Pamiętnik księżny Daszkow damy honorowej Katarzyny II cesarzowej Wszechrosji

Okładka książki Pamiętnik księżny Daszkow damy honorowej Katarzyny II cesarzowej Wszechrosji Katarzyna Daszkow
Katarzyna Daszkow Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Memoires de la Princesse Daschkoff Dame d'honneur de Catherine II Imperatrice des Toutes les Russies
Wydawnictwo Literackie
1982-01-01
1982-01-01
Elżbieta Wassongowa
Księżna Daszkow XVIII wiek

Katarzyna Daszkowa była postacią niepospolitą. Żywo zaangażowana w życie polityczne Rosji, bliska przyjaciółka Katarzyny II, brała udział w przewrocie w 1762 roku (chociaż może nie do końca tak aktywnie jak zdaje się to być przedstawione w jej pamiętniku - ze wstępu W. Serczyka dowiemy się, że przedpołudnie, w czasie którego Katarzyna pędziła z Peterhofu do Petersburga Daszkowa spokojnie przespała we własnym domu),a w latach 1783-1794 stała na czele Akademii Nauk i Akademii Rosyjskiej. Zaprzyjaźniła się z wieloma wybitnymi osobistościami epoki (korespondowała chociażby z Diderotem i Wolterem) i odbyła kształcące podróże. W swoim życiu zaznała również i smutnych chwil - w wieku dwudziestu lat została wdową, a po wstąpieniu Katarzyny Wielkiej na tron drogi przyjaciółek rozeszły się, a wizje Daszkowej o roli pierwszej doradczyni carowej okazały się tylko marzeniami.

"Pamiętnik Księżny Daszkow" to nie tylko jej wspomnienia, to również korespondencja obejmująca zarówno listy od cesarzowej Katarzyny jak i takich osobistości jak Diderot, Wolter, Raynal czy Karol XIII (król Szwecji) oraz listy i pisma samej księżnej Daszkow.

Książka ta stanowi bardzo dobre uzupełnienie pamiętników Katarzyny II, pozwalające na poszerzenie wiedzy na temat życia XVIII-wiecznej Rosji.

• Biografia, autobiografia, pamiętnik
  • Bib