Paryska pokojówka

Okładka książki Paryska pokojówka Ewa Grocholska
Okładka książki Paryska pokojówka
Ewa Grocholska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Paryska pokojówka (tom 1) literatura piękna
Paryska pokojówka (tom 1)
Prószyński i S-ka
2010-08-03
2010-08-03
studentka ASP Paryż malarstwo pokojówka

Nie zachwyciła mnie, mało akcji, bardziej jako wspomnienia i to trochę mgliste a momentami przerysowane. Dużo opisów ulic i przeróżnych miejsc w Paryżu. Coś dla wielbicieli przewodników po mieście.

Bardzo dobra książka. Nigdy nie byłam w Paryżu, ale teraz bardziej niż kiedykolwiek marzę, by odwiedzić to miasto.

Bardzo mi się ta książka podobała. Kocham Paryż i dzięki tej książce mogłam odbyć podróż po ulubionych miejscach. Opowieść o przygodach dwóch uroczych bohaterek. Historia o tym, że chcieć to móc, że ograniczenia są tylko w głowie i nie ma rzeczy niemożliwych. Ta historia to również potwierdzenie że warto w życiu ryzykować.

Każdy kto choć trochę zaznał życia w siermiężnych czasach lat 70 i 80 ubiegłego wieku doskonale wie, jakim ogromnym szczęściem była możliwość wyjazdu za granicę. Uzyskanie paszportu graniczyło z cudem, a już podjęcie pracy...
Bohaterkom książki " Paryska pokojówka " Agnieszce i Ewie to się udało. Wraz z koleżankami z uczelni Migułkami wyruszają w podróż aby zasmakować i poznać jak to jest żyć inaczej. Po długiej podróży trafiają do pracy w znanym hotelu Sheraton. Tam jak to pokojówki muszą się zmierzyć z obowiązkami zupełnie innymi niż miały do tej pory. Dla dziewcząt wszystko jest nowe i inne niż w kraju. Nawet tak prozaiczne środki do sprzątania wzbudzają zachwyt. No ale obowiązki obowiązkami, ale być w Paryżu i nie zwiedzać to przecież się nie godzi. Po godzinach pracy przyjaciółki korzystają z uroków wielkomiejskiego życia w postaci kawiarni, zwiedzania najsłynniejszego placu pełnego artystów czyli Montmartr. Tam spotykają pięknego i uzdolnionego Marca, a także sympatycznego Mariana, który jako jedyny wycina profile z papieru. Tu także rodzi się pomysł na zarabianie poprzez wykonywanie portretów.
Tu autorka zapoznaje czytelnika z całą gamą sytuacji związanych z praca nielegalną, bo dziewczyny wciąż muszą uważać na policję. Poznają smak aresztu , poznają kloszardów, kontaktują się z polskim konsulem czyli po prostu proza życia za granicą.
Ale oprócz sytuacji trudnych jest także mnóstwo wywołujących śmiech. Bo jak inaczej reagować na paniczny strach Ewy przed sprzątaniem wanny. Nasze bohaterki poznają także co znaczy inna kultura zwłaszcza z kręgu krajów arabskich, bo oto kolacja z przystojnymi chłopcami znaczy ni mniej ni więcej jak zgodę na ślub.
Jest także mnóstwo miejsca poświęconego zakupom zwłaszcza kosmetycznym. W tamtych czasach zdobycie wody toaletowej innej niż osławione "Być może" graniczyło z cudem,tusz do rzęs to tylko w kamieniu, a tu i Chanel i Dior nie wspominając o kolorowej bieliźnie i innych fatałaszkach.
Warto sięgnąć po tę książkę choćby z tego powodu aby poznać - ci co nie znają tego czasu lub przypomnieć sobie jak to było w czasach słusznie minionych.

Dwie młode kobiety - Agnieszka oraz Ewa - wyruszają do Paryża, by zaznać szczęścia, zdobyć pracę a przede wszystkim - poznać Paryż i jego okolice. Nie spodziewają się jednak tego co szykuje im los. Przeróżne znajomości, rozmaite perypetie i wiele niezapomnianych wrażeń. Paryż nie pozwala o sobie zapomnieć...
Obie kobiety podejmują pracę w hotelu Sheraton jako pokojówki. Niebawem nadarza się okazja, by poznać Paryż od bliższej strony. Poznają wiele ciekawych osób takich jak Marco, Napoleon czy Marian.
"Paryska pokojówka" to interesująca powieść o perypetiach dwóch kobiet, które pragnęły "podbić" Paryż. Ich problemy, rozterki czy inne dylematy zostały ujęte w przystępny sposób. Paryż daje się poznać jako miasto wolności, swobody oraz mody i różnej narodowości - tak odmienny od komunistycznej Polski. W moim odczuciu jest to dobra powieść.

Cała opinia na stronie: https://moichksiazekswiat.pl/paryska-pokojowka

Obie kobiety podejmują pracę w hotelu Sheraton jako pokojówki....

Lekka i prosto napisana historia. Czasem bawiła do łez, a czasem wzruszała. Książkę czyta się niesamowicie szybko, wystarczyło dosłownie kilka godzin. Mam nadzieję, że kolejne dwie części będą równie ciekawe :)

Czytając te książke przenosimy się z dziewczynami do Paryża..mega przygoda ..kiedy szara Prl Polska zostaje w tyle Paryzem mozna sie zachłysnąć :) Kolorowo, wesoło dziewczyny chrupią bagietki i zapijają litrami winko..po drodze..sprzatanie hotelu..malowanie obrazów..tajemnice..przygoda zycia..Podobało mi się..tez chce do Paryza..:) :)

Historia dwóch Polek, które w czasach komuny wyruszają na dwa miesiące do Paryża. Spotyka je mnóstwo przygód, mniej lub bardziej przyjemnych, ale zawsze spadają na cztery łapy. W tle ciężka praca, ale również historie miłosne. Dobrze się czyta ta książkę.

Tom I.

Prawdziwa historia Polek, które ruszają na podbój Paryża.
Druga połowa ponurych lat 70. Agnieszka, studentka ASP, dostaje upragniony paszport i wraz z koleżankami wyjeżdża do Paryża. Dziewczyny chcą zarobić dużo pieniędzy, jak najwięcej zobaczyć i dobrze się bawić. Okazuje się, że praca pokojówki w Sheratonie nie daje takich szans. Próbują więc porzucić nudne zajęcie i zostać ulicznymi malarkami. Nie jest jednak łatwo przestać być paryską pokojówką.
Ich życie diametralnie się zmienia. Poznają ludzi, Paryż, jego ciemne i jasne strony. Niebawem okazuje się, że niektóre znajomości były zawierane zbyt pochopnie, a decyzje podejmowane zbyt szybko.

Tom I.

Prawdziwa historia Polek, które ruszają na podbój Paryża.

Zabawna, ale też momentami przerażająca. Realistyczna. W wielu momentach śmiałam się do łez, ale czasami zastanawiałam się nad losem bohaterek.

• 2011

Ewa Grocholska Paryska pokojówka Zobacz więcej