Wellington

Okładka książki Wellington Christopher Hibbert
Okładka książki Wellington
Christopher Hibbert Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie Sławnych Ludzi
Wellington. A Personal History
Państwowy Instytut Wydawniczy
2001-01-01
2001-01-01
Krystyna Rabińska
wojny napoleońskie wojskowość powszechna

Dosyć obszerna biografia zwycięzcy Napoleona. Autor szczegółowo przedstawia rozwój kariery wojskowej księcia, od perypetii w Indiach poprzez kampanię w Hiszpanii, aż po chwałę bohatera spod Waterloo i jego dalsze losy na polu politycznym w Królestwie. Niestety książka nie należy do najciekawszych z serii BSL. W moim odczuciu Hibbert zbyt dużo miejsca poświęca opisom spraw, że tak powiem, obyczajowych. Dominują one w sposób wyraźny nad całą treścią. Powoduje to, iż czytanie staje się dosyć nużące. Liczyłem również, że autor więcej miejsca poświęci kampanii hiszpańskiej oraz, ogólnie, czasom napoleońskim w życiorysie Wellingtona. Zamiast tego jest trochę smaczków, typu opinii księcia na temat angielskich żołnierzy, którzy mieli "zaciągnąć się do wojska tylko dla picia". Mimo pijaństwa angielscy żołnierze pod dowództwem surowego Wellingtona spisywali się całkiem nieźle w Hiszpanii, czego dowodem są niebotyczne problemy Napoleona z tamtym frontem.
Zazwyczaj bez zastanowienia polecam książki z tej serii, lecz w tym przypadku tego nie zrobię.

Jak w innych biografiach autorstwa Hibberta, mamy tu mnóstwo szczegółów, konkretnych sytuacji, cytatów, a z całości książki wyłania się obraz człowieka z krwi i kości.

Wellington jawi się jako mężczyzna opanowany w każdej sytuacji, przywiązany do zasad, dbający o swoich żołnierzy, sprawiedliwy i rozważny. Niemniej autor pokazuje nam też drugą stronę słynnego księcia, jako nieczułego i okrutnego (cytaty z pamiętników jego żony, którą przez większość życia traktował jak powietrze były uderzająco smutne) kobieciarza, zadufanego w sobie z manią kontrolowania wszystkiego.

Co ważne, Hibbert uświadomił mi, jak wielką rolę w bitwie pod Waterloo odegrała armia Pruska! Brytyjczycy czekali na ich przybycie bo samodzielnie nie poradziliby sobie... Grali na zwłokę czekając na armię Bluchera.
Mam wrażenie, że ten fakt nie był jakoś mocno podkreślany na lekcjach historii.

Podtytuł "A Personal History" mówi wszystko. Poznajemy pogromcę Napoleona poprzez jego życie osobiste. Zarazem próżny i pracowity, konserwatywny służbista wieszający podwładnych za kradzież jabłka z ogrodu, a przy tym nieustannie zdradzający pogardzaną żonę - summa summarum postać mocno ambiwalentna. Wokół jego losów Hibbert szkicuje bogaty portret epoki. Ukazuje perypetie arystokracji, lektury, bale, wiejskie rezydencje i liczne romanse księcia. Relacje z kampanii są dość skrótowe i ograniczone do ciekawostek. Właściwie niewiele jest na temat przyczyn sukcesów militarnych księcia i to jest chyba największy brak tej książki. Ośmioletni pobyt w Indiach również został ujęty w telegraficznym skrócie. Może dlatego paradoksalnie bardziej wciągająca była dla mnie część poświęcona okresowi 1815-1852. Starzejący się bohater, uwikłany w meandry ówczesnej brytyjskiej polityki, został opisany bardziej przekonująco niż młody generał "na dorobku". Lektura jest lekka i szybko wciąga, ale przydaje się znajomość wydarzeń omawianego okresu.

Postać księcia Wellingtona nieodzownie kojarzy się nam z epoką napoleońską - walkami w Indiach, na Półwyspie Iberyjskim, czy w końcu pod Waterloo, ale trzeba też pamiętać, że książę miał później całkiem udaną karierę polityczną. Był między innymi naczelnym dowódcą armii brytyjskiej, ministrem spraw zagranicznych czy premierem. Biografia autorstwa Christophera Hibberta sprawnie omawia te zagadnienia. Przede wszystkim otrzymujemy dokładny obraz Wellingtona - żołnierza, Wellingtona - polityka oraz Wellingtona - arystokraty. Autor, oczywiście poza wspomnianymi już wyżej zagadnieniami związanymi bezpośrednio z samą postacią, szeroko odnosi się także do innych kwestii. Dużo miejsca poświęcono chociażby dyscyplinie armii brytyjskiej podczas walk w Hiszpanii, ale przede wszystkim jest książką przedstawia szeroką panoramę życia towarzyskiego elit brytyjskich, która podparta jest licznymi cytatami z listów czy pamiętników. Co ciekawe, Hibbert koncentruje się także na takich zagadnieniach jak portrety czy rzeźby przestawiające Wellingtona oraz sposób ich powstawania, co może szczególnie zainteresować osoby interesujące się sztuką.

Ostanie rozdziały są nużące.

Ostanie rozdziały są nużące.

• Biografie
  • Biografie Sławnych Ludzi