Conan i miecz zdobywcy

Okładka książki Conan i miecz zdobywcy
Robert E. Howard Wydawnictwo: Rebis Cykl: Biblioteka dzieł ilustrowanych Roberta E. Howarda (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Biblioteka dzieł ilustrowanych Roberta E. Howarda (tom 3)
The conquering sword of Conan
Rebis
2013-07-20
2013-07-20
Tomasz Nowak
Conan Howard barbarzyńca

Okładka książki Kurhan na przylądku Artur Hejna, Robert E. Howard
Ocena 10,0
Kurhan na przy... Artur Hejna, Robert...
Okładka książki The Cimmerian: The Frost-Giants Daughter #3 Robert E. Howard, Robin Recht
Ocena 4,0
The Cimmerian:... Robert E. Howard, R...

Okładka książki Conan Grom Richard Cameron, Robert E. Howard
Ocena 7,4
Conan Grom Richard Cameron, Ro...
Okładka książki Conan uzurpator Robert E. Howard, L. Sprague de Camp
Ocena 6,9
Conan uzurpator Robert E. Howard, L...
Okładka książki Conan Lin Carter, Robert E. Howard, L. Sprague de Camp
Ocena 7,0
Conan Lin Carter, Robert ...

Oficjalne recenzje i

Ostatnie słowa barbarzyńcy

Link do recenzji

1463 60 133

Jakiś czas temu czytałem już zbiorcze wydanie historii o Conanie jednak ta książka (plus dwa kolejne tomy) oprócz opowiadań, powieści zawiera materiały dodatkowe w postaci wcześniejszych wersji poszczególnych opowiadań, fragmenty porzuconych pomysłów a także fragmenty korespondencji Howarda z wydawcami, przyjaciółmi.

Koncepcja jaką przyjął Rebis w tym konkretnym wydaniu i która początkowo mi nie pasowała, ostatecznie okazała się być wyjątkowo trafionym pomysłem. Zamieszczanie opowiadań nie według jakiejś domniemanej chronologii a zgodnie z kolejnością powstawania pozwala wychwycić różne niuanse, przykładowo Howardowe eksperymenty ze sposobem narracji.

Od pierwszego do ostatniego wszystkie opowiadania trzymały poziom a kreowany świat był już właściwie kompletny, ale faktem jest, że trzeci tom i ostatnie historie o Conanie czytają się z jakiegoś powodu najlepiej. Krajobrazy malowane zdaniami, doskonale wyważone tempo i nieoczekiwane zwroty akcji chyba zrobiły tu największą robotę. Widać moim zdaniem, że autor do samego końca rozwijał się literacko, a zakończenie nasuwa smutną refleksję, jak wiele Howard mógłby osiągnąć, gdyby sam nie zszedł ze sceny przedwcześnie.

Każdy miłośnik gatunku powinien przynajmniej spróbować zmierzyć się z legendą Conana.

Od pierwszego do ostatniego...

Zdecydowanie najlepsza z trylogii w wydaniu Rebis. Koncentruje się na konfliktach z Piktami i eksploracji niezbadanej dżungli.

Chyba najlepszy tom opowieści o Conanie wydany przez wydawnictwo Rebis. Zawiera opowiadanie Czerwone ćwieki, od którego rozpoczęła się moja przygoda z tym bohaterem. Teksty zawarte w tym tomie są najlepsze literacko w całym cyklu o Cymmeryjczyku stworzonym przrz REHa. Tak książka to wspaniałe uwieńczenie trylogii oryginalnych tekstów o Conanie. Jak zwykle historie są pełne akcji, przemocy i seksownych kobiet. Szkoda tylko, że nie ma ich więcej, napisanych przez REHa.

Wydawnictwo Rebis zakończyło serię wznowionych opowieści o Conanie z Cymmerii trzecim tomem „Conan i miecz zdobywcy”. Przyznam, że liczyłem po cichu, że uda się rozpędzić w ten sposób cały cykl (kontynuowany do dziś przez innych autorów), ale ktoś w Rebisie okazał się sprytniejszy i zaserwował cykl najsłynniejszych bohaterów Howarda. Zaczęło się od trzech tomów Conana, był Kull, potem Solomon Kane, czekam na Brana Mak Morna. Tymczasem zaś kilka słów na temat ostatniego rebisowego cymmeryjczyka.

