Byłam dzieckiem autystycznym

Temple GrandinMargaret M. Scariano biografia, autobiografia, pamiętnik 124 str.
Emergence: Labeled Autistic

Wydawnictwo Naukowe PWN
biografia, autobiografia, pamiętnik
autyzm autobiografia psychologia wspomnienia Grandin Temple pamiętnik

Kup książkę

Bardzo ciekawe przedstawienie problemu dorastania oraz funkcjonowania osoby autystycznej, opisywane przez autystyczną Temple Grandin.
Po przeczytaniu odnoszę wrażenie, że kiedyś ciężko autystyczna bohaterka, dzisiaj w procesie diagnostycznym zakwalifikowana byłaby jako osoba ze spektrum w stopniu umiarkowanym.

Polecam każdemu, kto chce zrozumieć autyzm. Książka Temple Grandin, najbardziej chyba znanej osoby cierpiącej na to zaburzenie rozwoju. Dzięki swojej determinacji, ciężkiej pracy i wsparciu kilku cudownych ludzi, których Temple miała szczęście spotkać na swojej drodze życia, potrafiła odnaleźć się w świecie ludzi zdrowych i wnieść cenny wkład w rozwój wiedzy o specyfice...

Na półkach: , , , , , , ,

Bardzo dobra książka, którą powinien przeczytać każdy kto planuje pracować lub już pracuje z osobami autystycznymi!
Jedną z refleksji, która po raz kolejny mi się nasuwa to to aby nie skreślać, nie skazywać dziecka autystycznego na porażkę tylko z powodu jego choroby i trudności jakie wykazuje.
Ta refleksja odnosi się nie tylko do dzieci i dorosłych osób z autyzmem, ale do...

2063

Mam mieszane odczucia po przeczytaniu tej książki... "Byłam dzieckiem autystycznym" to z jednej strony fascynująca lektura, z drugiej zaś książka budząca mnóstwo wątpliwości... Te wątpliwości biorą się z prostego faktu - do tej pory wszyscy uczyli mnie, że z autyzmu nie da się nikogo wyleczyć... Fascynująca - bo jeśli to wszystko jest prawdą, to mamy do czynienia z czymś...

Książka o tyle ciekawa, że pokazuje chorobę całkiem od środka. Możemy czytać i uczyć się o objawach, typowych zachowaniach, sposobach leczenia, ale nic tak dobrze nie odda i nie opisze choroby, jak sam chory.

Na półkach: , , , ,

Pierwsza książka napisana przez wyleczonego autystę. Brzmi zupełnie absurdalnie, prawda?
Przy poznawaniu historii Temple momentami w duszy zamierałam. Miała ataki, wątpiła jednak mimo wszystko w krótkim czasie potrafiła się podnieść, a przecież tak wielu ZDROWYCH ludzi tego nie potrafi. Następnie to co osiągnęła... Wszystko jest jak magia. Jednak jest to prawda.
O tej...

Książka ciekawa, motywująca do dalszego zgłębiania tematu. Dla osób zaznajomionych z chorobą, może wydawać się upozorowanym to, że książkę napisała autystka. Mimo wszystko; warto przeczytać i zobaczyć to od drugiej strony.

'Nie uważam, że trzeba nas żałować. To wspaniałe i inspirujące - wydobywać z człowieka to, co w nim najlepsze.'

Na zajęciach w czasie studiów osoba, zajmująca się na co dzień autystykami i psychiką osób niepełnosprawnych umysłowo, wskazała nam kilka tropów, które prowadzą do wniosku, że ksiązki nie napisała autystka. Od tamtej pory nie potrafię patrzeć na to inaczej, jak tylko na mistyfikację.

"Stwierdziłam, że współżycie z ludźmi jest podobne do tych szklanych drzwi. Do drzwi należy się zbliżać powoli i nie robić nic na siłę; w przeciwnym razie można je rozbić. Związki z ludźmi są podobnej natury. Jeśli robi się coś na siłę, wzajemny kontakt jest niemożliwy. Jeden gwałtowny ruch może wszystko zepsuć. Jedno złe słowo może zniszczyć miesiącami budowane zaufanie i...

Książka niestety nie do zdobycia. Ja sama miałam ją pożyczoną i przeczytałam jednym tchem. Mam nadzieję, że ktoś w końcu ją wznowi, bo warto.

• Chcę w prezencie
  • Psychologia