Druga Ameryka

Okładka książki Druga Ameryka Erskine Caldwell
Okładka książki Druga Ameryka
Erskine Caldwell Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Klub Literacki "Odrodzenia" literatura piękna
335 str. 5 godz. 35 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Klub Literacki "Odrodzenia"
Tytuł oryginału:
Tabacco Road; Trouble In July
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1949-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1949-01-01
Liczba stron:
335
Czas czytania
5 godz. 35 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Maciej Żurowski, Janina Łaszczowa
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
746
700

Na półkach: ,

Tutaj ugorem leżą nie tylko pola, przy tytoniowej drodze nie wykiełkuje nawet człowieczeństwo. Ludzka życzliwość zaklęta w bezradności bezładnie się miota po zakurzonych traktach. Bo niesprawiedliwość nie wysłucha kogoś, kto ma czarną twarz. Ponieważ udział w polowaniu na inność stanowi coś bardzo istotnego w kraju białego człowieka. Nie wygląda to na element rozrywki ani na sposób pielęgnowania tradycji. Więc czym jest ten uświęcony krwią ofiar i potem oprawców, okrutny przejaw rasizmu? Strachem przed tym, żeby przypadkiem cena życia nie okazała się większa od wartości bawełny? Nie wiadomo nawet teraz, kogo oskarżyć za to zachwaszczenie życia przyzwoitych ludzi. Z perspektywy wielu lat, które minęły od tamtych wydarzeń wydaje się, że temat powinien zostać już zapomniany. Jednak czy tak łatwo można się pozbyć smrodu linczu ze swojego delikatnego sumienia?

To książka o zaklętym kole losu, w którego gigantycznych rozmiarach ginie sieć maleńkich powiązań ekonomicznych. Opowieść o ludziach wyczuwających pierwszy powiew wiosny, o ich spragnionych ciałach i zmęczonych sercach. Wiem już co czują, kiedy przychodzi ta najpiękniejsza pora roku. Głód, nieodłączny towarzysz ich podróży przez życie, relacjonujący z reporterską dokładnością każdy ból brzucha. Bieda, ta obszarpana elegantka wystawiająca swoje wdzięki na każdym wiejskim ganku. Ciemnota, dzięki której nieziemskim wyobrażeniom, absurdy codziennego życia stają się łatwiejsze do zniesienia. Triumwirat wierny bohaterom Erskine'a Caldwella aż do grobowej deski. Ci trzej przyjaciele nie porzucą ludzi skazanych na nędzę.

Amerykański pisarz ani razu nie wspomniał o nadziei. Tak jakby jej nie było. Jakby leżące odłogiem marzenia już nigdy nie miały się ziścić. A przecież te łączące piaszczyste wydmy tytoniowe szlaki, są nie tylko świadkiem podróży twardych ale skazanych na porażkę charakterów. To też kurczowo trzymający się życia i odczuwający przeciwności losu ludzie, którzy chcą kochać. Marzący o zaoraniu kawałka pola, potrafiący płakać, z dziecięcą ufnością wpadający na pokusy zachłanności. Jednak o pewnych sprawach mówi się u Caldwella szeptem. Słowa "ja nie powiem nikomu" brzmią przy tym jak wyrok od którego nie ma żadnego odwołania. Zresztą w zawartych w "Drugiej Ameryce" powieściach nie można wierzyć nikomu, kto chciałby wypowiedzieć jakiekolwiek wyrazy pocieszenia. Bo nie warto, można na tym jedynie stracić.

To były pełne napięcia dwie opowieści. Cztery dni przypatrywania się ludziom znajdującym się pomiędzy młotem a kowadłem. Lawirowanie pośród nieszczerości i marazmu. Erskine Caldwell namalował świat bez litości i z ogromnym bagażem rasizmu. To ciężkie brzemię Ameryki do dzisiaj sprawia jej kłopoty i przydaje wstydu białej rasie. Dlatego też trzeba z uporem maniaka przypominać ludziom o istnieniu takich pisarzy jak Caldwell. Należy przekazywać wiedzę o powieściach zaangażowanych w próbę naprawy świata i nie patrzeć na to, że niektórzy ludzie będą przekonywać nas o błahości całego problemu. Może kiedyś znajdzie się jakiś silny głos, który namówi do refleksji wszystkich tych, którzy obecnie mają za nic los dyskryminowanych.

Tutaj ugorem leżą nie tylko pola, przy tytoniowej drodze nie wykiełkuje nawet człowieczeństwo. Ludzka życzliwość zaklęta w bezradności bezładnie się miota po zakurzonych traktach. Bo niesprawiedliwość nie wysłucha kogoś, kto ma czarną twarz. Ponieważ udział w polowaniu na inność stanowi coś bardzo istotnego w kraju białego człowieka. Nie wygląda to na element rozrywki ani...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    43
  • Przeczytane
    16
  • Posiadam
    4
  • Proza
    2
  • Literatura piękna
    1
  • W starym domu
    1
  • 000 Nie chcę czytać, ale mam (miałam)
    1
  • ! I poł XX
    1
  • #USA, Kanada
    1
  • Amerykańskie Południe, Pas Rdzy & White trash
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Druga Ameryka


Podobne książki

Przeczytaj także