Łowiectwo w Polsce Piastów i Jagiellonów

Okładka książki Łowiectwo w Polsce Piastów i Jagiellonów Agnieszka Samsonowicz
Okładka książki Łowiectwo w Polsce Piastów i Jagiellonów
Agnieszka Samsonowicz Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza historia
historia
Warszawska Firma Wydawnicza
2011-01-01
2011-01-01
978-83-61748-86-1
łowiectwo historia średniowiecze

Okładka książki Fałszerstwa i manipulacje w przeszłości i wobec przeszłości Piotr Boroń, Benedetto Bravo, Piotr Guzowski, Krzysztof Jakubiak, Jerzy Kolendo, Dariusz Kołodziejczyk, Elżbieta Konończuk, Adam Łukaszewicz, Justyna Olko, Łukasz Rutkowski, Agnieszka Samsonowicz, Agnieszka Skrodzka, Arkadiusz Sołtysiak, Jacek Soszyński, Robert A. Sucharski, Maciej Szymkiewicz, Jacek Tomczyk, Ryszard Tomicki, Marcin Zgliński
Fałszerstwa i ... Piotr Boroń, Benede...

Wieki średnie - okres jakże odległy dla współczesnego człowieka z pewnością nie obfitował w rozliczne rozrywki, którym mogli oddawać się żyjący wówczas ludzie. Spośród wszystkich form aktywności naszych przodków, największym uznaniem cieszyły się z łowy, które oprócz czystej przyjemności z upolowanej zwierzyny, były również sposobem na zdobywanie pożywienia i drogocennych skór zwierzęcych. Tego, na jakie zwierzęta polowano, jak wyglądał przebieg takich łowów i komu wolno było w nich uczestniczyć, dowiecie się z książki Agnieszki Samsonowicz pt.: "Łowiectwo w Polsce Piastów i Jagiellonów".

Nim zapuścicie się Drodzy moi w nieznane knieje, wiedzieć powinniście, na co polować wypada, a czego trzeba unikać. I tu z pomocą przyjdą Wam pierwsze rozdziały niniejszej publikacji, z których dowiecie się, na jakie zwierzęta najchętniej polowano i jakie trudności sprawiały czasem łowy. Co więcej, autorka opowie Wam nawet, gdzie znajdowały się liczne siedliska tzw. fauny łownej. A kiedy posiądziecie już tę niezbędną wiedzę, otworzy się przed Wami cały ceremoniał związany z organizacją polowania. Dowiecie się, czym jest regale łowieckie i jak wyglądał skład służb łowieckich na usługach władcy panującego. W końcu znajdziecie się w samym sercu łowów. Będziecie mogli wraz z całym zastępem osób odpowiedzialnych za pojmanie zwierzyny, cieszyć się z udanego polowania i gotować siły na kolejne potyczki z żubrami, łosiami, łasicami, wiewiórkami oraz całą rzeszą popularnych ptaków łownych. Gotowi na prawdziwe średniowieczne polowanie? W takim razie zapraszam do lektury.

"Łowiectwo w Polsce Piastów i Jagiellonów" to świetnie napisana publikacja naukowa, odsłaniająca przed czytelnikiem kulisy łowów, które odbywały się w czasach obu tytułowych dynastii panujących. Wszystkie informacje zawarte w tej publikacji zaczerpnięte zostały ze źródeł historycznych różnego pochodzenia, a także z powstałej wcześniej literatury fachowej związanej z tematem polowań. Autorka z wielkim zaangażowaniem przedstawiła w swej książce wszystkie arkana średniowiecznego łowiectwa, co z pewnością dostrzegą podczas jej czytania wszyscy prawdziwi pasjonaci dawnych polowań. Interesującym dodatkiem do tak rozległego opisu łowów jest również duża liczba rycin zamieszczonych na końcu tej pozycji. Niemal wszystkie przedstawiają bowiem moment polowania lub zwierzynę łowną uwiecznioną na przestrzeni kilku stuleci. Jeśli więc jesteście naprawdę zainteresowani tą tematyką, to książka Agnieszki Samsonowicz będzie dla Was nie lada gratką.

• Średniowiecze
  • Historyczne - Średniowiecze
  • Licencjat
  • Historyczne-Renesans
  • 5) Leśnictwo, łowiectwo
  • Średniowieczne fascynacje (ot, takie hobby )

Dodaj cytat z książki Łowiectwo w Polsce Piastów i Jagiellonów