rozwiń zwiń

Julia. Trzy tajemnice

Okładka książki Julia. Trzy tajemnice
Tahereh Mafi Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Dotyk Julii (tom 2.5) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2012-10-02
Małgorzata Kafel
dotyk julii

Destroy me 9/10
Fracture me 10/10 (rzeczy których nie ma w sekret Julii a są mega ważne)
Dziennik Julii 7/10 (powtarzają się fragmenty z poprzednich części i z Destroy me, co nudzi)

Destroy me 9/10
Fracture me 10/10 (rzeczy których nie ma w sekret Julii a są mega ważne)

Cieszę się, że mogłam bardziej poznać Adama i Warnera teraz będę trochę inaczej na nich patrzeć a pamiętnik Julii który znajduję się na końcu to coś magicznego

Na półkach: , , , ,

Przeczytane po raz pierwszy: 15 lutego 2016 9/10
Przeczytane po raz drugi: 2 listopada 2020 7/10

Przeczytane po raz pierwszy: 15 lutego 2016 9/10
Przeczytane po raz drugi: 2 listopada 2020 7/10

Na wstępie proszę o troszkę wyrozumiałości, ale piszę tę recenzję jedną ręką, iż druga utknęła w gipsie.

-------------------------------------------------------------
Pełna opinia na samym dole!
-------------------------------------------------------------

"Julia trzy tajemnice" to tom 2.5, dodatek, który lekko uzupełnia wydarzenia z drugiego tomu, a jednocześnie pozwala bliżej poznać naszych męskich bohaterów.

Cała książka składa się z dwóch nowelek - "Destroy Me" i "Fracture Me", oraz słynnego Dziennika Julii, który mamy szansę w całości przeczytać.

Pierwsza nowelka jest historią Warnera, a raczej zbiorem jego myśli od czasu ucieczki Julii do momentu ich nagłego spotkania na polu bitwy (czyt. sytuacja z pieskiem/dla wtajemniczonych).

Narratorem jak już wiadomo jest sam Warner, którego mamy okazję bliżej poznać. Bohater nie oszczędza nam masy swoich przemyśleń oraz opisów emocji jakimi darzy właśnie Julię. Jest to bohater, którego ja osobiście bardzoooo lubię i jestem pewna, że jeśli za nim nie przepadasz to po przeczytaniu Destry Me, zmienisz zdanie.

Nowelka liczy zaledwie 110 stron, a po jej zakończeniu od razu przechodzimy do kolejnej. Tym razem narratorem jest Adam, a akcja dzieje się od momentu ucieczki Warnera z Punktu Omega do chwili, gdy Komitet odnowy niszczy ich dotychczasową działalność (końcówka drugiego tomu całej serii).

Stety niestety Fracture Me zupełnie zniszczyła resztki mojej pozytywnej opinii na temat Adama. Tutaj również mamy okazje poznać jego najskrytsze myśli oraz ujrzeć obraz ogromnej miłości jaką darzy swojego brata... Nie będę więcej zdradzać, ale jeśli jakieś jego zachowania są dla was niejasne, to polecam zapoznać się z nowelką. Ona wiele wyjaśnia.

Jeśli chodzi o ostatnią część książki, mianowicie Dziennik Julii to, jest to po prostu zbiór wszystkich urywków z jej słynnego notesu, jakie mieliśmy dotychczas okazję poznać. Jeśli akurat ten aspekt was interesuję to polecam sobie przeczytać. Wszystko mamy w jednym miejscu, także nic wam na pewno nie umknie.

Książeczka jest cieniutka, ale bardzo solidna. Styl pisania jak w przypadku pozostałych książek Tahereh Mafi jest bardzo przyjemny i szybko się to czyta.

Jednak nie polecam wydawać na nią pieniędzy i lepiej wypożyczyć ją z biblioteki, jeśli oczywiście macie taką możliwość. Fajna perełka dla kolekcjonerów, ale nic poza tym.

Nie wiem jak za bardzo mam ją ocenić, iż składa się z trzech oddzielnych części.

*Pierwsza nowelka pisana z perspektywy Warnera podobała mi się najbardziej. Nie była stratą czasu i faktycznie wiele mi wyjaśniła. Była fajnym uzupełnieniem luk w akcji i fabule z poprzedniego tomu. Daje całe 7/10.

