drugiej strony na dramatyczne wydarzenia polsko-ukraińskiej historii z XVII w.
Jeżeli komuś przyjdzie do głowy oglądać rosyjski film 2009 r. „Tara Bulba” - zdecydowanie odradzam. Film jest częścią kulturowej propagandy i infiltracji współczesnej Rosji, sprowadza się do hasła, że zaporoscy Kozacy walczyli dla wielkiej Rosji pod Moskiewskim przywództwem. Dla mnie to jest kinematograficzna zapowiedź wydarzeń na Ukrainie z 2014r.

Tematyka powieści dotyka historii kozaków...

Ciężko mi tutaj coś powiedzieć, na pewno jest to dzieło wybitne, ale czy mi się podobało. Na to pytanie sam nie potrafię sobie odpowiedzieć. Były tu rzeczy, które mi się podobały to jest fakt, ale ogólne wrażenie jest takie mieszane. Nie mogę się skłonić ani na jedną, ani na drugą stronę. Pewne jest to, że nie będę żałował czasu poświęconego na książkę, więc chyba jednak skłaniam się do tego, że się podobało. W końcu jest to kultura, jest to też klasyk i samo to robi już swoje.

Pamiętam, że wyciskała mi łzy z oczu. Na pewno do niej kiedyś znowu wrócę.

Pamiętam, że wyciskała mi łzy z oczu. Na pewno do niej kiedyś znowu wrócę.

Ani mnie grzeje, ani mrozi styl. Powieść ta w naszym kraju przedstawiana jest jako antypolska, kiedy w rzeczywistości ma być pro-rosyjska. Idea wiecznie zjednoczonej świętej Rusi aż uderza z kart utworu. Wbrew intencji Gogola postać Andrija oraz ogbrazoburczy samosąd kozackiego ojca oceniane były rożnie, wcale nie tak jednoznacznie.
Szkoda, bo temat Ukrainy tak dobrze mu znany mógł być wykorzystany lepiej.

Szkoda, bo temat Ukrainy tak dobrze mu...

Opowieść o kozaku Bulbie, który po ukończeniu przez swoich synów edukacji w Kijowskiej akademii, postanawia pojechać z nimi do Siczi, gdyż chce aby stali się prawdziwymi mężczyznami. A tam jak wiadomo bitwy, bitwy wszędzie, w których na samym końcu wszyscy giną.
Inni gdy przeczytają, że jest to książka antypolska, nawet nie tkną jej palcem i bez czytania wyrobią sobie opinię. Inni zaczną czytać, ale szybko odłożą ja z powrotem na półkę. Inni zaś przeczytają, ale będą uważać ten czas poświęcony na nią za stracony i poczują się dogłębnie urażeni. Jeszcze inni uznają, że może być. Tej książki akurat nie skomentuje. Dlaczego ? Dlatego, że każdy po przeczytaniu wyrobi sobie swoja własną opinię, a mój komentarz przypadkowo może kogoś obrazić, a to chciałabym uniknąć za wszelka cenę. To czy książka zostanie przeczytana czy nie, zależy od danej osoby, bo jeśli komuś tematyka przypadła do gustu, to wcześniej czy później po nią sięgnie. Do niej nie można nikogo zmusić. Potrzeba zapoznania i zrozumienia jej powinna być przemyślaną decyzją.

Wysoki, silny, seksowny, przystojny, sprytny, antysemita, polakożerca i dzieciobójca – te słowa pasują tylko do jednej postaci literackiej – panie i panowie, przedstawiam Tarasa Bulbę! Powiem Wam, i niech mnie biją jak rudego psa jeśli kłamię, że Taras to prawdziwy kozak.

"Taras Bulba" to jedna z dwóch tylko powieści niezrównanego Mikołaja Gogola (nie Googla). Już od pierwszego wydania okrzyknięta została książką antypolską i antyżydowską. Nie wiem dokładnie kto ją tak obwołał, wiem natomiast, że albo był on głupi, albo nie przeczytał książki dokładnie.

Akcja rozgrywa się trochę Ukrainie, trochę w Polsce, ba, w samej Warszawie koło Złotych Tarasów (Złote Tarasy Bulby – to ich pełna nazwa). Czas? Radosny wiek XVII.
Dwaj bracia, Andrij i Ostap powracają z nauk w Kijowie do domu rodzinnego. W progu wita ich tatko – tytułowy Taras Be. W ramach edukacji zabiera synów na Sicz by z autopsji dowiedzieli się, co to znaczy być Kozakiem, czyli: jak pić na umór, jak topić Żydów w Dnieprze, jak sierpem ucinać Polkom cycki, jak rzucać niemowlętami o ściany i tym podobne.
Bulba wszczyna powstanie, Kozacy szybko grabią kolejne miasta aż dochodzą do murów Dubna i rozpoczynają oblężenie, polscy obrońcy zaś – głodówkę. Obroną miasta dowodzi pan wojewoda. Wyobraźcie sobie, że pan wojewoda ma całkiem niezłą córeczkę. Nigdy nie zgadniecie, w kim się zakochał Andrij Bulba – w córce wojewody! To ci dopiero. Andrij przechodzi na właściwą stronę, czyli naszą. Przychodzi też odsiecz. Taras widzi syna w złotej husarskiej zbroi i ściga go z całych sił. To się nie może dobrze skończyć.
Napisałbym więcej ale sumienie mi nie pozwala zniszczyć spoilerami takiej książki. To nie jest "Ogniem i Mieczem" napisane z puntu widzenia drugiej strony, nie jest to też czcza opowiastka o głupim Kozaku i jego kompanach, o nie. Taką mocną książkę pamięta się i przeżywa długo.

Wylicytowałam na allegro za ponad 50 złotych i - WIELKI ZAWÓD!
Nieporadnie napisane i nudne jak flaki z olejem. Prawie zero akcji, bohater to chyba zbiorowy - Kozacy? Tytułowy bohater nie posiada żadnych cech indywidualnych i wcale nie budzi sympatii. Nie dziwię się, że tak marnej książki się nie wznawia.
No i błędy tłumacza, np. na stronie 53 pisze: "Strach opanował wkrótce południowo-zachodnie obszary Polski". Południowo-zachodnie?

Wylicytowałam na allegro za ponad 50 złotych i - WIELKI ZAWÓD!

No i błędy tłumacza, np. na stronie 53 pisze: "Strach opanował...

• Literatura rosyjska
  • Literatura rosyjska