Uczniowie Schulza

Okładka książki Uczniowie Schulza Wiesław Budzyński
Okładka książki Uczniowie Schulza
Wiesław Budzyński Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
Państwowy Instytut Wydawniczy
2011-01-01
2011-01-01
978-83-06-03292-5
bruno schulz

W książce byli uczniowie kolejno wspominają nauczyciela rysunku Schulza. Z reguły w kolejnych wspomnieniach prawie wszystko się powtarza. Trudno dotrwać do końca książki czytając w kółko to samo.

"...Powracając do Schulza. Zastanawiam się, czy to taka znieczulica w Drohobyczu była, żeby nikt się nie znalazł, by jemu zaproponować schronienie. Jeśli tylu ludzi w Drohobyczu się uratowało... Dlaczego nie Schulz? Może to jeszcze nie był ten czas, żeby coś mu proponować, bo on był u tego Landaua i może uważano, że on tam jest w miarę bezpieczny. Może to?..."
To był mój pierwszy kontakt z literaturą o Bruno Schulzu, bardzo ważny bo dzięki tej pozycji znalazłem nowe pozycję, które chciałbym przeczytać zanim przyjdzie po mnie zegarmistrz światła purpurowy.

To był mój...

W opowiesciach uczniow Schulz byl spokojnym, cichym, zrownowazonym czlowiekiem. Chodzil przygnebiony. Nosil niebieskie albo popielate garnitury. Uczyl rysunku i robot recznych. Na lekcjach byl lagodny, nie umial utrzymac dyscypliny i ratowal sie bajkami. Wszyscy pytani zgodnie twierdzili, ze opowiadal w klasie niezwykle historie. Znali go jako rysownika nie literata i tylko nieliczni wiedzieli, ze cos pisze. Dla wielu byl dziwny, niezrozumialy.
Jako uczen chodzil do klasy z generalem Maczkiem i mial od niego lepsze oceny.
Budzynski ujawnia kilka wersji smierci artysty. Zal wielki, ze nie uciekl z Drohobycza, choc wszystko bylo do tego przygotowane.
W czasach Schulza zaglebie drohobyckie przezywalo wielki boom naftowy. W miescie bylo kilkunastu milionerow, nedza, brud i bloto. Polskosc byla zepchnieta do podrzednej roli.
Ksiazka zawiera bezcenne wspomnienia z czasow wojny. Szokujaca jest informacja podana przez jednego z mlodszych uczniow Bruno Schulza - Feliksa Milana - o roli profesora Artura Sandauera w sowieckiej oswiacie.
Wiele watkow podjetych przez autor wciaz czeka na doglebne zbadanie.

• Judaica
  • Bruno Schulz