Oblicza Rosji. Szkice z historii kultury rosyjskiej XIX wieku

Okładka książki Oblicza Rosji. Szkice z historii kultury rosyjskiej XIX wieku Borys Jegorow
Okładka książki Oblicza Rosji. Szkice z historii kultury rosyjskiej XIX wieku
Borys Jegorow Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: Historie historia
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historie
Tytuł oryginału:
Очерки по русской культуре XIX века
Wydawnictwo:
słowo/obraz terytoria
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
8389405105
Tłumacz:
Bogusław Żyłko
Tagi:
historia kultury Rosja kultura rosyjska historia Rosji XIX wiek
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
728
49

Na półkach:

Nie wiem, czy to problem tłumaczenia, czy samej książki, ale z trudem przebrnąłem przez tę pozycję. Kilka rozdziałów przeczytałem z przyjemnością, większość zmęczyłem tonąc w masie nudnych dla mnie studiów cząstkowych. W ogóle pozycja wypada niezwykle słabo przy starszych pracach Andrzeja Walickiego na temat rosyjskiego życia intelektualnego w XIX wieku.

Nie wiem, czy to problem tłumaczenia, czy samej książki, ale z trudem przebrnąłem przez tę pozycję. Kilka rozdziałów przeczytałem z przyjemnością, większość zmęczyłem tonąc w masie nudnych dla mnie studiów cząstkowych. W ogóle pozycja wypada niezwykle słabo przy starszych pracach Andrzeja Walickiego na temat rosyjskiego życia intelektualnego w XIX wieku.

Pokaż mimo to

avatar
368
253

Na półkach: ,

Różne ciekawe rzeczy są tu. Tak w jednym zdaniu to o rosyjskim charakterze wykuwanym w filozofii, religii, oficjalnych ideologiach, utopiach, kółkach, szkołach, a właściwie ich braku, w nauce muzyki i w ogólności nauce, sposobach spędzania wolnego czasu, warunkach mieszkaniowych, sobotnich baniach, postach, świętach kościelnych przemieniających się w tygodniowe popijawy, generalnie nic wesołego. I ciężko.
O przestrzeni. Większe zagęszczenie ludzi powoduje chęć wyindywidualizowania się z tłumu, co sprzyja Europie, a wielkie przestrzenie pomiędzy wioskami w Rosji sprawiają że człowiek nie ma poczucia upływającego czasu, zima jest po jesieni, potem wiosna; czas kręci się w kółko i w tej niezmienności ja też nie zmieniam się. Uczę się więcej wśród ludzi. Prosta rzecz, z pustego to i Salomon nie naleje. Ale jednak jakoś cierpko mi z tym.
Odizolowanie ładnie zestawia się ze wspólnotowością- nie ma indywidualnej własności- na wsi działki dzielone są pomiędzy całe rodziny, co roku. Rodziny mają swoich szefów, są rzeczy których robić nie wolno, wspólnota pilnuje czy dobrze się sprawujesz. Kto pracuje w biurze mniej więcej wie, czym to pachnie. Tylko w tym przypadku monitoring jest całodobowy.
O zawiści. Jak różnicujący się majątkowo chłopi przestawali nienawidzić tylko ludzi z dworku, a zaczynali siebie nawzajem. Łączy się z hierarchicznością, która objawia się pogardą dla ludzi z niższym stanowiskiem i podlizywaniem się tym na wyższych. I jeśli ja widzę to na co dzień wokół siebie, to na co muszą natykać się ludzie jeszcze wschodniejsi niż ja. Jednocześnie o godzeniu się na władczy despotyzm. Wyuczony bezwład, wielowiekowe szkolenie z braku inicjatywy dało imponujące rezultaty.
To jest książka pisana w latach dziewięćdziesiątych- mówi się o ujawnianiu zawartości archiwów. Jednocześnie kiedy mówiło się o tym w Polsce, była w tym aura radykalnej zmiany. Czuło się tą dziwną wiarę, że zapisana historia zmieni świat. Tutaj już na dzień dobry wiadomo, że społeczeństwo nie zmieni się pod wpływem pewnej ilości starego papieru. Natomiast stoi wyraźnie, że podniesienie standardów społecznych jest zadaniem dobrego klimatu w kraju. Wiadomo że gnid i bohaterów jest niewielu i ani jedni, ani drudzy nie zależą od klimatu. A środek zachowuje się tak, jak pozwala im otoczenie.
A teraz najlepsze- książka napisana bez rumakowania- nie ma w niej nacjonalizmu i kompleksów, bez imperializmu i wielkości, to tak jakby napisać o polskiej historii bez husarii i martyrologii.

Różne ciekawe rzeczy są tu. Tak w jednym zdaniu to o rosyjskim charakterze wykuwanym w filozofii, religii, oficjalnych ideologiach, utopiach, kółkach, szkołach, a właściwie ich braku, w nauce muzyki i w ogólności nauce, sposobach spędzania wolnego czasu, warunkach mieszkaniowych, sobotnich baniach, postach, świętach kościelnych przemieniających się w tygodniowe popijawy,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    36
  • Przeczytane
    9
  • Rosja
    3
  • Posiadam
    3
  • Studia
    2
  • 2014
    1
  • Rosja, ZSRR
    1
  • 2015
    1
  • Domowa biblioteka
    1
  • 6) Moja Rosja ♥
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Oblicza Rosji. Szkice z historii kultury rosyjskiej XIX wieku


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne