Julia. Trzy tajemnice

Okładka książki Julia. Trzy tajemnice Tahereh Mafi
Okładka książki Julia. Trzy tajemnice
Tahereh Mafi Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Dotyknij mnie (tom 2.5) fantasy, science fiction
Dotyknij mnie (tom 2.5)
Unite Me
Otwarte
2014-09-22
2014-09-22
2012-10-02
Małgorzata Kafel
dotyk julii

Miły dodatek. Destroy me bardziej mi się podobało. Jednak Fracture me było zdecydowanie potrzebne, zmieniło mi ciut postrzeganie Adama

"Julia. Trzy tajemnice"
Opis od wydawnictwa:
Specjalny dodatek do bestsellerowej trylogii Tahereh Mafi – nowa książka o losach Julii. Zawiera niezwykły pamiętnik głównej bohaterki, dzięki któremu dowiemy się, co poprzedziło wydarzenia opisane w pierwszym tomie, oraz dwie nowele: „Destroy Me” i „Fracture Me”.
„Destroy Me” to opowieść Warnera pokazująca, co zdarzyło się pomiędzy akcją pierwszej i drugiej części trylogii.
„Fracture Me” to historia opowiadana przez Adama, rozgrywająca się po wydarzeniach opisanych w drugiej części sagi.
Recenzja:
To zbiór opowiadań, który był całkiem w porządku. Dowiedziałam się różnych rzeczy o tym uniwersum, których nie wiedziałam i są one potrzebne do przeczytania kolejnych tomów. Jest troszkę gorsza niż poprzednie tomy, ale nadal była to bardzo przyjemna lektura. Nie mogłam się oderwać od czytania, narracja jest poprowadzona w fascynujący sposób. Bardzo doceniam to, że jest to narracja inna niż głównej bohaterki, daje to czytelnikowi perspektywę i punkt widzenia innego bohatera. Bardziej podobało mi się pierwsze opowiadanie, Warner jest ciekawą postacią i cieszę się, że mogłam się o nim więcej dowiedzieć. To było bardzo krótkie i moim zdaniem za krótkie. Przywiązałam się do tych bohaterów a przede mną ostatnia wydana po polsku część i nie chce tego kończyć. Podobało mi się i nie mogę się doczekać kolejnego tomu! 7 / 10 ⭐

"Julia. Trzy tajemnice"
Opis od wydawnictwa:
„Destroy Me” to opowieść Warnera pokazująca, co zdarzyło się...

Destroy me 9/10
Fracture me 10/10 (rzeczy których nie ma w sekret Julii a są mega ważne)
Dziennik Julii 7/10 (powtarzają się fragmenty z poprzednich części i z Destroy me, co nudzi)

Destroy me 9/10
Fracture me 10/10 (rzeczy których nie ma w sekret Julii a są mega ważne)

Cieszę się, że mogłam bardziej poznać Adama i Warnera teraz będę trochę inaczej na nich patrzeć a pamiętnik Julii który znajduję się na końcu to coś magicznego

Przeczytane po raz pierwszy: 15 lutego 2016 9/10
Przeczytane po raz drugi: 2 listopada 2020 7/10

Przeczytane po raz pierwszy: 15 lutego 2016 9/10
Przeczytane po raz drugi: 2 listopada 2020 7/10

Na wstępie proszę o troszkę wyrozumiałości, ale piszę tę recenzję jedną ręką, iż druga utknęła w gipsie.

-------------------------------------------------------------
Pełna opinia na samym dole!
-------------------------------------------------------------

"Julia trzy tajemnice" to tom 2.5, dodatek, który lekko uzupełnia wydarzenia z drugiego tomu, a jednocześnie pozwala bliżej poznać naszych męskich bohaterów.

Cała książka składa się z dwóch nowelek - "Destroy Me" i "Fracture Me", oraz słynnego Dziennika Julii, który mamy szansę w całości przeczytać.

Pierwsza nowelka jest historią Warnera, a raczej zbiorem jego myśli od czasu ucieczki Julii do momentu ich nagłego spotkania na polu bitwy (czyt. sytuacja z pieskiem/dla wtajemniczonych).

Narratorem jak już wiadomo jest sam Warner, którego mamy okazję bliżej poznać. Bohater nie oszczędza nam masy swoich przemyśleń oraz opisów emocji jakimi darzy właśnie Julię. Jest to bohater, którego ja osobiście bardzoooo lubię i jestem pewna, że jeśli za nim nie przepadasz to po przeczytaniu Destry Me, zmienisz zdanie.

