Po co właściwie trzymać psa?

Okładka książki Po co właściwie trzymać psa? Ryszard Marek Groński
Okładka książki Po co właściwie trzymać psa?
Ryszard Marek Groński Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) literatura dziecięca
48 str. 48 min.
literatura dziecięca
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2007-12-19
1987-01-01
48 min.
pies przyjaźń obowiązki dylematy

Okładka książki Poczytaj mi, mamo. Księga czwarta Sławomir Grabowski, Ryszard Marek Groński, Maria Konopnicka, Hanna Łochocka, Marek Nejman, Joanna Papuzińska
Poczytaj mi, m... Sławomir Grabowski,...
Okładka książki Poczytaj mi, mamo. Księga trzecia Wiera Badalska, Stanisława Domagalska, Sławomir Grabowski, Ryszard Marek Groński, Maria Kowalewska, Tadeusz Kubiak, Hanna Łochocka, Małgorzata Musierowicz, Marek Nejman
Poczytaj mi, m... Wiera Badalska, Sta...
Okładka książki Poczytaj mi, mamo. Księga siódma Ryszard Marek Groński, Jadwiga Jasny-Mazurek, Barbara Lewandowska, Hanna Łochocka, Zdzisław Nowak, Ewa Szelburg-Zarembina, Danuta Wawiłow
Poczytaj mi, m... Ryszard Marek Grońs...

Już wtedy chciałam kupić swój egzemplarz. Poszukiwania w antykwariatach i księgarniach spełzły na niczym - cały nakład dawno się rozszedł. Przez lata co jakiś czas przypominałam sobie o wierszykach, aż wreszcie nadszedł moment, w którym dzięki internetowemu zamówieniu mogłam wrócić do lektury, która tak bardzo zapadła mi w pamięć. O co tyle zachodu?
Wierszyki Pana Grońskiego są przede wszystkim dowcipne. Gierki słowne, specyficzny (niemal hip-hopowy) rytm a czasem także zapis wersów sprawiają, że tekst żyje. Dodatkowo opisane sytuacje są bliskie każdemu psiarzowi. Kto miał psa, z całą pewnością niejednokrotnie uśmiechnie się, bezbłędnie rozpoznając psie zachowania i przyzwyczajenia. W dodatku książeczka jest moralizatorska w sposób nienachalny. Nie ma przymusu, a morały podane zostały
z solidną dawką humoru.

Wspomnę jeszcze o wydaniu, które posiadam. Nowe wydanie niestety zupełnie nie zachwyca szatą graficzną i nieco "puszczonym" procesem redaktorskim (tu i ówdzie wyłażą literówki). O ile ocena rysunków to kwestia gustu i w żaden sposób nie wpływa na odbiór całości, o tyle literówki w książkach przeznaczonych dla dzieci i przez dzieci samodzielnie czytanych zasługują na naganę. Mam szczerą nadzieję, że ktoś z Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego następnym razem uważniej przyjrzy się ostatecznej wersji książki oddawanej do druku, bo takie byki to trochę jak błędy w oprogramowaniu symulatorów maszyn i nie powinny były się zdarzyć.

Komu można polecić? Dzieciom - wiadomo. Ale sądzę, że jeśli w najbliższym otoczeniu znajdzie się psiarz z prawdziwego zdarzenia, to żartobliwy prezent w postaci tego tytułu również zostanie doceniony.

Po raz pierwszy trafiłam na ten tomik jeszcze w podstawówce. Wypożyczona ze szkolnej biblioteki książka, mimo że wydana w solidnej oprawie i na papierze o dużej gramaturze, prawie rozsypywała się w rękach. Poprzecierane okładki oraz wielokrotnie klejone taśmą strony sugerowały, że nie tylko ja uległam urokowi książeczki i wracałam do niej częściej, niż do szkolnych lektur....

Ze względu na psa terapeutycznego książeczki o pieskach mają u nas bardzo duże powodzenia. Dzięki życzliwości Agnieszki Krizel, autorki blogu „Recenzje Agi” do naszego domu trafił zbiór wierszy „Po co właściwie trzymać psa?”. Ryszard Marek Groński w swoich utworach pięknie i ciepło kreśli sylwetki psów, które psocą, chcą spacerować, biegać, bawić się, grzebać w śmieciach i robią niewinne oczka, dają ciepło oraz radość. Wiersze dla dzieci poruszają kwestie konieczności odpowiedniego prowadzania pupila, oznakowania terenu, po którym biega, porzuconych psiaków, zachowania ludzi wobec zwierząt i życia w schronisku. Każdy bohater wiersza jest inny, ale łączy ich jedno: zamiłowanie do swobodnego biegania:
„Na smyczy i w kagańcu-
A cóż to za spacer?
Nie móc witać się z psami,
Kroczyć koło nogi.
Na podobne spacery wnet ochotę tracę,
Bo dla psa
Smak wolności jest nad wszystko drogi.
Pies lubi,
Gdy kałuża łapy mu pobrudzi
I gdy zapach nieznany jego nos ożywi.
W kagańcach
I na smyczach
Wyprowadźcie Ludzi.
I wtedy zobaczycie,
Czy będą szczęśliwi”.
W wierszach nie ma złych psów. Pojawiają się jedynie nieodpowiedzialni właściciele nie potrafiący zrozumieć swojego czworonożnego przyjaciela. „Po co właściwie trzymać psa?” pomoże dzieciom na postawę pełną empatii wobec zwierząt.
Książkę wzbogacono interesującymi ilustracjami Aleksandry Szarzały doskonale oddającymi charakter bohaterów poszczególnych utworów oraz ich problemów, dzięki temu zbiór przyciągnie małych czytelników.
Książkę polecam wszystkim przedszkolakom, a szczególnie małym miłośnikom psów.

