Burza

Okładka książki Burza Iris Johansen
Okładka książki Burza
Iris Johansen Wydawnictwo: Da Capo Cykl: Tańczący na wietrze (tom 2) Seria: Nie chowaj tej książki przed żoną! I tak kupi sobie nową! powieść przygodowa
powieść przygodowa
Tańczący na wietrze (tom 2)
Nie chowaj tej książki przed żoną! I tak kupi sobie nową!
Storm winds
Da Capo
1994-01-01
1994-01-01
Bożena Kucharuk

Głównym, choć przez większość czasu ukrytym, bohaterem jest Tańczący na Wietrze. Figurka tak cudowna że raz ujrzana jest nie do zapomnienia.
Reszta to zmieniający się bohaterowie. Tym razem to młoda dziewczyna, specyficzna choć dobra malarka. Biznesmen, który pragnie spełnić pragnienie ojca, jego siostrzenica (chyba, swoją drogą przeszła duża przemianę) oraz płatny morderca o złotym sercu.
Pewnie wątpi mnie wkurzyły (bo jak można tak szybko dojść do siebie po brutalnym gwalcie nie jestem w stanie zrozumieć, zbyt pobieżnie opisany stan umysłu) ale i zachwyciły (leczace duszę Vasarro ).
W tle rewolucja francuska i pracującą ciągle gilotyna.
Książka nie należy do tych które czyta się lekko, jednak nie można nazwać jej nudna.

Majstersztyk!

Majstersztyk!

Czegoś mi tu brakowało. Czuje niedosyt po przeczytaniu tej książki. Niby jest rewolucja francuska w tle , rozkwitający watek miłosny głównych bohaterów jak i drugoplanowych ale nie wciągnęło mnie to na tyle żeby przeczytać to jednym tchem. Trochę się męczyłam z ta pozycją. Książka dobra na zimne jesienne wieczory ale nie jest to jakiś wybitny romans.

To chyba najbardziej traumatyczna część serii.Wiadomo,że czasy Wielkiej Rewolucji Francuskiej były krwawe, a terror rządził się swoimi prawami...Te wszystkie wiadomości o gilotynowaniu,upadku monarchii i religii,likwidacji kościołów i zakonów są dość prawdziwie opisane.A przy okazji nieszczęścia spotykające bohaterów tak pierwszo- jak i drugoplanowych (i związana z nimi trauma) są bardzo prawdopodobne.
Lubię bohaterów książki,tak głównych,jak i pobocznych.Podobają mi się ich historie miłosne,ciekawie przedstawione są czasy wielkiego terroru.
W Burzy siada trochę chronologia.Najpierw jest fragment,w którym napisana,że Jean Marc wrócił do Paryża 23 lipca.Następny jest 3 lipca,kiedy to spotykają się spiskowcy chcący uwolnić Marię Antoninę i Ludwika Karola z wieży Temple.Termin ucieczki ustalony jest na 23 czerwca.Dziwne?
Kolejny fragment-proces Marii Antoniny rozpoczyna się 14 października.Padają oskarżenia ,trwa przesłuchiwanie świadków.10 października królowa zostaje skazana na śmierć przez zgilotynowanie.
Zastanawia mnie czy to tłumacz tak sknocił,czy redaktor nie dopatrzył;może nie raziłoby to tak bardzo,gdyby te fragmenty nie były opisane wspólnie,jeden po drugim,ale tak -nieładnie to wygląda...
Chyba nie będzie dla nikogo tajemnicą,że mój ulubiony z całej trylogii to Jean Marc,z "Burzy".Bohaterowie drugoplanowi też są świetnie nakreśleni,czy to Kemal,czy Lorenzo,czy wreszcie Francois.Nie sposób też nie nienawidzić tych prawdziwie złych bohaterów,jak np.Dupree(Burza),Damari(Niewolnica) czy Ledford (Zagadki),którzy mieli obsesję na punkcie statuetki i dla jej posiadania posuwali się do ostateczności...

Drugi tom cyklu opowiadającego o losach tajemniczej statuetki - Tańczącego na Wietrze.
Tym razem akcja powieści rozgrywa się w czasach panowania Marii Antoniny. Juliette de Clément wychowała się na dworze, na którym panowały rozluźnione obyczaje. Odrzucona przez matkę dziewczynka zajęła się malarstwem, do którego zachęciła ją królowa, darowując dziewczynce farby. Przez ten gest królowa zaskarbiła sobie sympatię Juliette do końca swojego życia.
Kiedy na księcia i Juliette napadli zbóje, z opresji uratował ją Jean Marc Andreas, tajemniczy i przystojny mężczyzna. Dzięki niemu Juliette spotkała Cartherine Vasaro, dziedziczkę plantacji kwiatów, z którą uczyła się w klasztorze, gdy wybuchła rewolucja. Piekło, przez które przeszły całkowicie zmieniło obie kobiety.
Równie dobra powieść, co poprzednia. Znakomity styl, równie wciągająca fabuła. Akcja osadzona w niezwykle trudnej scenerii - rewolucji francuskiej. Autorka dobrze jednak poradziła sobie z tym tematem, nie pozwalając, by tło historyczne przesłoniło związek Jeana Marca i Juliette.
Polecam. Dobra pozycja dla fanów twórczości Iris Johansen.

Dla mnie super - uwielbiam klimaty historyczne,zwłaszcza XVIII i XIX wiek we francji....do tego sposób prowadzenia narracji....

Objętość pustaka, zawiłe opisy, a jednak książka całkiem ciekawa. O ile lubicie historię.

• Romans historyczny
  • Romans