Świadectwo. W rozmowie z Gian Franco Svidercoschim

Okładka książki Świadectwo. W rozmowie z Gian Franco Svidercoschim Stanisław Dziwisz
Okładka książki Świadectwo. W rozmowie z Gian Franco Svidercoschim
Stanisław Dziwisz Wydawnictwo: TBA Komunikacja Marketingowa literatura piękna
Una vita con Karol
TBA Komunikacja Marketingowa
2007-01-15
2007-01-15
Magdalena Wolińska-Riedi
Jan Paweł II Karol Wojtyła Stanisław Dziwisz religia teologia papież pontyfikat

Okładka książki Wszystko zostało wam powierzone. Rozmowy z Yves Semen. Autobiografia niezwykłego szefa przedsiębiorstwa Stanisław Dziwisz, J. Robert Ouimet, Yves Semen
Wszystko zosta... Stanisław Dziwisz,&...
Okładka książki Bracia odnalezieni. Dialog katolicko-żydowski. Stanisław Dziwisz, David Rosen
Bracia odnalez... Stanisław Dziwisz,&...

Świadectwo z perspektywy czysto literackiej jest wciągającą opowieścią o życiu Karola Wojtyły. Autorzy poświęcają dużo uwagi zarówno jego młodości jak i okresowi pontyfikatu.

Z perspektywy osoby wierzącej jest to bardzo emocjonująca historia człowieka, który skradł serca milionom ludzi - także niewierzących oraz innej wiary.

Postaram się krótko:
Jeśli jesteś wierzącx, przeczytaj dla pogłębienia wiary.
Jeśli jesteś niewierzącx, przeczytaj dla pogłębienia wiedzy.

Postaram się krótko:
Jeśli jesteś wierzącx,...

Książka to dwugłos kardynała Stanisława Dziwisza oraz Gian Franco Svidercoschiniego opisujący bardzo pobieżnie i bardzo wybiórczo wydarzenia z życia biskupa a potem kardynała Karola Wojtyły a następnie papieża Jana Pawła II. Jak na świadectwo pochwalne wyraźnie czuć z każdej strony poprawność religijną i jedyny słuszny sposób opisywania postaci Papieża Polaka jako osoby głęboko duchownej, intelektualisty charakteryzującego się odwagą duszpasterską, wiernością i lokalnością względem Kościoła. A wszystko niestety bez żadnej refleksji zmuszających czytelnika do głębszych przemyśleń.
Lekturę „Świadectwa” polecam jako ciekawostkę a nie źródło do zgłębiania wiedzy o życiu świętego Jana Pawła II.

Bardzo ciekawa pozycja, opisująca najważniejsze momenty z pontyfikatu.
Osobiście dowiedziałem się paru rzeczy, o których nie miałem pojęcia.
Polecam jako uzupełnienie lekcji historii i własnej wiedzy o świecie i przemianach na nim zachodzących.

Bardzo ciekawa pozycja, opisująca najważniejsze momenty z pontyfikatu.
Osobiście dowiedziałem się paru rzeczy, o których nie miałem pojęcia.

Bardzo dobra książka opowiadająca o pontyfikacie Jana Pawła II.

Warto przeczytać żeby poznać lepiej postać Jana Pawła II, wydarzenia w jego życiu oraz jego przemyślenia.

Bardzo dobra książka opowiadająca o pontyfikacie Jana Pawła II.

Poruszająca książka. Polecam.

Poruszająca książka. Polecam.