I po co właściwie recenzja takiej książeczki? Otóż, każdy jakiegoś przyjaciela ma. Niewątpliwie i bez dwóch zdań. A kim on jest i w jakiej postaci, to dla każdego odrębna, prywatna i indywidualna sprawa. Dlaczego właśnie ta książeczka?

Z wielką przyjemnością czytam wszelkie publikacje dla dzieci. Uwielbiam je za bogactwo ilustracji i mimo wszystko za kreatywność autorów. Niełatwo jest napisać dla tak wymagającej grupy czytelników, jakimi są dzieci. Osobiście też uważam, że posiadanie psa jest najlepszym wyborem z możliwych. Nie będę tutaj czyniła wywodów, ochów i achów, tylko dlatego, że sama takowego posiadam, bo do pewnych decyzji musimy dojrzeć już sami.

Zapraszam na całą recenzję:

Gdyby to moje dziecko miało recenzować samodzielnie tę książeczkę z pewnością na samym początku napisałaby, że pytanie zawarte w jej tytule jest zupełnie nie potrzebne. Moja Ala jest wielką miłośniczką czworonogów z pieskami na czele i jestem pewna, że nigdy nawet nie zastanawiała się nad tym, po co taki pupil potrzebny jest człowiekowi. A ponieważ niestety mam alergię na sierść, córka musi zadowolić się pluszakami, których mamy w domu zatrzęsienie. Oprócz tego często zaglądamy do książeczek o zwierzętach. To ulubiona tematyka Alicji.

Tym razem sięgnęłyśmy po tę właśnie lekturę. A prostą i bardzo satysfakcjonującą odpowiedź na zadane na okładce pytanie otrzymałyśmy już w pierwszym wierszyku na początku książki. Bowiem ta lektura to zbiór różnorodnych rymowanek o psach. O tym jakie są, co lubią, jak są przez ludzi postrzegane, czym się zajmują i wiele wiele innych. Moje dziecko najbardziej chyba upodobało sobie jeden z dłuższych wierszyków o wystawie psów. Śmiała się w głos, gdy nagle wszystkie pieski biorące w nim udział pognały za kotem i w rezultacie pokaz się nie odbył!

"Po co właściwie trzymać psa?" to lektura nie tylko dla miłośników piesków. Jestem pewna, że każdy brzdąc będzie się świetnie bawił przy tych utworach. Wiersze czyta się bardzo fajnie. Wszystkie się rymują i są bardzo rytmiczne. A przy tym ciekawa tematyka każdego z nich zainteresuje każde małe dziecko.

U nas sprawdziła się idealnie. Alicja lubi gdy czytam jej tę książeczkę czasem wypytując mnie o niektóre rzeczy. Np., dlaczego rzeczywiście na furtce ludzie piszą "zły pies" a nie "dobry pies". Albo czy smycz to zabezpieczenie, żeby piesek od nas nie uciekł i nie zgubił się? Podobały jej się także pomysły autora tekstu związane z tym, co psiaki robią same z domu. Wierszyki są mądre i ciekawe. Czasem dające do myślenia, czasem bardzo zabawne. I wszystkie opowiadają o najlepszych przyjaciołach człowieka - psach.

Zapomniałam jeszcze dodać, że wszystkie strony w tejże książce ozdobione są bardzo pomysłowymi ilustracjami autorstwa Aleksandry Szarzała. Jak sami widzicie grafika jest kolorowa i bardzo wesoła. Fajnie pasuje do czytanych tekstów i idealnie je uzupełnia. Dzięki nim lektura jest jeszcze weselsza i ciekawsza.

Choć książeczek z wierszykami jest na rynku literatury dziecięcej całe mnóstwo, wiem, że takie utwory nie nudzą się małym słuchaczom. Moja Alicja uwielbia wierszyki i kolejna pozycja z rymowankami w jej kolekcji jest zawsze mile widziana. A już szczególnie, gdy utwory opowiadają o jej ulubieńcach - pieskach. Sprawdźcie sami :)

Całkiem urocza książeczka, niektóre wierszyki szczerze mnie rozbawiły. Obrazki miłe dla oka. Myślę, że powinno się spodobać Młodemu.

• Ma <3
  • Ilustracje
  • Literatura dziecięca
  • Dzieciństwo
  • Panna Z.

Dodaj cytat z książki Po co właściwie trzymać psa?