Serenada, czyli moje życie niecodzienne

Okładka książki Serenada, czyli moje życie niecodzienne Małgorzata Gutowska-Adamczyk
Okładka książki Serenada, czyli moje życie niecodzienne
Małgorzata Gutowska-Adamczyk Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Babie Lato literatura piękna
Babie Lato
Nasza Księgarnia
2012-01-25
2006-01-01
komedia romans aktorka serenada

Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk i muszę przyznać, że nie było tak źle jak myślałam. „Serenada” to pierwsza powieść autorki dedykowana dorosłym czytelnikom. Jest to zabawna opowieść o postrzelonej i czasami nieogarniętej dziewczynie z małego miasteczka, której przytrafia się coś nieoczekiwanego, mało możliwego w naszym życiu, a konkretniej w życiu młodej aktorki z prowincji. Nie powiem, trochę się ubawiłam czytając perypetie Kasi Zalewskiej, ale nie było to coś, co na długo zapadnie mi w pamięć. Jej przemyślenia (historię poznajemy oczami głównej bohaterki) były niekiedy absurdalnie i nie raz wywracałam oczami na jej wywody. W pewnym momencie było dla mnie tego trochę za dużo i miałam ochotę mocno potrząsnąć Kaśką, by się w końcu ogarnęła. Przeszkadzała mi też przewidywalność historii, bo lubię kiedy twórca przy tego typu literaturze wyciąga od czasu do czasu asa z rękawa. Brakowało mi takiego królika z kapelusza, który by przełamał schematyczną powieść. Bardzo spodobała mi się postać Adama, który idealnie odgrywa typową rolę przyjaciela-geja. No i typowy również „książę z bajki”, który jest trochę magikiem, bo raz się pojawia, a potem znika, by znowu móc się pojawić w (nie)odpowiednim miejscu i czasie. I szczerze powiedziawszy, jak dla mnie, ów książę był dla mnie trochę nijaki, nie dość, że pojawia się od czasu do czasu, to brakowało mi równowagi w jego zachowaniu. Albo był za „zimny”, albo był jak „ciepłe kluchy”.
Nie jest to literatura wysokich lotów, ale nie jest zła. Można sobie raz na jakiś czas przeczytać coś niezobowiązującego, gdzie trochę się pośmiejemy, trochę będziemy współczuć bohaterce i trochę załamywać ręce nad jej, momentami bezmyślnym, postępowaniem. Kaśka trochę grała mi na nerwach, ale nie na tyle, by rzucić niedokończoną książkę na bok. Plusem „Serenady”, obok lekkiej historii, jest także język, który sprawia, że bardzo szybko się ją czyta. Myślę jednak, że na rynku książki można znaleźć lepsze tytuły niż ten, chociażby „Idealnie dobrani” Catherine McKenzie (który z całego serca polecam!).

Książka ze sporą ilością stron, a poszła mi bardzo szybko, wciągnęła mnie, zwłaszcza jak musiałam posiedzieć w domu przez chorobę. Wtedy nie miałam na nic innego chęci tylko na łóżko i książkę ;)
Jednak od początku
Kaśka z Białegostoku myśli, że facet zwariował, bo ewidentnie ją z kimś pomylił w pociągu. Okazało się, że była do kogoś bardzo podobna i gdy zgodziła się przyjść na przesłuchanie, jej życie się odmieniło o 180 stopni....a może o więcej...
Zaczyna się szalone życie, gra aktorska nie tylko na planie. Pierwsze rozczarowanie miłosne....
Jak już wszystko zaczęło iść dobrze, to wszystko zaczęło się walić....
Pojawia się kolejny mężczyzna w jej życiu, ale czy to będzie ten? Czy to będzie romantyczna przygoda, a może trwała miłość?
Kasia ma porywczy charakter i działa pod wpływem chwili, dlatego wpada w różne ciekawe sytuacje, nie zawsze wychodzi z nich zwycięsko ;)
Co się wydarzy i czy zakończy się szczęśliwie?
Tego dowiecie się po przeczytaniu tej powieści romantycznej. Jest lekka i szybko się ją czyta, choć czasem bohaterka denerwuje, to książka jest tak dynamiczna, ciągle coś się dzieje, więc szybko zapominamy że nas denerwuje ;)

