rozwińzwiń

Medycyna i seks

Okładka książki Medycyna i seks Kazimierz Imieliński
Okładka książki Medycyna i seks
Kazimierz Imieliński Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych zdrowie, medycyna
326 str. 5 godz. 26 min.
Kategoria:
zdrowie, medycyna
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych
Data wydania:
1987-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1987-01-01
Liczba stron:
326
Czas czytania
5 godz. 26 min.
Język:
polski
ISBN:
83-202-0606-5
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki O człowieku i jego rozwoju nie tylko seksualnym Andrzej Adamczyk „Kwadrat”, Maria Beisert, Maria Bogajewska, Danuta Cichy, Romuald Dębski, Agnieszka Deszyńska, Alicja Długołęcka, Katarzyna Dowbor, Lechosław Gapik, Andrzej Imieliński, Chrystian Imieliński, Kazimierz Imieliński, Zbigniew Izdebski, Andrzej Lucjan Jaczewski, Marek Jasiński, Krystyna Komosińska, Michał Korbelak, Anna Kowalewska, Jolanta Kwaśniewska, Zbigniew Lew-Starowicz, Andrzej Malinowski, Anna Mentlewicz, Irmina Mięsowicz, Aleksandra Piotrowska, Maria Półturzyck, Józef Półturzycki, Kazimierz Pospiszyl, Aria Pułtorak, Maria Pułtorak, Anna Radzik, Wojciech Ronatowicz, Alicja Siemak-Tylikowska, Anna Siniarska-Wolańska, Beata Skrzyńska, Anna Strumińska, Anna Szewczyk, Irena Szybiak, Mirosław S. Szymański, Maria Szyszkowska, Maria Szyszkowska, Maciej Tanaś, Mieczysław Trząski, Grażyna Tworkiewicz-Bieniaś, Bohdan W. Wasilewski, Krzysztof Wąż, Jolanta Wojciechowska, Napoleon Wolański
Ocena 10,0
O człowieku i ... Andrzej Adamczyk „K...
Okładka książki Transpozycje płci. Transseksualizm i inne zaburzenia identyfikacji płciowej Stanisław Dulko, Marian Filar, Kazimierz Imieliński
Ocena 7,0
Transpozycje p... Stanisław Dulko, Ma...
Okładka książki Galernicy seksu Stanisław Dulko, Kazimierz Imieliński
Ocena 8,0
Galernicy seksu Stanisław Dulko, Ka...
Okładka książki Mitologia i seks. Japonia, Aztekowie. Maria Frankowska, Kazimierz Imieliński, Jolanta Tubielewicz
Ocena 7,3
Mitologia i se... Maria Frankowska, K...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
639
177

Na półkach:

To taki dość dziwny tytuł, a przystępując do lektury spodziewałam się wykładu z historii medycyny. W zasadzie to nawet podwójnie z historii medycyny, ponieważ tytuł książki budzi takie skojarzenia, a po drugie pozycja ta została wydana w 1987 roku, a od tego czasu zdążyły się już zmienić klasyfikacje chorób, a wiedza seksuologiczna poczyniła wielki skok do przodu. Nawet na rodzimym gruncie.

Przyznaję, że autor wykazał się szerokimi horyzontami myślowymi i nie ograniczył się do beznamiętnego referowania posiadanej wiedzy. Przedstawił po prostu fakty, nie bardzo przejmując się duchem czasu, czy przekonaniami, że coś "powinien" potępiać, a co innego promować. Choć wśród wymienianych patologii znajdziemy homoseksualizm, transwetytyzm czy transseksualizm, które teraz są ujmowane nieco inaczej, to autor zdaje się mieć do nich bardzo postępowe podejście. Choć homosekualizm nie występuje już w klasyfikacjach chorób (jest za to orientacja egodystoniczna),to i w tej pozycji, na stronie 301 autor dzieli się swoimi przemyśleniami na temat braku tolerancji dla tej grupy społecznej:

"Negatywne ustosunkowanie się do homoseksualizmu było wzmacniane przez te kręgi społeczeństwa, które nie akceptowały seksu bez rozrodu (...) praktyki homoseksualne są bezbłędną metodą ograniczającą liczbę urodzin. Być może, iż do negatywnych ustosunkowań przyczynili się też ci homoseksualiści, którzy poprzez swoje skłonności narcystyczne i ekshibicjonistyczne (a także psychopatyczne - podobnie jak heteroseksualiści) zwracali na siebie uwagę opinii publicznej, przyczyniając się do wzmagania wrogości i dyskryminacji."