Rzecz dotyczy oczywiście papieża Jana Pawła II i jest rozbudowaną laurką dla tej niewątpliwie wybitnej postaci, obejmującą jego posługę w roli metropolity krakowskiego i pontyfikat. Nie piszę „niewątpliwie wybitnej” dla samego frazesu - jednym z kilku plusów tej lektury jest uzmysłowienie sobie, za jaką przemianą wizerunku papieża i funkcjonowania kościoła rzymskokatolickiego stał Karol Wojtyła, jak również jaką rolę w życiu społecznym PRL pełnił organizowany i wspierany przez niego Kościół.
Faktem jest, że idee Soboru Watykańskiego II, tj. uwspółcześnienie i wyjście Kościoła do zwykłych ludzi, poza sztywne ramy ceremoniału i społecznej hierarchii, zaczął wdrażać na poważnie dopiero Jan Paweł II. Należy zdać sobie sprawę, że był to pierwszy papież medialny, podróżujący po świecie w nieznanej dotąd skali i tak otwarty na inne religie, ze szczególnym uwzględnieniem judaizmu i prawosławia. Do indywidualnej oceny jest obosieczny efekt tego zabiegu, tj. postępująca ateizacja społeczeństw wcześniej uznawanych za katolickie, dla których konserwatywny fundament kościoła zapewniał przeciwwagę dla idei modernizmu i globalnego „rozmywania” wartości.
Choć książka aż kipi od słów uwielbienia dla Papieża i świadczy o swoistej megalomanii kard. Dziwisza w odniesieniu do roli Kościoła w historii świata – co przejawia się zwłaszcza w jego opiniach o stosunku władz PRL i Kremla do kościoła w Polsce i Watykanu, rzekomo niemal panicznie bojaźliwego i schizofrenicznego – nie można odmówić jej pewnej wartości historiograficznej. Wsparcia Kościoła dla społeczeństwa nie sposób zawęzić w tamtym okresie do kazań z ambony i symbolicznych gestów, wspomnienia Dziwisza malują obraz Kościoła żywego, aktywnego, autorytetu i obrońcy praw i godności ludzkich, Kościoła potrzebnego i odpowiadającego na potrzeby narodu. Z przytoczonych treści listów i rozmów emanuje niezwykły wręcz upór i konsekwencja w dążeniu do dialogu, czy to z władzami, czy strajkującymi i rodzącą się opozycją. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że to właśnie wieloletnie wbijanie do głów Polaków ustami Karola Wojtyły idei pokojowych rozmów zadecydowało o takiej, a nie innej strategii i etosie Solidarności. Nie zaryzykowałbym stwierdzenia, jakoby Kościół był prawdziwą nemezis PZPR i całego Związku Radzieckiego, czy spędzał sen z powiek Gierka i Breżniewa, jak najwyraźniej chce to widzieć kard. Dziwisz.
Innym nieoczywistym atutem tej książki jest pewien niewielki wgląd w życie hierarchów kościelnych, z uwzględnieniem obowiązków, planu dnia i relacji z innymi ludźmi. Dni przepełnione rytuałami i modlitwą, ciągła praca, spotkania z wiernymi i "kolegami po fachu", bez możliwości odwołania czy utyskiwań. Wzajemne stosunki między dorosłymi mężczyznami tak serdeczne i czułe, że wręcz czułostkowe, pozwalają zadumać się nad całkowitą odmiennością ich postrzegania drugiego człowieka. Czy takie przepełnienie miłością może być na serio? Czy tak różny sposób myślenia wynosi się ze szczególnej formy edukacji, jaką jest seminarium duchowne, czy pracy i sposobu życia, jakie przewiduje posługa kapłańska? Czy na duchownych można w ogóle patrzeć przez ten sam pryzmat co na świeckich? Ta książka nie próbuje odpowiadać na to pytanie, ale jak widać może skłaniać do tego typu refleksji ;)

Książka o poglądach jednego mistyka, wysoko postawionego w zhierarchizowanej strukturze organizacji mistycznej, na życie innego mistyka (postawionego w niej jeszcze wyżej). Jak tu szukać obiektywności? Jak tu szukać rozumowych wytycznych na życie dla siebie?

Bardzo interesująca. Polecam.

Bardzo interesująca. Polecam.

Świadectwo to opis życia i piękny portret największego Polaka w dziejach świata.

Początkowo dominuje chronologia wydarzeń, później autorzy opisują życie Jana Pawła II bardziej tematycznie. Jego liczne pielgrzymki, chęć zjednoczenia Chrześcijaństwa, walka w obronie życia, dialog z innymi religiami, zmierzenie się z własną chorobą i ograniczeniami. Najwięcej miejsca poświęcone jest wieloletniej walce z komunizmem, walce w obronie godności człowieka i uszanowania jego praw, walce zakończonej sukcesem.

Najbardziej wstrząsającym fragmentem jest opis zamachu na Papieża. Przyznam, że nie byłem świadom jak blisko było najgorszego. Strach pomyśleć, gdzie byłaby Polska, gdzie byłby świat, gdyby papieskie rany okazały się śmiertelnymi.
Ktoś na górze jednak czuwał i to Polak wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie, by po niemal 27 latach wielkiej posługi odejść do Domu Ojca.

40 lat temu rozpoczął się pontyfikat Jana Pawła II, który zakończył się 27 lat później. Był to na pewno niezwykły okres w historii Kościoła. Był to też niezwykły okres dla ks. Stanisława Dziwisza. Poznał on przyszłego papieża 12 lat wcześniej. W kwietniu 2005 roku wszyscy żyli tym co dzieje się w Watykanie. Tematem przewodnim był stan zdrowia chorego papieża. Jednak na pewno było to wielkie przeżycie dla ks. abp. Dziwisza, dla którego Papież był niemal jak ojciec. Polecam wszystkim tą pozycję, bo któż znał lepiej Jana Pawła II niż jego osobisty sekretarz, który zawsze stał u jego boku przez niemal 40 lat.

• Religia
  • Religijne