Córki mówią...

Okładka książki Córki mówią... Anna Kasprowicz-Jarocka
Okładka książki Córki mówią...
Anna Kasprowicz-Jarocka Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
Państwowy Instytut Wydawniczy
1966-01-01
1966-01-01
wspomnienia poeta Kasprowicz

Starsza córka Kasprowicza przede wszystkim opisuje życie u boku ojca - swoje i siostry oraz staje w obronie matki, która odeszła od Kasprowicza do Przybyszewskiego. Wiele miejsca poświęca życiu w trójkę na Podhalu, zaznaczając jak wiele uwagi i pracy poświęcał córkom ojciec i bogato opisując ówczesne spotkania towarzyskie z góralami i środowiskiem artystycznym przybywającym do Zakopanego, ze szczególnym uwzględnieniem Staffa. Wiele miejsca zajmują wspomnienia lwowskie, nauka w tamtejszej szkole, pobyty ojca we Lwowie i liczne podróże do Przybyszewskich. Bardzo ciekawe są osobiste odniesienia do niektórych zdarzeń, ale nie brakuje też przeciągających się fragmentów pełnych nazwisk koleżanek, znajomych, sąsiadów, szczególnie gdy te nazwiska czyta osoba całkowicie zielona w temacie. We wspomnieniach znalazło się miejsce na ostatnie chwile życia rodziców, na lata spędzone na Harendzie, ze szczególnym uwzględnieniem późniejszych problemów spadkowych, opisem budowy mauzoleum czy zniszczenia kładki nad potokiem przez powódź. Na pewno pozycja warta zapoznania dla fanów poety i miłośników tamtych czasów.

Cóż, po śmierci Kasprowicza, bardzo różnie pisano o Jadwidze - córki stanęły w jej obronie. Książka ciekawa, ogromna dawka wiedzy o Kasprowiczu, Przybyszewskim i ich rodzinach. Konflikt wokół Harendy zasygnalizowany, ale emocje wyważone. Zdecydowanie warto przeczytać.

• Z historią w tle
  • Z polecenia
  • Biografie
  • Biografie, listy, wspomnienia

Dodaj cytat z książki Córki mówią...