Origami z wierszykami. Ciekawska kaczuszka Omi

Okładka książki Origami z wierszykami. Ciekawska kaczuszka Omi Dorota Dziamska, Agnieszka Frączek
Okładka książki Origami z wierszykami. Ciekawska kaczuszka Omi
2009-01-01
47 min.
978-83-7551-151-2
dzieci origami kaczuszka wierszyki

„Origami z wierszykami” to krótkie opowiastki o przygodach kaczuszki Omi, napisane przez Agnieszkę Frączek. Znajdziemy tam wiersze tej autorki oraz opisy poszczególnych dni z bardzo ciekawego i bogatego życia sympatycznego zwierzątka. Nie mam słów, aby opisać, jak bardzo książki mi się podobają, jakie są zabawne i pomysłowe. Oprócz tekstu istotne są w niej ilustracje oraz prezentacje prac, jakie można wykonać z papierowych kółek. Stronę graficzną i plastyczną opracowała Dorota Dziamska.
„Ciekawska kaczuszka Omi” otwiera serię „Origami z wierszykami”, bo w niej kaczuszka wykluwa się z jajka, razem z innymi swoimi siostrami. Od razu chce oglądać wszystko, co się znajduje dookoła, pyta o wszystko, co zobaczy, zaczepia nieznane jej zwierzątka i biegnie dalej, bo widzi tam jeszcze ciekawsze rzeczy. Jej nieposkromione zainteresowanie otoczeniem pozwala jej poznać latawca, ślimaka, mrówki, żółwia, żabę, raka, rybę, srokę, by po długim, męczącym i obfitującym we wrażenia dniu, zasnąć licząc baranki. O wszystkich wymienionych zwierzętach, i latawcu oczywiście, możemy przeczytać zabawny wiersz oraz wszystkie wykonać w technice origami z koła. W książce dokładnie opisano, jakiej wielkości i koloru kółek będziemy potrzebować, jak je złożyć.
Świetna, kreatywna zabawa - gwarantowana. Połączenie literatury z pracami plastycznymi jest w mojej ocenie genialne i wypada nad wyraz interesująco. Z tego, co się zorientowałam, „Ciekawska kaczuszka Omi” dostępna jest również w wersji zawierającej zestaw papierowych kółek potrzebnych do złożenia zwierzątek, o których mówi. Dostarcza więc nie tylko wrażeń literackich, ale doskonałej zabawy, rozwija sprawność manualną, wyobraźnię i kreatywność. Instrukcje są czytelne i zrozumiałe nawet dla przedszkolaka. Jestem zachwycona i szczerze polecam.

Jedną z ważniejszych umiejętności jest zdolność planowania działań. Wiąże się z tym wykonywanie poszczególnych procedur w określony sposób. Pierwsze próby nauki tej niezwykle trudnej umiejętności polegają na układaniu pierwszych prostych drewnianych puzzli. Później zadania są coraz trudniejsze, by móc stać się bardzo zaawansowane i wymagające pracy podzielonej na etapy. Bardzo przydatne w procesie uczenia jest łączenie nauki z rozrywką. Co bardziej bawi dzieci niż malowanie, wycinanie klejenie i zagniatanie? Własnoręcznie wykonane zabawki cieszą bardziej niż te kupione, a do tego rozwijają nie tylko zdolności manualne, ale i wyobraźnię. Wystawa z takich prac malucha pozwala śledzić jego postępy, ale również budować jego wiarę we własne umiejętności.

W tego typu zabawach świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju origami rozwijające zmysł przestrzenny. Książeczki z wzorami można kupić w wydawnictwie bis proponujące bardzo wiele tego typu książeczek, a kółeczka wykonać samodzielnie lub też właśnie tam zdobyć. Jedną z licznych jest „Magiczne kółeczka, czyli origami płaskie z koła” Doroty Dziamskiej. Poza wskazówkami dla rodziców i dzieci znajdziemy tam dwadzieścia osiem różnorodnych wzorów, które będą doskonałym wstępem do ćwiczenia umiejętności zabawy z papierem. Jest to książka, która dzięki wielu wskazówką powinna być pierwszą pozycją do nauki zabawy z kołami.

Kolejnymi książeczkami, po które można sięgnąć są z bardzo zabawną kaczuszką Omi. Poza proponowanymi wzorami znajdziemy tam opowieści o przygodach kaczuszki, dzięki czemu może ona być również czytanką dla przedszkolaka. Zestawienie origami z bajka sprawi, że dziecko zacznie zastanawiać się, jakie przygody mogą przeżyć jego prace.

