Stygmatyk

Bleeder
Wydawnictwo AA
2010-01-01
2010-01-01

Mój ulubiony klimat: thriller/kryminał/trudno_powiedzieć_ co religijno/sceptyczny.
On pierwszy: wdowiec ateista, piszący książkę o Arystotelesie; ukrywający blizny w ciele i duszy po przypadkowej kuli.
On drugi: ksiądz katolicki; z widocznymi ranami stygmatyka o pochodzeniu równie dobrze boskim, jak i niekoniecznie; czyniący cuda rzeczywiste i domniemane.
Ona jedna jedyna: dziennikarka, potencjalna kochanka; ta która wierzy i wątpi jednocześnie; pisząca artykuł idealny.
Wiara, nadzieja, miłość kontra zwątpienie, kpina, sceptycyzm.
Dużo pytań, mało odpowiedzi, dobra puenta!
Osobiście polecam!

Ona jedna jedyna:...

Książka dosyć ciekawa , ale czytając rzuca się w oczy że jest napisana przez osobę która jak na razie niema dużego doświadczenia w pisaniu . Lecz i tak czyta się szybko przyjemnie a zakończenie jest zaskoczeniem mimo iż wielu wątków można było się domyśleć . Polecam osobą które chcą przeczytać coś ciekawego a jednocześnie nie zagmatwanego . Mi przeczytanie tej książki zajęło dwa wieczory i chociaż niema w niej jakieś porywającej akcji to czytałam z dużym zaciekawieniem i bardzo byłam ciekawa zakończenia które o dziwo zaskoczyło mnie .

Początki były ciężkie,czytałam na tzw. raty. Książka wydawała mi się nudna.
Dla mnie książka nabrała akcji gdzieś tak dopiero od połowy i cieszę się,że nie zniechęciłam się na początku.Później czyta się już naprawdę fajnie i z zainteresowaniem. Rozwiązanie dość przewidywalne, chociaż motywy zaskakujące.

Początki były ciężkie,czytałam na tzw. raty. Książka wydawała mi się nudna.

Głównym bohaterem, a zarazem narratorem fabuły tego thrillera o charakterze religijnym jest Reed Stubblefield, profesor filozofii i miłośnik Arystotelesa. W kilka tygodni po traumatycznych przeżyciach( śmierć ukochanej żony, Peggy i niefortunny wypadek przez postrzelenie),zjeżdża na prowincję w Illinois. Do myśliwskiego domku swego brata, Dana, celem odpoczynku, z zamiarem napisania książki o Arystotelesie.

Reed jest postacią zabawną, bezpośrednią, inteligentną, dociekliwą.
Po wypadku porusza się przy pomocy laski, którą żartobliwie nazywa Obywatel Cane. Nie jest osobą wierzącą, sam o sobie mówi:
" Wątpienie to moja specjalność".

Profesor, będąc nauczycielem w koledżu, zapoznaje się z prowincjonalną, miejscową społecznością River Falls ( ks. Brian, dr Rashidi,reporterka Casey, Estrella Esperanza).
W aurze tajemniczości, poznaje niezwykłą osobowość wikariusza parafii tejże miejscowości, ks.Raymonda Boudreau, zwanego krwawcem z uwagi na jego stygmaty Męki Pańskiej.
Ks. Ray jest miłośnikiem św. Tomasza z Akwinu i podobnie jak Reed, znawcą Arystotelesa. Nawiązuje się między nimi nić sympatii, błyskotliwie konwersują.

Jak grom z jasnego nieba, na River Falls pada wieść o nagłej śmierci ks.Raya, w sam Wielki Piątek podczas nabożeństwa.
Lokalna policja prowadzi śledztwo, a głównym podejrzanym jest - co z przerażeniem przyjmuje- główny bohater narracji, profesor Reed.
W miarę rozwoju akcji, oswaja się z porażającą sytuacją i sam zaczyna prowadzić dochodzenie domniemań i skojarzeń. Jest mu w tym pomocny jego duchowy mistrz, filozof Arystoteles. Poprzez cytaty podsuwa mu pewne tezy, naprowadza na trop, droczy się z nim, "chichocze", gratuluje. Adekwatnie do czasu i sekwencji wydarzeń.
Ta duchowa, mentalna relacja jest atrakcją i wartością całej narracji powieści.

Wątek religijny thrillera wyjaśnia kwestię stygmatów i cudów, akcentując heroiczność cnót danej osoby.

Powieść jest właśnie tą książką, którą sympatyczny bohater miał w zamyśle napisać o Arystotelesie, ściślej, napisało ją za niego samo życie, którego akcja ostatecznie się rozegrała i rozwiązała.
Profesor Reed, z wątpiącego stał się pytającym wierzącym:
-" Czy moja Peggy ma się dobrze? Czy cierpienie coś w końcu znaczy?
Jeśli tylko zapadamy się w nicość, to nie. Czy to wszystko, co się dzieje z naszym człowieczeństwem, z naszą osobą? - Przecież jeśli nie ma Wielkanocy, to życie byłoby niedorzeczne".

