Henryk IV Wielki

Okładka książki Henryk IV Wielki Jan Baszkiewicz
Okładka książki Henryk IV Wielki
Jan Baszkiewicz Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie Sławnych Ludzi
Państwowy Instytut Wydawniczy
1995-01-01
1995-01-01
83-06-02423-0

Nostradamus wywróżył Katarzynie Medycejskiej w 1564 r. erę pokoju oraz świetne mariaże jej synów... Trudno stwierdzić, co się mniej sprawdziło, biorąc pod uwagę fakt, iż druga połowa XVI wieku we Francji to okres aż ośmiu wojen religijnych, czyli permanentnego domowego konfliktu. Natomiast co do synów ww. władczyni, to tak "szczęśliwie" się żenili, że aż na ich ostatnim przedstawicielu, czyli Henryku III (nasz Walezy),kończy się francuska dynastia Walezjuszy. Ależ miał nosa ten słynny astrolog!
W tych jakże ciekawych czasach przyszło żyć Henrykowi z Navarry, pierwszemu Burbonowi na francuskim tronie. Wojny domowe i przeliczne miłostki wypełniły mu całą młodość. Był człowiekiem hardym, twardym i nie cofającym się przed niczym. Ktoś mógłby rzec - prawdziwy góral. Pochodząc z bocznej linii królewskiej (któryś z francuskich genealogów wyliczył, że Burbonowie byli z Walezjuszami spokrewnieni w 40 linii!),na początku kariery nawet nie marzył o szczytach władzy. Wychowywał się na uboczu, spędzając dzieciństwo na stokach górzystej Navarry. A że wyrósł z niego dostojny młodzieniec, matka królów - Katarzyna z rodu Medyceuszy umyśliła sobie, że pogodzi zwaśnione stronnictwa religijne poprzez ożenek hugenockiego Henryka ze swoją katolicką córką Małgorzatą (to ta od filmu "Królowa Margot"). Małżeństwo nie było zbyt udane, ponieważ panna młoda o swym dziewictwie dawno już zapomniała, a Henryk, kiedy zobaczył w jakie maliny go wpuszczono, też nie był skory do konsumpcji swej oblubienicy. Do tego wszystkiego doszło jedno z najsłynniejszych chrześcijańskich przekazań sobie znaku pokoju, czyli Nocy św. Bartłomieja - rzezi, w której katolicy mordowali sobie na czas i potęgę hugenotów (Ot taki ówczesny iron men). Kiedy już wszyscy zapałali do siebie chrześcijańską miłością bliźniego swego, rozpoczął się jeden z najokrutniejszych okresów nowożytnej Europy.
Ostatecznie ludzie Henryka wyszli z niego zwycięsko. On miał rzekomo powiedzieć, że "Paryż jest wart mszy" (większość francuskich historyków jest zdania, że to fikcja) i w 1598 r., będąc już Henrykiem IV Burbonem, wydać edykt nantejski, czyli o tolerancji. Kiedy papież Klemens VIII się o tym dowiedział, miał rzec: "Ten edykt zezwala każdemu na swobodę sumienia, która jest najgorszą rzeczą na świecie".
Niestety Francja po ponad 30 latach krwawych wojen wyzbyła się sporej ilości szlachty oraz innego mięsa armatniego, więc marzenia papieża o dalszych zmaganiach musiały zostać odłożone do wojny 30-letniej. Na szczęście dla niego Henryk w 1610 roku został zasztyletowany przez jednego z mnichów, także można było liczyć, że czasy bezwstydnego i diabelskiego pokoju nie potrwają długo.
Historiografia francuska nazywa pierwszego Burbona na francuskim tronie "wielkim". Czy jest to słuszny przydomek? Pod pewnymi względami tak, pod innymi nie. Jakkolwiek ktoś to sam oceni, należy przyznać, że biografia pióra prof. Baszkiewicza jest znakomita. Może trochę mniej niż kardynała Richelieu, ale tylko troszeczkę.
Zachęcam do lektury miłośników historii Francji, oraz wszystkich tych, którzy chcą się czegoś dowiedzieć o realizacji chrześcijańskiego miłosierdzia w epoce nowożytnej.

Świetnie napisania biografia pierwszego Burbona na tronie Francji. Życie Henryka opisano na tle panoramy epoki, dużo uwagi poświęcono analizom politycznym i społecznym. Jak zwykle u prof. Baszkiewicza - okraszone inteligentnym dowcipem czy przewrotnymi uwagami - na czele z główną: Henryk IV umarł w najlepszym momencie, żeby zasłużyć na świetną u potomności opinię, bo wojna europejska, którą mógł wywołać, mogła zakończyć się ruiną dzieła jego życia.

Niezła książka, choć nieco za bardzo podkolorowana na różowo. Ale to już cecha Autora. Zresztą: i tak dużo on zrobił dla poszerzenia w Polsce wiedzy o historii Francji. Warto tę książkę przeczytać, choćby po to, żeby zrozumieć genezę absolutyzmu francuskiego. Dużo się bowiem mówi o Ludwiku XIV, a zapomina się o pierwszym z Burbonów na tronie francuskim.

Tomasz Babnis

Tomasz Babnis