Zapach czekolady. Opowiadania i wiersze dla dzieci.

Okładka książki Zapach czekolady. Opowiadania i wiersze dla dzieci. Wanda Chotomska, Dorota Gellner, Grzegorz Kasdepke, Joanna Kulmowa, Joanna Papuzińska, Natalia Usenko, Danuta Wawiłow
Okładka książki Zapach czekolady. Opowiadania i wiersze dla dzieci.
Wanda ChotomskaDorota Gellner Wydawnictwo: Drzewko Szczęścia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Drzewko Szczęścia
2011-01-01
2011-01-01
978-83-932780-8-4
dla dzieci opowiadania wiersze

Okładka książki Wierszyki na Boże Narodzenie Natalia Berlik, Dorota Gellner, Danuta Gellnerowa
Wierszyki na B... Natalia Berlik, Dor...
Okładka książki Nieśmiała myszka Dorota Gellner, Marianna Oklejak
Nieśmiała myszka Dorota Gellner, Mar...

Cudowności.

Cudowności.

Zapach czekolady. Opowiadania i wiersze dla dzieci, to zbiór utworów o różnorodnej tematyce. Poczynając od tekstu traktującego o tytułowej czekoladzie, poprzez opowiadania o różnicach między ludźmi, zachowywaniu się w teatrze, miłości do młodszego rodzeństwa, aż do dziecięcych marzeń o spędzeniu kilku zimowych dni na ślizgawce.

Zebrane w tej książeczce miniatury literackie, to mieszanina poezji i prozy ukierunkowanej na najmłodszego czytelnika i mającej pomóc mu odnaleźć się w świecie. Choć większość tekstów podszyta jest humorem i dowcipnymi rozwiązaniami sytuacyjnymi, każdy z nich spełnia funkcję dydaktyczną. Utwory te promują najważniejsze wartości i stanowią próbę zhierarchizowania tego, co powinno stać się priorytetem w życiu najmłodszych. Teksty te mają także za zadanie kształtować charaktery przyszłych dorosłych i od dzieciństwa uczyć ich prawidłowych postaw, zgodnych ze społecznie akceptowalnymi zasadami.

Książka ta dostarczy młodemu czytelnikowi zarówno wielu wzruszeń, zabawy, jak i właśnie nauki płynącej z każdego tekstu. Czas spędzony z Zapachem czekolady okaże się nie tylko dobrze wykorzystaną chwilą rozrywki, lecz także momentem z kształtującą książeczką, która zostanie zapamiętana między innymi właśnie ze względu na wartości, jakie z niej wypływają.
By młody czytelnik nie odniósł jednak wrażenia, że czytając tę pozycję znajduje się na nudnych lekcjach w szkole lub też na dywaniku u mamy, która snuje opowieści o tym, co w życiu najistotniejsze – każda historia ubrana jest w zręcznie skonstruowaną fabułę, która nie pozwala od razu domyślić się, że tak naprawdę, chodzi o naukę :)
Dodatkowym atutem książeczki są ilustracje Marcina Bruchnalskiego, które idealnie komponują się z tekstami Danuty Wawiłow, Natalii Usenko, Wandy Chotomskiej, Joanny Kulmowej, Grzegorza Kasdepke, Joanny Papuzińskiej, Hanny Januszewskiej, Marka Bartkowicza, Wiery Bodalskiej, Małgorzaty Strykowskiej-Zaremby, Doroty Suwalskiej, Marii Terlikowskiej, Zofii Beszczyńskiej, Agnieszki Tyszki, Laury Łącz, Doroty Gellner oraz Anny Onichimowskiej. To właśnie Ci autorzy postanowi przemówić do czytelników za sprawą tej książecz

Zebrane w tej książeczce miniatury...

Książeczka ukazuje różne aspekty z życia dziecka. Pierwszy dzień w przedszkolu, urodziny, sprzątanie, narodziny brata, wyjście do teatru i dużo innych śmiesznych lub poważnych sytuacji. Jest ona napisana bardzo łatwym do zrozumienia językiem. Nikt nie powinien mieć z nim trudności. Oprócz krótkich historii w książce znajdują się wiersze bardzo cenionych autorów. Które są pouczające i jednocześnie zabawnie.

Książeczka po przez rymowanki i opowiadania uczy czytelników o wielu rzeczach, a co może być lepszego niż nauka i miło spędzony czas przy lekturze. Uważam że jest bardzo dobrze stworzone dzieło literackie. Teksty są przecudne, a oprawa graficzna godna pogratulowania. Niektóre ilustracje ( stworzone przez Pana Marcina Bruchnialskiego ) są naprawdę bardzo ładne, a to jest kolejnym plusem tej książki.

Są to zdecydowanie opowieści dla dzieci do 10 roku życia. Ale niektórzy dorośli też by się z niej mogli czegoś nauczyć. Polecam tą książkę rodzicom których dzieci idą po raz pierwszy do przedszkola albo po prostu chcą coś poczytać swoim pociechom.

