Harry Potter i Zakon Feniksa

Okładka książki Harry Potter i Zakon Feniksa
J.K. Rowling Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Harry Potter (tom 5) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Harry Potter (tom 5)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Media Rodzina
2004-01-31
2004-01-31
Andrzej Polkowski
Harry Potter magia przygoda

Trochu mroczniejsza niż poprzednia cześć co jest na duży plus. Niektóre akcje irytowały i były kompletnie bez sensu nawet po przeczytaniu całości.

Wracam co jakiś czas do całej serii - to wspaniała odskocznia od ponurej, mugolskiej rzeczywistości. Uciekam do Hogwartu za każdym razem kiedy zaczyna przygniatać mnie depresja i stres.

Nie jest to może i mój ulubiony tom, ale z pewnością, tak jak wszystkie, jest cudowny! Żałuję tylko, że nie pojawiło się aż tyle opisów spotkań GD, ale i tak bardzo polecam, jeśli ktoś jeszcze nie przeczytał:)

Kolejny udany powrót ❤️ Jedna z moich ulubionych części!

Kolejny udany powrót ❤️ Jedna z moich ulubionych części!

Nigdy jakoś specjalnie nie lubiłam tej części i raczej utwierdziłam się w tym przekonaniu. Przez 3/4 książki głównie chodzimy z Harrym na zajęcia i wszystko byłoby fajnie, gdyby to nie była 5 część i gdybyśmy nie znali tych schematów z poprzednich części, no bo ile można czytać o tym jak po raz kolejny Harry sobie na czymś nie radzi albo jak Snape dręczy go na eliksirach. Dopiero na ostatnich 100 stronach mamy właściwą akcję i można powiedzieć, że w końcu coś się dzieje. W tej części strasznie dużo osób mnie irytowało, przez to, że nie słuchali co inni do nich mówią. Jak czytałam to wcześniej miałam też wrażenie, że było więcej tych spotkań GD, a po rereadzie okazało się że niestety było ich bardzo mało. Zdecydowanie tą część ratują McGonagall i bliźniacy, którzy po pierwsze myślą racjonalnie a po drugie poprawiają humor. Niestety ta część mnie rozczarowała i sprawiła, że znielubiłam Harry'ego jako postać, bo tutaj był przedstawiony jako egoistyczny gówniarz, choć z części na część powinien stawać się mądrzejszy i bardziej odpowiedzialny... Mam nadzieję, że w kolejnych częściach wrócimy na dobre tory.

Reread Harryego po latach przekonał mnie że Harry to strasznie infantylna postać. Nie poradziłby sobie gdyby nie jego przyjaciele. Jest porywczy. Nie wyciąga wniosków.

Moja ulubiona część HP. Było tam wiele ciekawostek, których używałem, żeby zagiąć kolegów. Relacja Harry'ego z Voldemo0rtem jest pokazana w zupełnie inny sposób.

W dzieciństwie piąty tom przygód Harry'ego i spółki podobał mi się najmniej. Chyba na tamten moment nie akceptowałam tego, co stało się z postacią Syriusza. Po powrocie do tego tomu, nadal się nie zgadzam z tą decyzją, ale już inaczej patrzę na całokształt i wiem, że taki a nie inny zabieg był potrzebny.
Nadszedł czas, by wrócić do Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Harry zostaje jednak oskarżony o bezprawne użycie magii poza szkołą, co może mieć groźne konsekwencje. Młody czarodziej musi stawić czoła kłamliwym plotkom i zadbać o swoje dobre imię. Ciąg złowieszczych wydarzeń prowadzi go do domu Syriusza Blacka, gdzie dowiaduje się o istnieniu tajemniczego Zakonu Feniksa, który ma za zadanie przeciwdziałać Voldemortowi. Tymczasem w szkole pojawia się dwulicowa profesor od obrony przed czarną magią, Dolores Umbridge, która wcale nie przygotowuje młodych czarodziejów do walki z mrocznymi mocami. Harry bierze więc sprawy we własne ręce i przekazuje swoją wiedzę na ten temat grupie uczniów. Już wkrótce młodzi czarodzieje będą musieli zastosować ją w praktyce.
Po przeczytaniu w pięć wieczorów 960 stron Zakonu Feniksa już żadna książkowa cegła nie będzie mi straszna 🤣. Sama jestem zdziwiona, choć nie powinnam, że czytanie tak grubej książki tak płynnie mi szło. Miłość do tego świata wygrywa.
Jeżeli chodzi o Zakon Feniksa to jest to moja ulubiona część z całego cyklu. Chyba ze względu na to, że jest tak mocno nakreślona i fabularnie ciągle coś się dzieje. Nie ma tam miejsca na jakieś przestoje, niepotrzebne wątki, które niczego nowego nie wniosłyby do fabuły.
Po przeczytaniu tej książki doszłam do dwóch wniosków:. Po pierwsze mimo mojej sympatii do Hagrida dopiero teraz dostrzegłam, że on tak naprawdę jest dość głupiutki. Strasznie mnie w tej historii zmęczył swoim zachowaniem i pierwszy raz od początku serii wiem co czuje Hermiona w stosunku do niego. Sorki Hagrid, wypadasz z grona postaci, które lubiłam.
Po drugie, inaczej patrzę na postać Dumbledora. Kiedyś ktoś o nim napisał, że pod maską starszego dziadziunia kryje się niezły gracz, o wiele większy malipulator niż Voldemort. Wtedy absolutnie się z tym nie godziłam. Ale w Zakonie Feniksa jest kilka takich scen, które ukazały mi Albusa w nieco innym świetle. Ode mnie 10/10.

Nadszedł czas, by wrócić do Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Harry...

Powrót do serii po wielu latach rozłąki. I powrót zdecydowanie na plus. Książka mi się podobała Można rzec, że wsiąkłem pomimo, że young adult-em nazwać się raczej nie mogę. Nie będę się rozpisywał bo o tej książce napisano wszystko. Polecam

Pomysły wciąż jeszcze się nie wypaliły i autorka zaskakuje nowymi wątkami i odrobinę zmieniającym się klimatem książki.