Gdzie indziej zaś nawołuje do empatyzowania z mniejszością homoseksualną i zachęca do prób wczucia się w ich rolę w heteronormatywnym społeczeństwie. Idzie nawet dalej, mówi o praktykach kościoła holenderskiego i powołuje się na (wciąż aktualną w seksuologii!) normę partnerską podkreślając zalety trwania osób homoseksualnych w stabilnych związkach i rolę czynników społecznych w utrzymywaniu się trwałości związków w ogóle (ich formalizacja, posiadanie potomstwa, wsparcie otoczenia etc.). Norma społeczna idzie też w sukurs przy omawianiu zjawiska transwestytyzmu, kiedy to autor przytacza przykłady par, w których transwetytyzm partnera był akceptowany przez partnerkę, a jego przebieranie się w odzież kobiecą było przez nią tolerowane, co umożliwiało harmonijne wspólne życie. Podobnie dzieje się w związkach współcześnie, tylko że podejrzewam, iż wspominanie o tym na łamach książki trzydzieści lat temu było znacznie bardziej kontrowersyjne niż współcześnie. Autor mówiąc o osobach transseksualnych wspomina, że być może ich domaganie się leczenia operacyjnego ma jakiś sens, choć budzi wiele wątpliwości medycznych. Wyważony to pogląd, ale na tamte czasy także odważny.

Ponadto oczywiście, zgodnie z tym, co sugerował tytuł, książka zawiera wiele ciekawostek historycznych. Dowiemy się między innymi, że w 371 roku p.n.e. powstał "święty" batalion Tebańczyków składający się z 300 par homoseksualnych, który odznaczał się wielką walecznością. Partnerzy zagrzewali się wzajemnie do walki. Autor niestety nie wspomina jak pocieszali się w koszarach w razie utraty partnera na polu walki i czy po bitwie nie rozgrywały się jakieś sceny zazdrości. Przykład ten zaskakuje, ponieważ świadczy on o tym, że w kulturze greckiej wyjątkowo uznawano homoseksualistów za zdatnych do służby wojskowej. Pomyślcie o tym przypominając sobie, że do sierpnia 2011 obowiązywała w postępowych Stanach Zjednoczonych wojskowa zasada "Don't ask, don't tell". Dowiemy się także, że bogom wypadało więcej w sferze seksu oraz że Neron czy Heliogabal lubowali się w przedstawianiu realistycznych scen zoofilnych w teatrze antycznym. Jednym słowem, większość czytelników dowie się znacznie więcej niż chciało się dowiedzieć.

Gdyby lekcje historii były prowadzone w taki sposób, z pewnością więcej bym zapamiętała.

To taki dość dziwny tytuł, a przystępując do lektury spodziewałam się wykładu z historii medycyny. W zasadzie to nawet podwójnie z historii medycyny, ponieważ tytuł książki budzi takie skojarzenia, a po drugie pozycja ta została wydana w 1987 roku, a od tego czasu zdążyły się już zmienić klasyfikacje chorób, a wiedza seksuologiczna poczyniła wielki skok do przodu. Nawet na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
291
27

Na półkach:

nie oddała J.P. lub inna, która pożyczała, np. N.M.

nie oddała J.P. lub inna, która pożyczała, np. N.M.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    21
  • Chcę przeczytać
    15
  • Posiadam
    7
  • Teraz czytam
    2
  • Seksuologia
    2
  • Na sprzedaż
    1
  • 2) Medycyna
    1
  • 1) O etyce w erotyce
    1
  • PSYCHOseksuoLOGIA
    1
  • Wyprzedane - wymienione
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Medycyna i seks


Podobne książki

Przeczytaj także