Koniec wiosny w Lanckoronie

Nasza Księgarnia
2011-04-06
2011-04-06
978-83-10-12103-5

Po pierwszych 30 stronach myślałam, że przestanę czytać - totalny chaos narracji i w sumie nic ciekawego do przekazania. Ale potem jakoś do się uporządkowało do "jedynie" dwóch wątków oraz do pewnego dojrzewania bohaterki, na co wpływ miała właśnie Lanckorona jako niewielka miejscowość, w której niewiele się dzieje, więc można się zastanowić trochę nad sobą i nad swoim życiem.

" Zabawna i pełna ciepła opowieść o uczuciach, odważnych zmianach i urokach jedzenia."
Nic dodać nic ująć.

Nic dodać nic ująć.

Przeczytałam tą opowieść już dawno i niestety nie była ta tyle charakterystyczna, żebym wiele z niej zapamiętała. Pamiętam, że całkiem przyjemnie mi się ją czytało. Była napisana lekkim i inteligentnym stylem. Główna bohaterka była umiarkowanie sympatyczna, ale za to ciekawie przedstawiona i bardzo naturalnie. Na plus opisy małego miasteczka. Historia idealna, kiedy chce się lekkiej rozrywki z książką.

Magda musi poukładać sobie kilka spraw. Wyjeżdża w... dokąd zaprowadzi ją droga. Dość przypadkowo wybór pada na malowniczą Lanckoronę. Młoda kobieta chce tu zaznać spokoju, oderwać się od codziennych obowiązków i trochę schudnąć. Jednak już na początku pobytu przytrafia się jej wypadek, niezbyt groźny, ale uniemożliwiający realizację planów.
Książka była dla mnie przyjemną lekturą. Dość lekka, ale też nie pozbawiona trudniejszych nawiązań. Spodobała mi się główna bohaterka, która zdecydowanie nie była odrealnioną heroiną, której wszystko się udaje. Przeciwnie, czasami ma nawet pecha.
Polecam czytelniczkom, które szukają prostych, ale klimatycznych opowieści. Czytanie tej książki to miła rozrywka.

Książka była dla mnie przyjemną...

Świetnie napisana książka. Akcja dzieje się w pięknym , uroczym miasteczku. Po przeczytaniu tej książki można wyciągnąć wiele mądrych wniosków oraz refleksji. A przede wszystkim książka pomaga uwierzyć w samego siebie. Jestem zachwycony.
Polecam

Polecam

Czyta się szybko, nie wiem czy przyjemnie. W sumie to trudno powiedzieć, o czym jest ta książka. O kobiecie, która się odchudza? Która szuka siebie i odpowiedzi na dręczące ją pytania? Tylko, że to wszystko jest bardzo powierzchowne. Odchudzanie zakrawa na kpinę (ile ona myśli schudnąć w 20 dni?). Problem z mężczyzną sprowadza się do tego, że coś sobie wymyśla i ucieka bez konfrontacji. Postacie niby ciekawe, ale bardzo płaskie, a można by było ciekawe rzeczy z nimi stworzyć, gdyby trochę się autorka pofatygowała. Jedyne co ratuje tę pozycję to dialogi.

Główna bohaterka powieści przeżywa rozstanie z ukochanym i walczy z nadwagą.Książka zabawna i pełna ciepła ,optymistyczna opowiada o uczuciach odważnych zmianach i urokach jedzenia Polecam.

" - Proszę pani, bycie kobietą to coś więcej niż obwód w pasie. Powiem więcej, żaden idealny obwód w pasie nie gwarantuje, że jego posiadaczka okaże się kobieca, a dla mężczyzny, proszę mi wierzyć, właśnie owa kobiecość bywa najważniejsza.
- Nie chcę być kobieca, a szczupła - wypaliłam już poirytowana. - Jeśli się odchudzam, to dla siebie, a nie dla pana czy pana kolegów."

I co? chcesz przeczytać?
Zabawna, śmieszna, wytrwała, pulchna, która chce być szczupła :) :) :).

Lekka, łatwa i przyjemna lektura na zimowy wieczór.
Wesoła i optymistyczna.
Z przyjemnością przeczytałam.

Lekka, łatwa i przyjemna lektura na zimowy wieczór.
Wesoła i optymistyczna.
Z przyjemnością przeczytałam.

Zabawna, pełna ciepła opowieść o uczuciach, odważnych zmianach i urokach jedzenia. Lektura powieści wywołała uśmiech na mojej twarzy. Czytałam z przyjemnością, co można przypisać lekkiemu stylowi autorki oraz niebanalnej głównej bohaterce. Magda jest zabawna, momentami nieco kąśliwa i cyniczna, ale da się ją lubić. Świat przedstawiony jej oczami, zwłaszcza ten dotyczący odchudzania rozśmiesza do łez. Główny wątek – czyli wyjazd do Lanckorony i zmagania naszej bohaterki ze zbędnymi kilogramami, jest przeplatany opisem zdarzeń, które miały miejsce przed wyjazdem i doprowadziły do rozstania z Filipem. Co takiego się stało, że Filip postanowił odejść do Magdy? Wspólny wyjazd do Konstancina? A może nadprogramowe kilogramy Magdy i jej kompleksy? Tego dowiemy się już z samej książki. Narracja pierwszoosobowa sprawia, że mamy wrażenie jakbyśmy czytali pamiętnik głównej bohaterki, opisuje ona w nim swoje wzloty i upadki podczas walki z kilogramami, żmudne ćwiczenia i niechęć do diet. Za to Spacer po miasteczku kończy się pechowo dla Magdy, skręca boleśnie kostkę. No i wszystkie plany związane z odchudzaniem biorą w łeb. No bo jak można ćwiczyć z opuchniętą nogą, gdy najmniejszy ruch powoduje ból? Zostaje więc dieta i czytanie poradników o odchudzaniu. W międzyczasie Magda nawiązuje lanckorońskie znajomości - miła gospodyni pensjonatu przygotowuje jej zdrowe, niskokaloryczne posiłki, sympatyczny starszy pan, który gości w pensjonacie prowadzi z nią długie, podnoszące na duchu rozmowy. Mieszkańcy miasteczka odnoszą się do niej przyjaźnie, jest też pewien interesujący mężczyzna, który jest takim dobrym duchem Magdy. Przewodnikiem. Po dwóch tygodniach nasza bohaterka wraca odmieniona, lżejsza o kilka kilo, bardziej pewna siebie. Czuje się atrakcyjna i inni to zauważają, już nie chodzi zgarbiona ze wzrokiem wbitym w ziemię. Mężczyźni zwracają na nią uwagę, prawią komplementy. A Filip nadal milczy, aż pewnego dnia spotykają się przypadkiem w księgarni. Idą na kawę i wtedy udaje im się porozmawiać. Czy ta rozmowa wszystko wyjaśni między nimi? Czy wrócą do siebie? A może ich drogi na dobre się rozejdą? Cóż, powiem tak, książka ogólnie nie jest zła. Nie podobało mi się jednak zakończenie. Jak dla mnie jest ono całkowicie bez sensu i tak naprawdę niczego nie wyjaśnia. Ale może to tylko moje odczucie? Mimo wszystko uważam, że warto przeczytać ,,Koniec wiosny w Lanckoronie” - dobry relaks zapewniony ;) I duża dawka humoru okraszona opisami przepysznego jedzenia. Zachęcam do sięgnięcia po tę pozycję i jak zawsze życzę przyjemnej lektury.