Architektura wspólnoty

Okładka książki Architektura wspólnoty Leon Krier
Okładka książki Architektura wspólnoty
Leon Krier Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria sztuka
484 str. 8 godz. 4 min.
Kategoria:
sztuka
Wydawnictwo:
słowo/obraz terytoria
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
484
Czas czytania
8 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7453-054-5
Tagi:
sztuka esej architektura urbanizacja
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki SAS. Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy Hanna Faryna-Paszkiewicz, Grzegorz Piątek, Magdalena Piwowar, Jarosław Trybuś
Ocena 8,0
SAS. Ilustrowa... Hanna Faryna-Paszki...
Okładka książki Ogólnopolskie Wystawy Znaków Graficznych Patryk Hardziej, Rene Wawrzkiewicz
Ocena 7,9
Ogólnopolskie ... Patryk Hardziej, Re...
Okładka książki Ukryty modernizm. Warszawa według Christiana Kereza Christian Kerez, Jan Strumiłło
Ocena 7,1
Ukryty moderni... Christian Kerez, Ja...

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
73
20

Na półkach:

Pozycja ideologiczna - wiele takich wśród architektów, łatwiej będzie przebrnąć przez nią fanom architektury klasycznej i tradycyjnej niż modnego modernizmu. Autor bez skrupułów rozprawia się z ideami Le Corbusiera, czy w sposób słuszny czy nie, warto samemu ocenić, konfrontując swoje poglądy, co nie koniecznie może być wygodne. Ale trochę głupio czytać książki, z którymi wyłącznie się zgadzamy? Pozycja obowiązkowa w dobie zachwytów nad modernizmem. Dużą zaletą pozycji są rysunki, stanowiące fantastyczne dopełnienie, ale i rozwinięcie treści. Pozycję tę czyta się lekko i przyjemnie i to nie tylko w polskiej wersji językowej.

Prywatnie mnie poglądy Kriera urzekają, doceniam jego propozycje urbanistyczne i propozycje powrotu zepchniętej na margines architektury wernakularnej. Nie oznacza to, że nie cenię architektury modernistycznej.

Pozycja ideologiczna - wiele takich wśród architektów, łatwiej będzie przebrnąć przez nią fanom architektury klasycznej i tradycyjnej niż modnego modernizmu. Autor bez skrupułów rozprawia się z ideami Le Corbusiera, czy w sposób słuszny czy nie, warto samemu ocenić, konfrontując swoje poglądy, co nie koniecznie może być wygodne. Ale trochę głupio czytać książki, z którymi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
386
23

Na półkach:

Leoś w krainie kresek.

Leon Krier to luksemburski architekt, który dzięki swojej działalności zyskał pozycję autorytetu w dziedzinie tzw. nowego urbanizmu oraz w kręgach konserwatywnej architektury. "Architektura wspólnoty" składa się z esejów autorstwa Kriera poświęconych architekturze i urbanistyce. O ile to drugie, czyli nauka o projektowaniu miast, reprezentowane jest przez teksty naprawdę zmuszające do myślenia i warte analizy, to pierwsze w "Architekturze wspólnoty" zostaje sprowadzone do roli kopiowania patentów rodem z XVIII wieku (absolutnie nie późniejszych!).

I w tym tkwi klęska rozważań Kriera, niegdyś fana twórczości Le Corbusiera i modernisty, który zawiódł się, gdy zobaczył (szczęśliwie niedokończoną) przebudowę Luksemburga zaplanowaną zgodnie z corbusierowsko-modernistycznymi tezami. Trauma Kriera wylewa się niemal z każdej strony tego zbioru teoretycznych prac publikowanych na przestrzeni wielu lat. Tezy autora są momentami śmiesznie oderwane od rzeczywistości ("architektura jest jak człowiek - osiągnęła szczyt w XVIII wieku i należy tylko w tym stylu projektować"),czasem mają charakter niesmacznej osobistej zemsty na danym mistrzu (szkice przeprojektowanych wg. krierowsko klasycznych wzorców czołowych realizacji Le Corbusiera, okraszone w dodatku złośliwymi komentarzami),a niekiedy ujawniają swoje drugie autorytarne dno (nie tak odległe od projektów Corbu - np. projekt "dokończenia" Waszyngtonu, który w swoich założeniach wcale nie jest daleki od modernistycznych projektów Czandigarh Le Corbusiera). Niemniej jednak, trzeba Krierowi oddać jedno - dość jasno i klarownie opowiada się za formalną szczerością w architekturze, której brak np. wielu projektom postmodernistycznym, czy też współczesnej pretensjonalnej (i prowincjonalnej) bieda-architekturze.

Inna sprawą są rozważania dotyczące urbanistyki. Tu wielkie brawa dla autora, który nie jest w tym względzie teoretykiem, ale też autorem jednego z bardziej śmiałych projektów współczesnej urbanistyki - angielskiego miasteczka Poundbury. Teorie Kriera rzeczywiście otwierają umysł i są odpowiedzią na źle zaprojektowane, pełne zgiełku i samochodów współczesne miasta (oczywiście nie trzeba się z nimi zgadzać, jednak opierają się one na rzeczywiście logicznych podstawach).