Jednak od początku

Szalone perypetie Kaśki z Białegostoku, początkującej aktorki miejscowego teatru, której życie zmienia się nagle pod wpływem tajemniczej znajomości w pociągu do Warszawy. Okrzyknięta prowincjonalną gąską, nagle dostaje propozycję zagrania w znanym na cały kraj serialu. Gdy marzenia nareszcie wydają się być na wyciągnięcie ręki, okazuje się, że jej udział w serialu i rola jaką ma odegrać wcale nie jest przypadkowa. Wręcz przeciwnie - Kaśka zostaje wciągnięta w świat, w którym zupełnie sobie nie radzi..

Niby powinno być fajnie.. ale nie jest. Pani Małgorzata przyzwyczaiła mnie do dobrego pisania, czego nie mogę niestety powiedzieć o "Serenadzie..". Dość przewidywalna, płytka, fabuła stworzona jakby na siłę, już nie mówiąc o samych bohaterach. Kaśka, która odgrywa rolę tej najważniejszej jest strasznie naiwna, zbyt obsesyjnie zakochana w napotkanych na swej drodze facetach, no i jej życie zawodowe strasznie pokręcone.. wręcz momentami nierealne. Dokończyłam ksiażkę, bo nie lubię odkładać w połowie. Jednak niesmak co do twórczości autorki pozostał.

Książka zabawna, chociaż perypetie głównej bohaterki są zaskakująco nierealne. Przeszkadzało mi bardzo podejście do pochodzenia Kaśki,jakby uwłaczające godności było wywodzenie się z "prowincji".

Wielbicielom sagi "Cukiernia Pod Amorem" przypominamy pierwszą powieść Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk dla dorosłych czytelników. Serenada to pełna wdzięku i błyskotliwa zabawa konwencją komedii romantycznej, w której humor i uczucia są zmieszane w idealnych proporcjach.
Życie trzydziestoletniej Kasi, niespełnionej aktorki Białostockiego Teatru Lalek, odmienia się nagle podczas pewnej podróży pociągiem. Zostaje dostrzeżona przez członka ekipy pracującej przy popularnym serialu "Życie codzienne". Takiej szansy nie może zmarnować. Wkrótce zastąpi odtwórczynię głównej roli. Jak się okaże, nie tylko na planie filmowym…
Czy uczuciowa i szczera dziewczyna z Podlasia odnajdzie się w pełnym fałszu świecie mediów, celebrytów i czerwonych dywanów? Czy będzie umiała rozpoznać prawdziwą miłość?

Gdybym miałam wystawić opinię tej książce na początku lektury, to napisałabym, że jest "lekka, łatwa i przyjemna". Przyjemna - bo humorystyczna i jednocześnie niegłupia. Jednak z kolejnymi przewracanymi stronami powieść zaczyna coraz bardziej irytować za sprawą infantylnej i egzaltowanej głównej bohaterki, która wykonuje mnóstwo chaotycznych ruchów i co rusz zmienia zdanie oraz fabuły zbyt przypominającej dość banalną komedię romantyczną z kiczowatym do bólu zakończeniem.
Nie mniej jednak książka mnie wciągnęła, napisana jest w taki sposób, że się przez nią "przebiega".

Bardzo dowcipna.

Bardzo dowcipna.

Książka ma, w zależności od wydawnictwa, dwie długości zakończenia. W sumie kończy się tak samo, ale ostatnia rozmowa między bohaterami jest inaczej napisana.

Historia nieco banalna, momentami wręcz absurdalna i tandetna. Niemniej jednak fajny przerywnik pomiędzy cięższymi tytułami. Szybko i przyjemnie się czyta. Zakończenie trochę rozczarowuje.

• Obyczajowe

Małgorzata Gutowska-Adamczyk Serenada czyli Moje życie niecodzienne Zobacz więcej