Na wszelki wypadek przypomnę o konwencji w jakiej Rebis wydaje dzieła Howarda. Obok klasycznych, uznanych w zasadzie za kultowe, opowiadań znajdują się tutaj także szkice, wprawki i pomysły nigdy nie ukończone, a wszystko to ozdobione świetnymi grafikami (tym razem) Gregory'ego Manchessa. W tomie znalazły się tym razem dwa opowiadania uznawane za wielu za najlepsze, a więc „Za rzeką czarną” i „Czerwone ćwieki”. Stanowią one również najdoskonalszy przykład przemian literackich i filozoficznych zachodzących w twórczości Teksańczyka. Autor, którego cyklami można oznakować poszczególne okresy w jego krótkim życiu, tutaj również zapowiada schyłek nie tylko Conana, ale również i samego pisarza, który poniekąd celowo przekracza granice własnych umiejętności w „Czerwonych ćwiekach”, ale jednocześnie wystawia gorzkie świadectwo ludzkości i każdej rozwijającej się cywilizacji. Tak jak w „Za rzeką czarną” zauważa, że to barbarzyństwo jest naturalnym stanem rzeczy przeciwnym rozwojowi, który ostatecznie sprowadza się do zaspokajania żądz cielesnych i majątkowych. Im większa cywilizacja, tym większa degrengolada, tym mocniejszy jej upadek.

Kilka lat temu wahałem się, po co to wszystko. Rebis wydał „Conana i Pradawnych Bogów”, na rynku pojawił się „Conan Barbarzyńca” wydawnictwa Rea, zawierający wszystkie utwory Howarda, a na mojej półce stały wydania pamiętające jeszcze ubiegły wiek. Dziś nie mam żadnych wątpliwości, że wydanie Rebisa jest najpełniejszym, bo zawierającym nie tylko NAPRAWDĘ wszystkie teksty o Conanie, ale również dzięki lepiej poznajemy geniusz Howarda. A co najważniejsze, mamy szansę przekonać się, że w tej pozornie pulpowej literaturze tkwi drugie, a czasem i trzecie dno, które sprawia, że dzieła Teksańczyka będą jeszcze długo pamiętane i wznawiane. Śmiem twierdzić, że trudno będzie jednak zebrać ciekawsze wydanie niż rebisowska trylogia.

Jedna z najciekawszych i najbardziej klimatycznych książek jakie czytałem.

Jedna z najciekawszych i najbardziej klimatycznych książek jakie czytałem.

Ostatni tom oryginalnych opowiadań Howarda o najsłynniejszym barbarzyńcy wszech czasów - po raz kolejny nieco cieńszy, za to zawierający bodaj dwa najlepsze opowiadania, Za Rzeką Czarną oraz Czerwone ćwieki. Do tego tradycyjnie notatki i ostatni fragment Rodowodu Hyboryjskiego, eseju dotyczącego powstawania serii. Klasyka, którą warto poznać z dwóch powodów: 1) to nie jest ten Conan jakiego kojarzycie z telewizji; 2) to się po prostu świetnie czyta. I w dodatku pięknie wydana i przetłumaczona.

"Conan i miecz zdobywcy" zawiera ostanie spisane przez Howarda historie poświęcone Conanowi. Sam autor w jednym z listów wspominał, że staje się nieco zmęczony swym głównym bohaterem, dlatego też, być może w ramach odświeżenia tematu, postanawia trochę poeksperymentować z pisanymi opowieściami. Szuka natchnienia w swoich okolicach, wyraźniej zaznacza podobieństwo degrengolady epoki hyboryjskiej do postępującego upadku moralnego cywilizacji Zachodu, czy też przekłada historię Stanów Zjednoczonych na historię potyczek Conana z Piktami. Jakichkolwiek jednak chwytów Howard by nie zastosował, spod jego pióra wyszły dzieła, które możemy odbierać dwojako...

Cała recenzja do przeczytania tutaj: http://www.kronikinomady.pl/2013/09/conan-i-miecz-zdobywcy-robert-e-howard.html

Moim zdaniem w tym tomie znalazły się najlepsze i najbardziej dojrzałe z opowiadań Howarda o Cymeryjczyku. Książka ta jak i pozostałe tomy ładnie wydana i zawierająca sporo dodatków. Jak najbardziej polecam.

Absolutny must-have wszystkich miłośników prawdziwej fantasy. Surowe, twarde dzieło, monumentalne podsumowanie howardowskiej wyobraźni, oddychające, żyjące... Wciąż jestem pod wrażeniem, jak zawsze zresztą. Conan przedstawiony w tym zbiorze opowiadań: wojownik, przywódca, korsarz i myśliciel - żyje i działa, myśli, broni i chroni, atakuje i zostaje ranny. Płynnie przechodząc z sytuacji do sytuacji, Howard sprawnie operował słowem, pozwalając czytelnikowi zanurzyć się w świat stworzony przez siebie.
jedyny minus tej książki? że to już koniec. Pięć opowiadań, w najmniej zmienionej formie, spuścizna geniusza. Wspaniała, monumentalna, genialna - nie potrzebująca żadnego słowa zachęty; broni się sama, pod każdym względem.
Absolutnie - polecam. Każdemu.

Robert E. Howard Conan i miecz zdobywcy Zobacz więcej