Strzała z Elamu

1968-07-01
1968-07-01
Elam

Babilon i zbrodnia...

Jerzy Edigey vel Jerzy Waldemar Korycki (1913 - 1983)
polski pisarz, adwokat i działacz społeczny pochodzenia tatarskiego.
Pochodzenie z tatarskiej rodziny szlacheckiej (herbu Koryca),osiadłej na Litwie w XVI wieku. Literacki pseudonim „Edigey” przyjął od zawołania „Edigiej-Emirza”, przodka emira Edigeya, który przewodził plemieniu Mangytów i Złotej Ordzie w latach 1400 do 1412.
W życiu zajmował się rożnymi profesjami od dziennikarstwa, prawa czy trenowania wioślarzy z zasługami dla sportu.
W 1962 roku postanowił na debiut literacki, rok poźniej wydano "Czek dla białego gangu", kilka powieści zostało sfilmowanych czy przełożonych na słuchowiska radiowe. Napisał około 50 pozycji, przetłumaczonych na wiele języków

Babilon i zbrodnia...

Jerzy Edigey vel Jerzy Waldemar Korycki (1913 - 1983)
polski pisarz, adwokat i działacz społeczny pochodzenia tatarskiego.

Kryminał osadzony w realiach życia starożytnego Babilonu. Przeciętna książka, można przeczytać ale raczej nie pozostanie w pamięci na dłużej.

Taka sobie. Gdyby autor nie umieścił akcji w starożytnym Babilonie, byłaby wręcz słaba. Czarno-białe postaci, intryga mało wymyślna i przewidywalna, a sposób prowadzenia śledztwa też mało wiarygodny. Autor podaje jednak dużo faktów historycznych i dlatego zawyżam nieco tę ocenę, doceniając walory poznawcze. No i opisy miejsc na tyle barwne, że obrazy same rysowały się przed oczami. To stworzyło całkiem sympatyczny klimat. Da się przeczytać.

„Strzała z Elamu” to powieść historyczna z wątkiem kryminalnym. Podobnie jak „Król Babilonu” jej akcja osadzona jest w starożytnym Babilonie. Poznajemy w niej setnika Ribata oraz kapłana, przybysza z dalekich stron Udunaia. Setnik Ribat jest świadkiem zuchwałej kradzieży na kupcu, którego uderzono w głowę i zabrano mu złoto wartości ośmiu talentów. Goniąc złodzieja setnik zostaje przez niego postrzelony strzałą w nogę. Zostaje wszczęte śledztwo. Jedyny dowód w nim to owa strzała. Kto jest jej właścicielem? Jeden z tropów prowadzi do świątyni boga Marduka…
Ciekawa książka i zarazem duże zaskoczenie, że Jerzy Edigey, który znany jest z kryminałów odnalazł się również w powieści osadzonej w czasach historycznych. A konkretnie jest to VI wiek p.n.e, okres panowania w Babilonie króla Nabuchodonozora. Watek kradzieży jest interesujący a postaci sprawnie nakreślone, jednak pisarz nie zdołał uciec przed pewnym patosem. Może jednak było to nieuniknione. Wątek miłosny nieco ożywił książkę. Polecam.

Ciekawa książka. "Lekka, łatwa i przyjemna"
Autor świetnie przedstawił starożytny Babilon/

Ciekawa książka. "Lekka, łatwa i przyjemna"
Autor świetnie przedstawił starożytny Babilon/

Akacja kryminału toczy się w Babilonii w 6 wieku p.n.e. Z domu kupca zostaje skradziona pokaźna ilość złota. W tym czasie tajemniczy człowiek rani żołnierza strzałą z łuku. Wyjaśnienia zagadki podejmuje się jasnowłosy kapłan z dalekiego, północnego kraju bogatego w bursztyn. Jedynym pewnym tropem wydaje się strzała wyjęta z ciała rannego żołnierza. Wygląd strzały sugeruje, że sprawca mógł pochodzić z Elamu - państwa graniczącego z babilońskim królestwem. Okazuje się jednak, że odnalezienie złodzieja nie jest tak oczywiste.

Ciekawa książka. W interesujący sposób opisuje nie tylko kryminalną intrygę, ale też sposób życia starożytnych Babilończyków.

Czytałem lata temu, sympatyczna kryminalna przygodówka w starożytnym anturażu. Dla trochę starszych dzieciaków.

Czytadło

Czytadło