Królowa śniegu

literatura dziecięca
8310081987
Cecylia Niewiadomska
królowa śniegu

To co najbardziej utkwiło mi w pamięci to przepiękne ilustracje w tej książce. Co do treści, no cóż jest tutaj ukazane pewne okrucieństwo, z którym oswajać dzieci należy stopniowo, ale może niekoniecznie zbyt wcześnie. Zostawiam to pod rozwagę rodziców. Nie będę się już bardziej czepiać. W sumie ciekawa opowieść.

"Die Schneekönigin" Hans Christian Andersen
Wydawnictwo [ze słownikiem]

Jak głosi napis na okładce "Die Schneekönigin" kierowana jest do osób będących na poziomie A2/B1. Moim zdaniem ta książka nie zalicza się do A2, ponieważ słownictwo jest trudne. "Królowa śniegu" została napisana w 1844 roki i Wydawnictwo [ze słownikiem] przetłumaczyło oryginalny utwór. Czy to dobrze?...

Z jednej strony piękna baśń o wielkiej sile przyjaźni i miłości. Z drugiej strony nie jest to książka, którą przeczytałabym mojemu pięcioletniemu synowi. Książka pełna magii, gdzie zwierzęta mówią ludzkim głosem i pomagają małej dziewczynce odnaleźć najlepszego przyjaciela. Jednocześnie rzeczywistość w niej jest bardzo brutalna - matka małej zbójniczki początkowo chce zjeść...

Moja ukochana baśń:)

Ikona baśni - ponadczasowa, z motywem miłości silniejszej niż zło i przeciwności losu.

Kaj i Gerda. Dwoje dzieci z wioski. Dwoje przyjaciół. I nagle okruszek szkła wpada Kajowi do oka. I wszystko się zmienia. Ale Gerda nie chce zostawić przyjaciela u złej królowej. Rusza na pomoc. Przepiękna baśń Andersena.

Na półkach: , , , , ,

Czasami wydaję mi się, że autor opisywał współczesny mu świat albo nasz obecny świat, a tylko my sobie nazwaliśmy jego dzieła baśniami. Przykład o szkiełkach w ludzkich sercach i oczach pokazuje mi jak ludzie wszystko wypaczają. Wszędzie szukają okazji do oszustwa albo coś co 60 lat temu uchodziło za niemoralne dzisiaj wręcz zalecane. Związki się sypią, bo miłość wygasa,ale...

Mimo iż uważam, że ta baśń jest klasą samą w sobie to jednak przyznam się bez bicia, że nie jest dla mnie 8 cudem świata.
Przeczytałam ją jako dziecko i szczerze powiedziawszy nie miałam jakiś szczególnych odczuć po lekturze.
W chwili obecnej podziwiam Andersena za kunszt z jakim opisał historię Kaja i Gerdy oraz tajemniczej Królowej Śniegu i chylę czoło.

Rodzice, czytajcie dzieciom bajki - bawią, uczą, a i dają starszym do myślenia.

Moim zdaniem najpiękniejsza baśń Andersena. W dzieciństwie uwielbiałam do niej często wracać. To nic, że znałam ją na pamięć. Posiada ona w sobie coś takiego co sprawia, że do dziś na samą myśl o "Królowej Śniegu" pojawią się piękne wspomnienia :)

4 765
  • Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa
  • Lektury
  • Książki z dzieciństwa
  • Dla dzieci i młodzieży
  • Lektury szkolne

Dodaj cytat z książki Królowa śniegu