1974

"Zapach czekolady" zawiera opowiadania oraz wiersze polskich autorów. Jest to wspaniale ilustrowana książka z twardą okładką oraz dużą czcionką, ułatwiającą czytanie starszym dzieciom, które opanowują tę trudną sztukę. Niektórych autorów znałam już wcześniej, chociażby Wanda Chotomska, Joanna Papuzińska, Laura Łącz, Anna Onichimowska czy Grzegorz Kasdepke, którego opowiadania uwielbiam. To nic, że są przeznaczone dla młodszych czytelników – zawsze chichoczę przy nich jak małe dziecko.
Książeczka zawiera krótsze, jak i dłuższe opowiadania. Czytelnicy mają okazję zapoznać się z aniołem Rafałem, dziwnym Erykiem czy królewną Zulejką. Każda z postaci przeżywa interesujące i wciągające przygody, od których trudno oderwać się. Opowiadania zawarte w "Zapachu czekolady" umożliwiają zastanowienie się nad wieloma, często trudnymi problemami, trapiącymi dzieci. Młodzi czytelnicy mogą dowiedzieć się, że warto być wytrwałym, jeśli chce się osiągnąć zamierzony cel. Ponadto, mają okazję do nauki odpowiedniego zachowania w teatrze, co wcale nie jest taką łatwą sztuką.
Wierszyki zawarte w książce bardzo szybko wciągają i nakłaniają do tego, aby nauczyć się ich na pamięć. Recytowanie ich to sama przyjemność.
Książka jest wspaniała, nie tylko dzięki świetnej treści, ale i pięknym, kolorowym ilustracjom, które przyciągają wzrok. "Zapach czekolady" dołączył do kolekcji ulubionych książeczek mojego brata. Przyznam, że wcale nie dziwię się mu! ;-)

opinia pochodzi z mojego bloga: http:/sylwuch.blogspot.com

To książka wprost idealna dla każdego przedszkolaka. Krótkie opowiadania i wesołe rymowanki na pewno zainteresują każdego kilkulatka. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami!

W książce "Zapach czekolady" znajdziemy mnóstwo utworów, których tematyka z całą pewnością trafi do każdego malucha. Czytamy tu bowiem między innymi o nowym przedszkolaku, pierwszym dniu w przedszkolu czy pierwszych przedszkolnych miłościach... O wycieczce do teatru, imieninach babci i kłopotach małego chłopca z nimi związanych lub o kotku Licho :)

Pomiędzy poszczególnymi opowiadaniami znajdziemy również całą masę rożnych fantastycznych wierszyków o podobnej tematyce, a wszystko ozdabiają kolorowe i wesołe ilustracje.

Mojej córeczce najbardziej przypadł do gustu wierszyk "Kąpiel" Doroty Gellner. Musiałam nauczyć się go na pamięć i recytujemy go wspólnie co wieczór podczas wieczornej kąpieli. Oto jego fragment:

"W wannie woda, w wodzie piana.
Nie chcę w wannie pływać sama!
Wezmę lalkę, albo dwie,
będą ze mną kąpać się."

Książeczka jak już wspominałam jest kolorowa i wesoła. Opowiadania wciągają małego czytelnika a wierszyki zachęcają do zabawy. A do tego książka jest przepięknie wydana. Ma twardą okładkę, a śliskie i grube kartki są wszyte w okładkę. Zatem nie straszne jej ciągłe przekładanie, przeglądanie, szarpanie, tulenie, wielokrotne czytanie i wszystko co tylko naszym maluchom przyjdzie do głowy!

Od kilku dni w naszym domu króluje ZAPACH CZEKOLADY a to za sprawą książki o tym właśnie tytule.
Zanim zabraliśmy się z Oliwierem do lektury, przygotowałam nam po kubeczku gorącej czekolady do picia , by wprawić się w odpowiedni nastrój. Nie ma nic prostszego jak przygotowanie samodzielnie tego napoju. Trzeba w gorącym mleku rozpuścić tabliczkę mlecznej czekolady i gotowe. Wszędzie pachnie czekoladą, więc możemy przystąpić do lektury.
Przyznam się, że książkę "łyknęliśmy" z równie wielkim apetytem co napój.
Są to opowiadania i wiersze dla dzieci najwspanialszych polskich autorów.
Książeczka ta pozwala nam rodzicom spojrzeć na świat choć przez chwile oczami przedszkolaka. Dzieciom odpowiada na pytania za świata "dorosłych". Opowiadania i wiersze te również uczą. Opowiadają między innymi o tym jak należy a właściwie jak nie należy zachowywać się w teatrze, jak ważna jest wytrwałość by osiągnąć sukces oraz wiele innych. Choć przyznam się, że zdarzało mi się czasem nudzić czytając książki synkowi to przy tej lekturze było to niemożliwe. Wciągnęła mnie równie mocno jak Oliwiera.
Nawet tata Oliwiera lubi czytać "Zapach czekolady" Ulubionym opowiadaniem tatusia jest "Muszka i flamastry". Opowiada o tym co robi synek ubrany "jak człowiek" w koszulę i muchę podczas gdy mama szykuje się do wyjścia na imprezę rodzinną a tata ją ciągle pogania :)
Oliwier szczególnie upodobał sobie tytułowy "Zapach czekolady". Ja natomiast nie mogę się zdecydować bo zbyt dużo mi się podoba.
Wszystko to wydane w twardej oprawie na bardzo dobrym, kredowym papierze i ze ślicznymi ilustracjami.

