Czarny mercedes

Okładka książki Czarny mercedes Zygmunt Zeydler-Zborowski
Okładka książki Czarny mercedes
Zygmunt Zeydler-Zborowski Wydawnictwo: Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” S.A. Seria: Detektyw [Rzeczpospolita] kryminał, sensacja, thriller
Detektyw [Rzeczpospolita]
Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” S.A.
2005-01-01
1989-01-01
8360192006

Dobry prlowski kryminal

Dobry prlowski kryminal

Fajnie się jej słucha. Jedyna wada to zbyt dużo naiwnych zbiegów okoliczności. Przez to z roboty detektywistycznej stało się to książką o nieustannym łudzie szczęścia.

Dla zmiany "smaku" po ostatnio czytanej fantastyce sięgnąłem po leżącą na półce od dłuższego czasu powieść kryminalną "Czarny Mercedes". Może ze względu na dosyć długi "urlop" od kryminałów, a może po prostu z uwagi na dobrze napisaną fabułę, książkę czytało mi się bardzo lekko i płynnie. Główny wątek został poprowadzony w dość typowy dla tego gatunku i mało odkrywczy sposób, to jednakże plusem jest możliwość cofnięcia się do czasów w jakich toczą się losy powieści tj.: wspomnianej przez poprzedników Warszawy czasów PRL-u. Mimo, iż książka nie jest może wybitnym przedstawicielem swojego gatunku, to moim zdaniem warto dać jej szansę, chociażby dla jednorazowego przeczytania. + 1 gwiazdka za klimat w stworzony przez autora.

Jak na kryminał, to była męcząca lektura, bo i kryminału w tym było niezbyt dużo, trochę tu także romansu, gatunku "wyjęty spod prawa", eksplorowanie półświatka, a na końcu sama intryga nie zostaje w jakiś sposób czytelny rozwikłana. Jako całość powieść nierówna, czuć, że była pisana w odcinkach do jakiegoś czasopisma z głębokiego PRL-u. Powieść się dłuży, chociaż liczy sobie niespełna 200 stron. Po przyjemnej lekturze "Nieudanego urlopu majora Downara", "Czarny mercedes" był rozczarowaniem.

"w tym odcinku" Downar popada w nieliche kłopoty, podejrzany zostaje bowiem przez przełożonych o dokonanie morderstwa. w wyniku wyjątkowych okoliczności urywa się obstawie i aby udowodnić swoją niewinność prowadzi śledztwo na własną rękę. sztos!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przyjemna i szybka lektura. Klimat dawnej Warszawy jest odczuwalny. Intryga z początku interesująca, jednak szkoda, że później okazuje się przewidywalna. Domyśliłam się, że pewna osoba będzie zamieszana w działania przestępcze.

Dobry kryminał .

Dobry kryminał .

Ten klimacik, ta sceneria i język...jakież to było "urocze"

Ten klimacik, ta sceneria i język...jakież to było "urocze"

PRL-owski kryminał osadzony w Warszawie lat 50. Najciekawsze opisy ówczesnego miasta, sama intryga niedopracowana, nie wszystko się wyjaśnia na końcu, niektóre postacie niepotrzebnie wprowadzone (np. dziewczyna Downara),kilka wątków nie ma odpowiedniego rozwinięcia. Mimo to czyta się przyjemnie, powieść ma już urok retro.

Jeśli kogoś nie zraża fakt, że jednak kryminały Pana Zeydlera-Zborowskiego powstawały w czasach PRL'u i opisują rzeczywistość tamtego okresu to przeczytanie tego kryminału może być tylko samą przyjemnością. Mamy tu wszystko, czego wymaga się od klasycznego kryminału. Jest zagadka, jest zabójstwo, wartka akcja i nieoczekiwane zwroty sytuacji. Solidny polski kryminał, którego z czystym sumieniem mogę polecić.

• Kryminały
  • Kryminał
  • 2015
  • Kindle
  • Posiadam, jeszcze nie przeczytałam

Dodaj cytat z książki Czarny mercedes