Opowieści z Narnii

Okładka książki Opowieści z Narnii
C.S. Lewis Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Opowieści z Narnii (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Opowieści z Narnii (tom 1)
The Chronicles of Narnia
Andrzej Polkowski
fantasy baśń

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Jedna z najpiękniejszych książek mojego życia. Czytałem sobie, czytałem dzieciom, polecałem znajomym. Dajcie mi taką szafę i nie wracam! To opowieść o Biblii, o Jezusie i realności zbawienia, ale w innym świecie. Ostatni tom „Wielka Bitwa” to niezwykła alegoria Objawienia Św.Jana. Trudno to opisać, bo książka nie jest religijna, to bardziej przygoda z prawdą o nas i tym co nie widzialne, opowiedziana tak, że nawet dorośli zobaczą :-). Szczerze polecam każdemu, dla nas to piękne wspomnienia czasu z dziś już dorosłymi dziećmi, czasu z Aslanem który nie jest oswojonym lwem. Mam wszystkie działa C.S.Lewisa ale narnia była dla nas bramą do jego świata i sposobu myślenia.

ciekawa książka

ciekawa książka

Za dzieciaka bardzo mi się podobała, choć wkurzało mnie lekceważące traktowanie postaci dziewczynek przez autora, no i z chęcią nakopałabym w cztery litery Edmundowi, rozpieszczonemu bachorowi. Kilka dekad później, przy okazji przerabiania przez moje dzieci lektury, odświeżyłam ją sobie i niemal straciłam plomby, zgrzytając z nerwów łamane przez zaciskanie ich, by nie puścić pawia. Do tego obrzydliwa i nachalna symbolika chrześcijańska, koszmar nad koszmary. Niektóre lektury niestety zbyt dobrze się nie starzeją i Opowieści z Narnii to jedna z nich.

Cudo!

Cudo!

Idealne dla każego wieku!!! Można śmiało czytać, a ostatnia część zaskakuje!!!!

Idealne dla każego wieku!!! Można śmiało czytać, a ostatnia część zaskakuje!!!!

Wracałam do niej niejeden raz. Po pierwszej samotnej podróży do Narnii podczas moich szkolnych wakacji, co parę/kilka lat odwiedzam ją z kolejnym dzieckiem i za każdym razem zachwyca mnie czar tej powieści.

Nigdy nie lubiłam wakacji, bo to czas wielkiej nudy, dziwne powiecie. Ale mieszkam na wsi, a rodzice zawsze wysyłali mnie do miasta do ciotki, która miała mnie podszkolić w języku francuskimi, który był moją zmorą.... Jednak te wakacje były inne nie wszystkie, gdy przyjechałam do cioci w jednym z pokoi stanęła ogromna szafa, niebzyt gustowna jak dla mnie, stara , trzeszcząca, trochę poobijana, nic ciekawego. Och jak się myliłam, gdy jednego dnia,ciocia próbowała mnie zmusić do nauki, postanowiłam się jej schować, wiedziałam, że znajdzie mnie szybko, bo w jej domu nie było wiele kryjówek, ale zawsze warto spróbować i choć trochę odłożyć w czasie francuskie słówka ble.... Weszłam do szafy i wtuliłam się w jej futra, które pachniały niezwykle przyjemnie, jakby sosna i kosodrzewina, ale tak pachną tylko zimą. Z tego wszystkiego zrobiło mi się dziwnie zimno, poczułam nawet szron na swoich włosach, zaczęłam odgarniać kolejne warstwy płaszczy,aż nagle.....
Tak to mogłaby być moja historia, ale to tylko inspiracja niezwykłą książką "Opowieści z Narnii, Lew, Czarownica i Stara Szafa". Czytałam książkę jako dorosła osoba, ale wciągnęła mnie niczym najlepsza obyczajówka. Język prosty, ale czuć już lata książki, nie które słowa dla młodego czytelnika mogą być niezrozumiałe, ale uważam to za plus. Akcja toczy się wartko bez zbędnych opisów przyrody, którymi dawni pisarze uwielbiali katować dzieci. Polecam dla tych dużych i małych warto!

Pomimo tego że znam tą książkę, postanowiłam znowu do niej wrócić. Nie żałuję. Książka jest napisana prostym językiem. Mimo że znałam już wcześniej tą historię, zawsze za każdym razem wywołuje u mnie pozytywne emocje i wspomnienia z dzieciństwa. Fajni bohaterowie, ciekawa fabuła i film jeszcze lepszy.

Uwielbiam "opowieści z narni" za niesamowite przesłanie w każdej części. Polecam zwłaszca " koń i jego chłopiec".

Przeczytane dawno temu. Do dziś uważam, że jest to przepiękna alegoryczna opowiastka filozoficzna. Kto połączył ją z chrześcijaństwem nie wiem. Te archetypy według mnie są dużo starsze i pogańskie. Wystarczy sobie przypomnieć kult bóstw z głowami zwierząt w pradawnym Egipcie.