Książka o uniwersalnych wartościach ( sens życia,miłość,religia,znaczenie cierpienia)z pewną dozą humoru wzbudza zadumę, dobrze się ją czyta-tym bardziej warto się nad nią pochylić!
Nie jest w żadnym razie stratą tak cennego dzisiaj czasu.:-))

Dała bym jeszcze taki podtytuł: studium nienawiści. Ale dlaczego bym tak zrobiła to już nie mogę powiedzieć. Jak to można wyczytać z okładki akcja rozgrywa się w małym, zapomnianym amerykańskim miasteczku. W którym to pewnie było miło i spokojnie dopóki nie przysłano do niego pewnego młodego księdza. Ksiądz ten, nazywany Krwawcem, nosi ponoć na swoim ciele ślady męki Chrystusa, czyli stygmaty. Z tego powodu na jego msze zjeżdżają się tłumy, gdyż można na nich zostać uzdrowionym. Mniej więcej w tym samym czasie w dwuletnim college'u dochodzi do kłótni, w czasie której wykładowca filozofii zostaje przypadkowo postrzelony. Po pobycie w szpitalu dostaje urlop zdrowotny i postanawia wyjechać do domku swojego brata, aby odpocząć i przy okazji napisać książkę o Arystotelesie.
Co łączy te dwa wątki? Otóż, Reed Stubblefield (wspomniany profesor filozofii) zostaje wzięty na stacji benzynowej za jednego z pielgrzymów zdążających do miasteczka, w którym miał zamiar spędzić swoje wakacje. Okazuje się, że mieszka w nim człowiek mający moc uzdrawiania. Jak można się domyślić jest nim uważany za stygmatyka Ray Boudreau, ksiądz pracujący w tamtejszej parafii. Ładna historia? Prawda, ale nie skończy się tak jakbyśmy się tego mogli spodziewać. Reed jest sceptycznie nastawiony do cudów, nie jest nawet katolikiem. Nie zamierza wchodzić w relację z Rayem. Po prostu chce napisać książkę w zaciszu domku campingowego. Ale spokój nie będzie mu dany. Już pierwszego dnia dzwoni telefon, który według wszelkich informacji dzwonić nie powinien, bo jest odłączony. Telefonuje ksiądz. Zostaje zbyty. Co nie przeszkadza w tym, że dwaj panowie w końcu się spotkają. Na polu naukowym, rzecz jasna. Bo mamy do czynienia ze znawcami filozofii.
Punktem kulminacyjnym jest śmierć. Dokładniej śmierć księdza, który odchodzi z tego świata na oczach swoich parafian. W Wielki Piątek dokładnie. Co za zbieg okoliczności, ksiądz, stygmatyk, cierpiący za grzechy ludzkości wykrwawia się w kościele, podczas liturgii Wielkiego Piątku, przygnieciony krzyżem. Zróbmy go świętym! Ale zanim to, znajdźmy mordercę. A tym, według policji i zgromadzonych dowodów, jest właśnie kolega po fachu. Tak, tak, oskarżonym zostaje nijaki Reed. Co dzieje się dalej? A to niespodzianka. Obiecuję, że do ostatnich stron nie będzie wiadomo kto jest kim. I jakie ma zamiary. Kto komu co zlecił, kto kogo krył i kto kogo nienawidził.
Polecam z czystym sumieniem. Jest to książka bardziej o ludziach niż o Kościele. O miłości, tęsknocie, wierze, zaufaniu, niezrozumieniu i wykluczeniu. I trochę też o ludzkich oczekiwaniach, tym czego pragną ludzie. Że czasem wolą być oszukiwani niż znać prawdę. Tak naprawdę stygmaty to pretekst, aby napisać historię zwyczajnego miasteczka, w którym żyją normalni ludzie, którym zdarza się popełniać błędy. A czy ksiądz symulował? Omamiał prosty lud? A może, w co trudno uwierzyć, posiadał rany na rękach i nogach? Uzdrowienia były prawdziwe? Czy były tylko iluzją? Ciekawe...

Początki były ciężkie,czytałam na tzw. raty.Książka wydawała mi się nudna.Na początku rzuciło mi się w oczy kilka podobieństw z inna książka-nauczyciel uniwersytecki,chce napisać książkę,pomóc w tym chce mu ksiądz,który uważa,że ma potrzebne mu do tego materiały-później ksiądz zostaje zamordowany-o co oskarżają oczywiście tego nauczyciela,wplątana jest w to również młoda kobieta-tu reporterka.Z czymś się kojarzy?Przynajmniej takie było moje pierwsze odczucie ale na szczęście mylne.Dla mnie książka nabrała akcji gdzieś tak dopiero od połowy i cieszę się,że nie zniechęciłam się na początku.Później czyta się już naprawdę fajnie i z zainteresowaniem.A i koniec-bardzo ciekawy i mnie osobiście bardzo rozbawił.Polecam.

Nie jest to arcydzieło, ale mi osobiście książka się podobała.
Bardzo fajny druk- szybko i z przyjemnością się czyta.

Nie jest to arcydzieło, ale mi osobiście książka się podobała.
Bardzo fajny druk- szybko i z przyjemnością się czyta.

Świetnie napisany thriller z bardzo dobrze rozbudowaną fabułą i ciekawymi postaciami. Połączenie takiego gatunku książki z motywem religijnym plus talent autora daję całkiem niezłą książkę na którą warto poświęcić swój czas.

• Na mym regale
  • 2016