Zatem z jednej strony warto przeczytać, z drugiej, mieć świadomość, że prace Kriera nie do końca opierają się na czystych intencjach.

Leoś w krainie kresek.

Leon Krier to luksemburski architekt, który dzięki swojej działalności zyskał pozycję autorytetu w dziedzinie tzw. nowego urbanizmu oraz w kręgach konserwatywnej architektury. "Architektura wspólnoty" składa się z esejów autorstwa Kriera poświęconych architekturze i urbanistyce. O ile to drugie, czyli nauka o projektowaniu miast, reprezentowane jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
186
31

Na półkach:

Książka w około 30% to obłąkańczy lament (prawie że sekciarski) przeciwko modernizmowi. Autor wściekle krytykuje jakiekolwiek przejawy modernizmu, tak naprawdę bez podania konkretnych przyczyn, poza "bo tak było u mnie w domu" czy "tak się wychowałem". Nawet gdy rysuje coś porównując klasycyzm z modernizmem widać, że przy fragmentach modernistycznych aż mu się ręka trzęsła ze zdenerwowania. Kolejne 30% książki to autoplagiat. Autor nieustannie się powtarza. Wynika to zapewne z faktu, iż jest to zbiór różnych artykułów, które były publikowane w różnych miejscach, więc takie powtórki nie rzucały się w oczy. Pozostałe 40% książki to w miarę "czytalny" tekst, który może zmienić spojrzenie na świat architektury. Autor mimo wszystko podaje kilka rzeczowych argumentów, których nie da się w prosty sposób "zbić". Książka wydaje się bardzo gruba, ale w rzeczywistości jest w niej bardzo wiele (nie wiem czy nawet i nie połowa stron) ilustracji. I tutaj powstaje kolejny problem - ilustracje są ładne i schludne a nawet czytelne, tyle że w co najmniej 1/3 przypadków nie miałem bladego pojęcia do czego się odnoszą i o co w nich chodzi. Nie ma żadnego wytłumaczenia, są bezzasadnie wrzucone w tekst.

Książka w około 30% to obłąkańczy lament (prawie że sekciarski) przeciwko modernizmowi. Autor wściekle krytykuje jakiekolwiek przejawy modernizmu, tak naprawdę bez podania konkretnych przyczyn, poza "bo tak było u mnie w domu" czy "tak się wychowałem". Nawet gdy rysuje coś porównując klasycyzm z modernizmem widać, że przy fragmentach modernistycznych aż mu się ręka trzęsła...

więcej Pokaż mimo to

avatar
383
91

Na półkach: ,

Dlaczego jest tak, że w pewnych częściach miasta bardzo dobrze się czujemy, a w innych mamy wrażenie przytłoczenia? Leon Krier odczarwowuje przestrzeń i ustawia kontrapunkty: architektura wspólnoty kontra architektura jednostki. Walczy o to, by w świecie znowu zapanowała klasyczna harmonia, a jego centrum stanowił człowiek, który żyje we wspólnocie.

Z niezwykłym zainteresowaniem czytałam tę książkę - Krier wzbogacił eseje rysunkami, planami miast i zdjęciami, które uzupełniają i poszerzają słowo pisane, a także porządkują wiedzę. Nie jestem przeciwnikiem architektury modernizmu, jednak w wielu punktach rację przyznam Krierowi. Ujmuje mnie ludzka, ba!humanistyczna perspektywa tej książki. I nie od dzisiaj denerwuje to, że miasta rozrastają się bez ładu i składu. Niemniej dopiero Krier dał mi do ręki narzędzia miary, z których najważniejszym jest… 10 minutowy spacer.

Polecam tę książkę wszystkim, którzy zastanawiają się nad tym, co to jest przestrzeń publiczna, w jaki sposób warto ją kształtować i po co znajduje się ona w mieście. Polecam tym, którzy stoją przed decyzją, w której części miasta zamieszkać. A już obowiązkowo powinni "Architekturę wspólnoty" przeczytać ci, którzy w urzędach naszych miast odpowiadają za kształtowanie układu urbanistycznego. Ku przestrodze.


| Ma
Leon Krier, Architektura wspólnoty, wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2011

Dlaczego jest tak, że w pewnych częściach miasta bardzo dobrze się czujemy, a w innych mamy wrażenie przytłoczenia? Leon Krier odczarwowuje przestrzeń i ustawia kontrapunkty: architektura wspólnoty kontra architektura jednostki. Walczy o to, by w świecie znowu zapanowała klasyczna harmonia, a jego centrum stanowił człowiek, który żyje we wspólnocie.

Z niezwykłym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    106
  • Przeczytane
    27
  • Architektura
    10
  • Posiadam
    10
  • Urbanistyka
    4
  • Chcę w prezencie
    4
  • Teraz czytam
    3
  • Architektura i Urbanistyka
    2
  • A Sztuka
    1
  • Architektura&Sztuka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Architektura wspólnoty


Podobne książki

Przeczytaj także