Origami jest nie tylko świetną zabawką, ale i materiałem terapeutycznym. Rozwijanie motoryki małej przez ćwiczenie precyzyjnych zgięć sprawi, że dziecko będzie bardziej sprawne manualnie, rozwinie zmysł przestrzenny, zacznie planować działania oraz wyrobi w sobie cierpliwość. Konieczność samodzielnego wykonywania kół (można też kupić) rozwinie również koncentrację.

W książkach znajdziemy wzory o różnym poziomie trudności, dzięki czemu może sobie z nimi poradzić już przedszkolak, któremu na początku musimy pomóc, aby mógł samodzielnie tworzyć niezwykłe kompozycje.

W książeczce znajdziemy 10 wierszyków wraz z instrukcją złożenia latawca oraz zwierzątek na początek obowiązkowo kaczuszka.
Złożyć między innymi możemy latawiec, ślimaka, mrówkę, żółwia a nawet żabkę.
Przedstawiona sztuka origami jest dopasowana do dzieci od lat 4 jest to origami płaskie z koła. Fajny pomysł na połączenie czytania z dobrą zabawą. Do książeczki dołączony jest zestaw kółek potrzebny do wykonania wszystkich bohaterów książeczki. Do każdego opowiadania dołączona jest instrukcja z dokładną ilością i rozmiarem i kolorem kółek. Tak więc w razie czego samemu można dorobić w razie potrzeby kółka.
Dziecko poprzez zabawę rozwija zdolności manualne, uczy się cierpliwości i ma dobrą zabawę.
Jest to fajny sposób na mile spędzony wspólnie czas przy dobrej zabawie.

Złożyć między innymi możemy latawiec, ślimaka, mrówkę, żółwia a nawet żabkę.

Macie ochotę na krótka ciekawą historyjkę i jednocześnie pomysł na fajną zabawę dla dzieci? Jeśli tak, to polecam Wam właśnie tę książeczkę. I nie zrażajcie się czytając jej tytuł. Origami zazwyczaj kojarzy się z jakimś skomplikowanym zajęciem tymczasem tutaj jest zupełnie inaczej.

W książeczce oprócz krótkiego opowiadania o przygodzie małej kaczuszki znajdziemy również bardzo fajne propozycje na własnoręczne stworzenie bohaterów książki.

Wszystko wykonujemy z kółeczek różnej wielkości, które również w odpowiednio przygotowanym zestawie możemy kupić lub też przygotować samodzielnie (w instrukcji podana jest ilość i dokładne wymiary potrzebnych kółek). Instrukcja jest bardzo łatwa i czytelna. Za każdym razem jak już wcześniej wspomniałam wymieniona jest ilość kółeczek danego rozmiaru i koloru, a następnie patrząc na obrazki poszczególnych czynności składamy zwierzątko. Myślę, że każdy maluch bez trudu sobie z tym poradzi.

"W naszej szkole dzisiaj z rana
rzecz się stała niesłychana!
ktoś w kuferku przyniósł bowiem
papierowych kółek mrowie."

Postacie do złożenia są bardzo zabawne. Dzięki takiej pracy możemy wymyślać również inne zwierzątka lub też tworzyć ilustracje z książeczki. Rozwijamy w ten sposób u dziecka wyobraźnię i zdolności manualne. Tak niewiele a efekt jest naprawdę fajny. Nam najbardziej spodobał się żółw Nikodem i rak nieborak.

Dużą zaletą książeczki jest również krótki wierszyk umieszczony tuż obok instrukcji do wykonania danej postaci. Maluchom można go czytać podczas pracy a starszaki mogą się go nawet nauczyć co na pewno będzie ciekawą odmianą podczas zabawy.

Ślimak

Spójrzcie, co się tutaj dzieje!?
Ślimak biegnie poprzez knieje!
Nie przestaje, sił nie szczędzi,
tylko pędzi, pędzi, pędzi...!

Chociaż ciężką muszlę taszczy,
rwie do przodu, depcząc chaszcze,
gna przed siebie, gniotąc mech...
pewnie zaraz straci dech!

Dokąd ten ślimaczek śmiga?!
Z mistrzem żółwiem tak się ściga.

My z kaczuszką Omi miałyśmy już kiedyś kontakt. Jedną z książeczek wypożyczyłyśmy kiedyś z biblioteki. Moje dziecko było jeszcze wtedy za małe na origami, ale opowiadanie o tym pierzastym i ciekawskim stworzonku bardzo się mojej Ali podobało. Teraz oprócz czytania wykorzystałyśmy także pomysły z kółeczkami i przyznam się, że to była wspaniała zabawa!

• Dziecięce, młodzieżowe
  • Chcę zakupić