*Kolejna pisana ze strony Adama była o wiele gorsza. Nie wyjaśniła mi zbyt wiele, a mnóstwo tekstu było po prostu przepisane z oficjalnej treści drugiego tomu. Co więcej wydaje mi się, że postać Adama celowo była tutaj ukazywana w złym świetle (ostrzegam wszystkich fanów).
Nic nowego, oryginalnego. Odczuwałam ogromne deja vu. 3/10

*Jeśli chodzi o sam Dziennik to raczej nic odkrywczego. Same przemyślenia Julii są niezwykle wartościowe i pokazują jej ogromny i szeroki światopogląd. Są przepełnione masą emocji i niezwykle wstrząsają młodymi umysłami. Dla fanów coś naprawdę fajnego i przydatnego. Biorąc to pod uwagę daje 8/10

Summa summarum daje mi ostateczny wynik. Dziękuje za uwagę.
JM

-------------------------------------------------------------
Pełna opinia na samym dole!
-------------------------------------------------------------

Jest to specjalny dodatek do serii „Dotyk Julii”. Zawiera nowele „Destroy Me” , „Fracture Me” oraz dziennik Julii. Pierwsza z nich pisana jest z perspektywy Warnera i opowiada jego przeżycia od momentu postrzelenia i ucieczki Julii. Była najdłuższa i zarazem najbardziej emocjonująca. Wcześniej bardzo polubiłam postać Warnera, a tutaj jest przedstawiony z zupełnie innej strony niż w początkowych częściach. Druga z noweli dotyczy Adama. Możemy prześledzić jego losy od momentu ataku na Komitet Odnowy. Poznajemy jego niezwykłą więź z młodszym bratem, motywy jego działań oraz to, co w danych sytuacjach nim kierowało, a co wcześniej bywało zupełnie niezrozumiałe.
Uważam , że ten specjalny dodatek mimo wszystko wnosi sporo do odbioru całej historii i daje możliwość spojrzenia na bohaterów z troszkę innej perspektywy niż ta, przedstawiana wcześniej przez Julię.

Zbiór trzech opowieści, każda inna, każda innej osoby. Czekałam na to i cieszę się, że mogłam przeczytać opis sytuacji z innych perspektyw. Fajny dodatek do całej serii.

"Julia. Trzy tajemnice" to trzy opowiadania - jedno pisane z perspektywy Warnera, a drugie z perspektywy Adama. Trzecie jest zbiorem wszystkich wpisów z dziennika Julii, które przewijały się przez wszystkie części trylogii.
Opowiadania pokazują nam punkt widzenia poszczególnych postaci, pozwalając lepiej zrozumieć ich zachowania i sposób myślenia. Uzupełniają niektóre momenty trylogii, które nie były tam opisane.
Zrozumiałam trochę bardziej Adama, gdyż wcześniej okropnie mnie irytował i zawiodłam się na nim kilkukrotne. Po przeczytaniu "Fracture me" jestem w stanie mu wybaczyć część jego błędów. Poznałam go bardziej i zrozumiałam jego uczucia.
Jeżeli chodzi o Warnera, to niczego nowego się o nim nie dowiedziałam. Zaczęłam go uwielbiać jeszcze bardziej niż przedtem, jestem w szoku, jak z nienawiści do postaci mogłam poczuć tak wielkie uwielbienie.
Cześć z dziennikiem Julii była dla mnie zbyteczna, ponieważ wpisy te były wcześniej już przytaczane, jednakże rozumiem, że nie każdy pamiętałby je wszystkie. Czytając je mamy wgląd do umysłu Julii i możemy porównać zmiany, jakie w niej zaszły od momentu opuszczenia szpitala do objęcia władzy nad krajem.
Myślę że taki dodatek jakim są "Trzy tajemnice" nie jest obowiązkową pozycją po ukończeniu trylogii. Jednakże dla samego lepszego zrozumienia postaci, myślę że warto jest je przeczytać.

Poznajemy historię z punktu widzenia poznanych we wcześniejszych częściach bohaterów, takich jak Warner czy Adam.

Nic nowego, jedynie część Warnera jakoś tak dopełniła jego postać. Dziennik prawie cały był w pozostałych książkach, a część Adama, no cóż...

Składa się z trzech części i tylko jedna jest interesująca. Część Julii znamy już z trylogii. Część Adama jest tak okropna, naprawdę, nic dziwnego, że wszystko skończyło się tak, jak się skończyło. Ciekawa jest tylko część Warena i tylko z niej dowiadujemy się czegoś nowego. Problem w tym, że tej książki mogłoby nie być.