Umysł, który sam siebie odnalazł

Okładka książki Umysł, który sam siebie odnalazł Clifford W. Beers
Okładka książki Umysł, który sam siebie odnalazł
Clifford W. Beers Wydawnictwo: Polskie Towarzystwo Higieny Psychicznej biografia, autobiografia, pamiętnik
A Mind That Found Itself
Polskie Towarzystwo Higieny Psychicznej
1984-01-01
1984-01-01
Jan Jaroszyński
psychiatria zdrowie psychiczne niepełnosprawność umysłowa

inspirująca historia chorego,ktory przyczynił się do zmiany warunków i sposobu traktowania pacjentów w amerykańskich szpitalach psychiatrycznych.

Autobiografia chorego psychicznie człowieka ,który stał się prekursorem ruchu Higieny Psychicznej w Stanach Zjednoczonych,ruch ten objął następnie cały świat.Beers,przyszedł do zdrowia i pomagał aktywnie wszystkim,którzy cierpieli tak jak on.Bazował głownie na własnych przeżyciach i doświadczeniach powodowanych przez psychozę i stosunek do personelu szpitala.Poczucie krzywdy własnej i wielu towarzyszy niedoli,oraz chęć walki ze złem podziałało w sposób przekonywujący na filozofa Wiliama Jamesa,psychiatrę Wiliama Welcha,Adolfa Meyera,oraz na paru milionerów.Pozwoliło to na rozpoczęcie pracy lokalnego Komitetu Higieny Psychicznej w Connecticut i Kliniki Psychiatrycznej przy John Hopkins Hospital w Baltimore.Ponownie Beers rozesłał 100 egzemplarzy swojej książki ,co wzmogło zainteresowanie sprawą na całym świecie.Autor pobudzał do działania lekarzy,wychowawców,społeczników,a higiena psychiczną zainteresowali sie m.in.:Toulose we Francji,Forel i Repond w Szwajcarii ,Ferrari we Włoszech i wielu innych.
W ten sposób ruch zapoczątkowany przez Beersa przekroczył granice jego kraju ,i zajął się aktywnie poprawą losy psychicznie chorych w szpitalach.

Książka dla wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat depresji dwubiegunowej. Ciekawie napisana autobiografia, która zawiera wiele informacji, co tak naprawdę dzieje się w umyśle osoby chorej.
Przechodzimy z Clifordem W. Beersem przez stadia jego choroby i możemy jego oczami zobaczyć jak wygląda leczenie osób psychicznie chorych w USA. Twórca Higieny Psychicznej przeszedł przez piekło, żeby później móc zabrać głos w sprawie tych, którzy prawa głosu nie mają.
I na koniec zacytuję fragment listu W.Jamesa
(...)Potraktował Pan bardzo zręcznie niezwykle trudny temat i stworzył Pan opowiadanie, które zainteresuje tak specjalistów, jak i laików. Książę Pana czyta się jak powieść, choć nie jest powieścią. Podkreślam to z naciskiem, gdyż wiem, z jaką nieufnością odnoszą się laicy do opisów nienormalnych procesów psychicznych (...)*

Beers C.W, Umysł, który sam siebie odnalazł,Warszawa,Państwowy Instytut Higieny Psychicznej,1948, s. 162

• Psychologia
  • Temp
  • Gdzie ci mężczyźni: biografie / wsp / listy / świad
  • Psychopatologia
  • Chętnie przeczytam

Dodaj cytat z książki Umysł, który sam siebie odnalazł