Książka "Zapach czekolady" urzekła mnie już samym tytułem. Okładką zresztą też. Patrząc na nią wracałam myślami do dzieciństwa, naleśników smażonych z babcią i szuflady w Jej mieszkaniu, gdzie zawsze czekało na mnie coś słodkiego. Książka, którą przyjemnie wziąć w ręce, powąchać i powrócić do czasów książeczek z serii "Poczytaj mi mamo".
"Zapach czekolady" jest zbiorem wierszy i opowiadań dla dzieci. Właściwie to dla rodziców też, bo każdy kto czytał w dzieciństwie wzruszy się wracając wspomnieniami do "Mojej siostry królewny" czy też opowiadania pt. "Nikt się nie trzęsie". Obok opowiadań znanych mi od lat jest też kilka nowych, które poznałam teraz - czytając je mojej córce.
Kiedy wraz z córcią siadamy z "Zapachem czekolady" w ręku, czeka nas wielka niewiadoma. Dlaczego? Ano dlatego, że znana jest tylko pierwsza bajka, którą przeczytamy na pewno. A potem to zależy tylko i wyłącznie od nastroju i inicjatywy Starszej. Co wieczór zaczynamy od "Bajki o aniele Rafaelu" Natalii Usenko. Starsza obdarzyła wielką sympatią anioła, który z powodu przeziębienia nie mógł namalować na niebie gwiazd. Wyręczył go w tym mały Kuba. Wieczorem dostał od Rafaela puszkę ze złotą farbą i namalował mnóstwo gwiazd oraz ... dużą koparkę. Nie przesadzając powiem, że jest to jedno z najlepszych opowiadań dla dzieci jakie znam.
Po obowiązkowym wstępie w postaci Rafaela i gwiezdnej koparki wraz z Córcią kontynuujemy podróż po książce wedle jej uznania. Są wieczory kiedy czytamy po obrazkach. Wtedy na pewno czytamy "Ślizgawkę" i wiersz Doroty Gellner "Przyjęcie". Do tego na deser "Królewna Zulejka". Są też wieczory kiedy Starsza pozwala mi wybrać co czytamy. Wtedy na pierwszy ogień idzie "Nikt się nie trzęsie" a zaraz potem wiersze, które ukochałam niesamowicie, np. "Moja siostra królewna", "Bocian" czy też "Łzy". Ten ostatni wierszyk wywołał w moim domu dyskusję. "Bo jak można napisać wierszyk o płakaniu, który jest całkiem niesmutny?" - zapytała Starsza i długo dochodziła swoim ośmioletnim rozumkiem, co właściwie w wierszu Pani Doroty Gellner jest takiego, że pomimo smutnego tematu wcale nie jest smutny...
Książka "Zapach czekolady" to jedna z tych pozycji gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście mówię tu o dzieciach w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym a nie o dryblasach z gimnazjum. Chociaż, może... Bohaterzy są w głównej mierze przedszkolakami i problemy poruszane w opowiadaniach dotyczą głównie tego wieku. Nie ulega jednak wątpliwości że magia i czar tych opowiadań poruszą nie tylko maluchy.
Na zakończenie dodam, że kiedy byłam mała z biblioteki namiętnie wypożyczałam zbiór opowiadań pt. "Skakanka". Kiedy moje dzieci zaczęły dorastać do czytania zaczęłam intensywnie szukać tej książki. Zamiast niej dostałam "Poczytaj mi mamo" stanowiącą zbiór kilku książeczek wydanych w latach osiemdziesiątych właśnie w serii "Poczytaj mi mamo" "Zapach czekolady" idealnie komponuje się z tymi dwiema pozycjami. Każdy wiersz i każde opowiadanie z zamkniętymi oczami mogę polecić małym czytelnikom. Nazwiska autorów mówią same za siebie: Papuzińska, Wawiłow, Kasdepke, Gellner, Usenko... nic dodać nic ująć.
A wiecie co to są Rozbrykonie? Zapraszam do lektury :-)))
Książkę wydało Wydawnictwo drzewko szczęścia. Zajrzyjcie na stronę wydawnictwa, która jest po prostu prześliczna. Dodam że moim zdaniem "drzewko..." postawiło sobie wysoko poprzeczkę, oj wysoko! Jeżeli wszystkie książki będą merytorycznie i jakościowo takie jak "Zapach czekolady" to na rynku wydawniczym pojawił się nowy wartościowy gracz.

"Zapach czekolady" jest zbiorem...

• Wiersze
  • Drzewko Szczęścia
  • Mała Biblioteczka
  • Posiadam w wersji papierowej
  • Dla dzieci
  • Zuzia chce w prezencie

Dodaj cytat z książki Zapach czekolady. Opowiadania i wiersze dla dzieci.