Nowelka liczy zaledwie 110 stron, a po jej zakończeniu od razu przechodzimy do kolejnej. Tym razem narratorem jest Adam, a akcja dzieje się od momentu ucieczki Warnera z Punktu Omega do chwili, gdy Komitet odnowy niszczy ich dotychczasową działalność (końcówka drugiego tomu całej serii).

Stety niestety Fracture Me zupełnie zniszczyła resztki mojej pozytywnej opinii na temat Adama. Tutaj również mamy okazje poznać jego najskrytsze myśli oraz ujrzeć obraz ogromnej miłości jaką darzy swojego brata... Nie będę więcej zdradzać, ale jeśli jakieś jego zachowania są dla was niejasne, to polecam zapoznać się z nowelką. Ona wiele wyjaśnia.

Jeśli chodzi o ostatnią część książki, mianowicie Dziennik Julii to, jest to po prostu zbiór wszystkich urywków z jej słynnego notesu, jakie mieliśmy dotychczas okazję poznać. Jeśli akurat ten aspekt was interesuję to polecam sobie przeczytać. Wszystko mamy w jednym miejscu, także nic wam na pewno nie umknie.

Książeczka jest cieniutka, ale bardzo solidna. Styl pisania jak w przypadku pozostałych książek Tahereh Mafi jest bardzo przyjemny i szybko się to czyta.

Jednak nie polecam wydawać na nią pieniędzy i lepiej wypożyczyć ją z biblioteki, jeśli oczywiście macie taką możliwość. Fajna perełka dla kolekcjonerów, ale nic poza tym.

Nie wiem jak za bardzo mam ją ocenić, iż składa się z trzech oddzielnych części.

*Pierwsza nowelka pisana z perspektywy Warnera podobała mi się najbardziej. Nie była stratą czasu i faktycznie wiele mi wyjaśniła. Była fajnym uzupełnieniem luk w akcji i fabule z poprzedniego tomu. Daje całe 7/10.

*Kolejna pisana ze strony Adama była o wiele gorsza. Nie wyjaśniła mi zbyt wiele, a mnóstwo tekstu było po prostu przepisane z oficjalnej treści drugiego tomu. Co więcej wydaje mi się, że postać Adama celowo była tutaj ukazywana w złym świetle (ostrzegam wszystkich fanów).
Nic nowego, oryginalnego. Odczuwałam ogromne deja vu. 3/10

*Jeśli chodzi o sam Dziennik to raczej nic odkrywczego. Same przemyślenia Julii są niezwykle wartościowe i pokazują jej ogromny i szeroki światopogląd. Są przepełnione masą emocji i niezwykle wstrząsają młodymi umysłami. Dla fanów coś naprawdę fajnego i przydatnego. Biorąc to pod uwagę daje 8/10

Summa summarum daje mi ostateczny wynik. Dziękuje za uwagę.
JM

-------------------------------------------------------------
Pełna opinia na samym dole!
-------------------------------------------------------------

Jest to specjalny dodatek do serii „Dotyk Julii”. Zawiera nowele „Destroy Me” , „Fracture Me” oraz dziennik Julii. Pierwsza z nich pisana jest z perspektywy Warnera i opowiada jego przeżycia od momentu postrzelenia i ucieczki Julii. Była najdłuższa i zarazem najbardziej emocjonująca. Wcześniej bardzo polubiłam postać Warnera, a tutaj jest przedstawiony z zupełnie innej strony niż w początkowych częściach. Druga z noweli dotyczy Adama. Możemy prześledzić jego losy od momentu ataku na Komitet Odnowy. Poznajemy jego niezwykłą więź z młodszym bratem, motywy jego działań oraz to, co w danych sytuacjach nim kierowało, a co wcześniej bywało zupełnie niezrozumiałe.
Uważam , że ten specjalny dodatek mimo wszystko wnosi sporo do odbioru całej historii i daje możliwość spojrzenia na bohaterów z troszkę innej perspektywy niż ta, przedstawiana wcześniej przez Julię.

Zbiór trzech opowieści, każda inna, każda innej osoby. Czekałam na to i cieszę się, że mogłam przeczytać opis sytuacji z innych perspektyw. Fajny dodatek do całej serii.

• 2015
  • 2015