Ewcia i drzewko szczęścia

Okładka książki Ewcia i drzewko szczęścia Ewa Maria Ostrowska
Okładka książki Ewcia i drzewko szczęścia
Ewa Maria Ostrowska Wydawnictwo: Skrzat literatura dziecięca
literatura dziecięca
Skrzat
2010-11-17
2010-11-17
978-83-7437-586-3
dla dzieci baśnie bajki

Malutka, niepozorna książeczka, która w czasie świąt Wielkiej Nocy wprowadziła mnie w stan szczęśliwości. Wzięłam ją do ręki, bo trochę się nudziłam i postanowiłam przejrzeć książki, które planowałam przeczytać. Moje przeglądanie skończyło się na tym, że musiałam przeczytać do ostatniej strony i dowiedzieć się, jak zakończy się przygoda Ewci. Ewa Ostrowska jest mi znana z innych pozycji dla dzieci i dla młodzieży, więc nie wiem skąd ten mój zachwyt. Chyba wniosek jest jeden: książka jest doskonała, wciągająca i przede wszystkim napisana językiem odpowiednim dla dziecka (w środku wciąż drzemie we mnie dziecko).

Ewcia jest pięcioletnią wesołą dziewczynką, która pod nieobecność rodziców spędza czas z babcią i dziadkiem. Dziadkowie, jak na swój wiek, są bardzo aktywni i potrafią się cieszyć z najdrobniejszych rzeczy. Ewcia uwielbia spędzać z nimi czas. Któż nie lubiłby zjeżdżania na desce do prasowania z górki, turlania się po trawie, poszukiwań małych hipopotamów, które w rzeczywistości są krowami. Polatać w przestworzach babcinym brumcikiem, to nie lada wyzwanie i przede wszystkim wspaniała zabawa. Można robić wszystko, na co nasza wyobraźnia może sobie pozwolić. I właśnie wyobraźnia i marzenia nadają naszemu życiu sens. Sprawiają, że zapominamy o kłopotach i wszelkich trudnościach dnia codziennego. Ewcia jednak ma jedno zmartwienie. Otóż, jej mama ma zostać wicekimś, więc chodzi z dumnie podniesioną głową, dziwnie się nadyma i przede wszystkim jest straszliwie poważna. Babcia Ewci twierdzi, że mamusi to minie, jednak Ewcia nie może w to uwierzyć. Na dodatek Ewcia zostaje zasypana wspaniałymi, różowymi zabawkami, które nie sprawiają małej dziewczynce radości, która po prostu chce spędzić trochę czasu z rodzicami. Czy mamusia nie wie, że do zabawy wystarczy łąka i trochę wyobraźni? Widocznie mama zapomniała, jak to jest być małą dziewczynką. Dziadkowie jednak rozmawiają z wnuczką i starają się jej wytłumaczyć, że mama musi dużo pracować, ale na pewno wszystko będzie lepiej. Czy na pewno? Czym mamusia zaskoczy córeczkę?

Ciepła, mądra, wzruszająca, wesoła i wywołująca uśmiech na twarzy. Prosty język, idealnie wpasowujący w dziecięcą rzeczywistość. Nie ma tutaj trudnych i niezrozumiałych słów, wręcz przeciwnie. Znajdziemy w tej książce wiele słów wymyślonych i poprzekręcanych, czyli tak jak to się zdarza każdemu dziecku. Ilustracje nie dominują nad tekstem, który wydaje mi się być tu najważniejszym. Polecam dla małych i dużych. A mówią, że dzieckiem jest się raz

Tę książeczkę, choć to lektura dla dzieci chętnie poleciłabym nie jednemu rodzicowi. Bo historia w niej opisana, to niestety coraz częstszy widok w wielu domach. Jest to bowiem opowiadanie o małej Ewci i jej rodzinie. A w szczególności o jej mamie i dziadkach.

Dziewczynka całe dnie spędza z babcią i dziadkiem. U nich czuje się rewelacyjnie, tam spełniają się jej marzenia, a życie wydaje się piękne i kolorowe. Dopiero po powrocie do domu Ewcia znów wraca do szarej rzeczywistości, gdzie królują obowiązki i mało urozmaicone zajęcia. Mama najchętniej widziałaby w niej dobrze ułożona panienkę. Nieskazitelnie czystą i nienagannie grzeczną. Mama stale porównuje córkę z jej rówieśniczkami i oczekuje, że wszelkiego rodzaju drogie prezenty zastąpią dziewczynce jej ciągły brak czasu i nieobecność.

Skąd my to znamy, prawda? Jak często teraz słyszy się o tym, że rodzice pędząc za pieniądzem i karierą zapominają o tym co naprawdę istotne...

W książce autorka opisuje taką właśnie sytuację. Pokazuje nam jak czują się dzieci karierowiczów. Jak wiele tracą rodzice, którzy zapominają o swoich pociechach, o marzeniach i o zabawie. Ta książka uświadamia nam dorosłym , że nigdy nie jest za późno, by to zmienić.

Mnie to opowiadanie bardzo się podoba, a szczególnie zakończenie, które nie ukrywam jest pięknym happy endem. Historia tej niezwykle wesołej rodzinki i wyjątkowo roztropnej i wesołej dziewczynki bardzo utkwiło mi w pamięci. To ciekawa lektura dla dzieci i ich rodziców. Polecam.

• 2010-2012, czyli początki czytania :)
  • 2016
  • Przeczytane Zosia
  • ❇️ Legimi
  • Półka M
  • Skrzat
  • Pożyczone od znajomych i z biblioteki

Dodaj cytat z książki Ewcia i drzewko szczęścia