Byłam dzieckiem autystycznym

Okładka książki Byłam dzieckiem autystycznym Temple Grandin, Margaret M. Scariano
Okładka książki Byłam dzieckiem autystycznym
Temple GrandinMargaret M. Scariano Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN biografia, autobiografia, pamiętnik
Emergence: Labeled Autistic
Wydawnictwo Naukowe PWN
1995-01-01
1995-01-01
Ewa Zachara
autyzm autobiografia psychologia wspomnienia Grandin Temple pamiętnik

Okładka książki Autyzm. Przewodnik. 9 postaw wspierających rozwój dzieci w spektrum Temple Grandin, Debra Moore
Autyzm. Przewo... Temple Grandin, Deb...
Okładka książki Autyzm w czasie pandemii Tony Attwood, Jed Baker, Sean Barron, Temple Grandin, Carol Gray, Ellen Notbohm, Barbara Sher, Carol Stock Kranowitz
Autyzm w czasi... Tony Attwood, Jed B...

Okładka książki Dziecko z chmur Justyna Bigos, Beata Mozer
Dziecko z chmur Justyna Bigos, Beat...
Okładka książki O chłopcu wychowywanym jak pies Bruce D. Perry, Maia Szalavitz
O chłopcu wych... Bruce D. Perry, Mai...
Okładka książki Dobra miłość - co robić aby nasze dzieci miały udane życie Wojciech Eichelberger, Andrzej Samson
Dobra miłość -... Wojciech Eichelberg...

Takiej książki szukałam od dawna. Codzienne życie autysty i jego rodziny, problemy, rozterki i prawdziwe emocje. Akcja rozgrywa się dawno, więc zdaje sobie sprawę że teraz życie ludzi ze spektrum autyzmu wygląda inaczej. Jednak mimo wszystko warto było przeczytać i zobaczyć o ile trudniej mieli ludzi wtedy, byli nie zrozumieni przez społeczeństwo.
Bardzo polecam!

Bardzo polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jest to książka napisana przez wysoce funkcjonującą osobę autystyczną, która poświęciła swoje życie badaniom dotyczącym autyzmu, a co za tym idzie, jako osoba, która ma nie tylko wiedzę książkową ale i doświadczalną, bardzo mocno przyczyniła się do rozwoju wiedzy w tej dziedzinie. Sama książka łączy w sobie zarówno doświadczenia autorki jak i fakty naukowe, które pozwalają lepiej zrozumieć nie tylko Ją, ale także problematykę autyzmu.

Polecam każdemu, kto chce zrozumieć autyzm. Książka Temple Grandin, najbardziej chyba znanej osoby cierpiącej na to zaburzenie rozwoju. Dzięki swojej determinacji, ciężkiej pracy i wsparciu kilku cudownych ludzi, których Temple miała szczęście spotkać na swojej drodze życia, potrafiła odnaleźć się w świecie ludzi zdrowych i wnieść cenny wkład w rozwój wiedzy o specyfice funkcjonowania osób z autyzmem.

Na półkach: , , , , , , ,

Bardzo dobra książka, którą powinien przeczytać każdy kto planuje pracować lub już pracuje z osobami autystycznymi!
Jedną z refleksji, która po raz kolejny mi się nasuwa to to aby nie skreślać, nie skazywać dziecka autystycznego na porażkę tylko z powodu jego choroby i trudności jakie wykazuje.
Ta refleksja odnosi się nie tylko do dzieci i dorosłych osób z autyzmem, ale do wszystkich osób mających jakieś schorzenia, trudności.
,,Stojąc na szczycie podejdź do następnego progu."

Mam mieszane odczucia po przeczytaniu tej książki... "Byłam dzieckiem autystycznym" to z jednej strony fascynująca lektura, z drugiej zaś książka budząca mnóstwo wątpliwości... Te wątpliwości biorą się z prostego faktu - do tej pory wszyscy uczyli mnie, że z autyzmu nie da się nikogo wyleczyć... Fascynująca - bo jeśli to wszystko jest prawdą, to mamy do czynienia z czymś niezwykłym... ktoś zamknięty za szybą, ktoś, kto nie mógł kontaktować się ze światem nagle może to robić i może opowiedzieć nam jak to jest po tej drugiej stornie szyby...

Pierwsza książka napisana przez wyleczonego autystę. Brzmi zupełnie absurdalnie, prawda?
Przy poznawaniu historii Temple momentami w duszy zamierałam. Miała ataki, wątpiła jednak mimo wszystko w krótkim czasie potrafiła się podnieść, a przecież tak wielu ZDROWYCH ludzi tego nie potrafi. Następnie to co osiągnęła... Wszystko jest jak magia. Jednak jest to prawda.
O tej książce nie ma co mówić, to jest po prostu pozycja do przeczytania, nic więcej.

O tej...

Na zajęciach w czasie studiów osoba, zajmująca się na co dzień autystykami i psychiką osób niepełnosprawnych umysłowo, wskazała nam kilka tropów, które prowadzą do wniosku, że ksiązki nie napisała autystka. Od tamtej pory nie potrafię patrzeć na to inaczej, jak tylko na mistyfikację.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Stwierdziłam, że współżycie z ludźmi jest podobne do tych szklanych drzwi. Do drzwi należy się zbliżać powoli i nie robić nic na siłę; w przeciwnym razie można je rozbić. Związki z ludźmi są podobnej natury. Jeśli robi się coś na siłę, wzajemny kontakt jest niemożliwy. Jeden gwałtowny ruch może wszystko zepsuć. Jedno złe słowo może zniszczyć miesiącami budowane zaufanie i szacunek."
To niesamowite, że autystka może dojść do takich wniosków ! Wspaniała książka ! Polecam :)

Książka o tyle ciekawa, że pokazuje chorobę całkiem od środka. Możemy czytać i uczyć się o objawach, typowych zachowaniach, sposobach leczenia, ale nic tak dobrze nie odda i nie opisze choroby, jak sam chory.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo poruszająca historia. Warto przeczytać, by poszerzyć wiedzę i móc lepiej zrozumieć osoby autystyczne. Jestem pod wrażeniem determinacji autorki.

• Psychologia
  • Autyzm