Zrozumieć bez słów

Okładka książki Zrozumieć bez słów Nancy Rossiter
Okładka książki Zrozumieć bez słów
Nancy Rossiter Wydawnictwo: Znak Literanova Seria: Zaczytaj się literatura piękna
Zaczytaj się
Words Get In The Way
Znak Literanova
2013-04-15
2013-04-15
Grażyna Smosna

Czytało się szybko i przyjemnie ale raczej nie zapada w pamięci. Idealna lektura na jeden wieczór.

Bardzo mi się podobała. Mega

Bardzo mi się podobała. Mega

Ebook :)

Ebook :)

Szału nie ma, nie jest to jakieś wybitne arcydzieło, ale książkę szybko i przyjemnie się czytało.

Tematyka ciekawa. Ale czegoś mi zabrakło w tej książce

Tematyka ciekawa. Ale czegoś mi zabrakło w tej książce

93/52/2019

93/52/2019

"Zrozumieć bez słów" autorstwa Nancy Rossiter opowiada historię matki, która samotnie wychowuje dziecko z autyzmem. Problem autyzmu, jeszcze nie tak dawno kiepsko diagnozowany i niedostatecznie rozpoznany, dziś jest chętnie opisywany przez różnych autorów. Obok specjalistycznych publikacji wątki dotyczące spektrum zaburzeń rozwojowych bohaterów pojawiają się również w powieściach beletrystycznych. Przeczytałam już przynajmniej kilka historii, w których autystyczne dzieci i ich rodzice starają się oswoić tę przypadłość i nauczyć się z nią w miarę normalnie funkcjonować. I choć "Zrozumieć bez słów" nie dorównuje przepięknej powieści Nuali Gardner "Mój przyjaciel Henry", ani podpartej autentycznymi wydarzeniami historii "Billy. Kot, który ocalił moje dziecko", to na pewno warto po nią sięgnąć by poznać Henrego - trzyletniego chłopca, który cierpi na zaburzenia rozwojowe i do tego nie mówi. Jego mama Callie mimo całej swojej miłości nie może sobie poradzić z przypadłością synka, a przede wszystkim nie potrafi prawidłowo odczytać jego potrzeb i rozpoznać ograniczeń związanych z chorobą. Brak cierpliwości, frustracja i forsowanie na siłę pewnych zachowań powoduje odwrotny skutek i sprawia, że chłopczyk jeszcze bardziej zamyka się w swoim świecie, jest krnąbrny, niegrzeczny i nie chce współpracować. Z pomocą chłopcu przychodzi Linden, przyjaciel mamy - mężczyzna cierpliwy i opanowany oraz jego przesympatyczne zwierzęta. Dla osób cierpiących na spektrum zaburzeń autystycznych kontakt ze zwierzętami jest bardzo ważną terapią, uczy okazywania uczuć, wprowadza poczucie bezpieczeństwa, wycisza i powoduje, że osoba chętniej otwiera się na świat.

"Zrozumieć bez słów" to ciepła i wzruszająca opowieść, która w miarę rozwoju wydarzeń staje się coraz bardziej ciekawa. Na początku irytowało mnie zachowanie Callie i jej brak cierpliwości w podejściu do Henrego. Bohaterka nie kwapiła się zbytnio do tego, aby dowiedzieć się więcej o zaburzeniach swojego dziecka i tak naprawdę to postronne osoby musiały ją do tego zachęcać. Próbowałam tłumaczyć jej zachowanie piętrzącymi się problemami, z którymi codziennie musiała się borykać samotna matka. Podobała mi się natomiast postać Lindena, przyjaciela i byłego chłopaka Callie, który okazywał Henremu tak wiele serca, sympatii, poświęcał mu swój czas i traktował jak syna. Mam dla niego wiele uznania.
Powieść dość dobrze się czyta, choć język jest bardzo prosty. Nie znajdziecie tu pisarskiego polotu, ale mimo to lektura jest ciekawa i wywołuje sporo emocji. Jeśli tylko macie ochotę na niezbyt długie spotkanie z samotną matką, autystycznym chłopcem, sympatycznym facetem i pociesznymi zwierzakami to sięgnijcie po tę książkę. Polecam.

Prosta, lekka. Szału nie ma i czyta się szybko. Napewno nie z gatunku "porywających" i zapadajacych w pamięci.

Bywają dni, kiedy nie chce się czytać Tołstoja, studiować Kanta czy podążać za logiką Sherlocka. I wtedy można sięgnąć po powieść typu "Zrozumieć bez słów" Nancy Rossiter.
Jest to przyjemna w odbiorze opowieść o kobiecie, która razem ze swoim kilkuletnim synkiem wraca w rodzinne strony by zamieszkać w domu rodziców.
W jej życiu sporo się dzieje, przede wszystkim wyzwaniem jest kontakt z dzieckiem, u którego stwierdzono autyzm, nagle pogarsza się stan zdrowia jej ojca i… oczywiście na horyzoncie pojawia się niezapomniana pierwsza miłość…

Książka napisana jest lekko, dość schematycznie, trochę naiwnie. Mnie nie porwała i pewnie nie takie było jej zadanie :) Dla relaksu przeczytać można, jak najbardziej.

W jej życiu sporo się dzieje, przede wszystkim...

Słabiutko - i to nawet bardzo!!! Miała być historia o chłopcu z autyzmem i o trudach macierzyństwa związanych z tą chorobą. O miłości też nie jest.

Krótko, wybiórczo i bardzo powierzchownie.

Sorry, ale nie dopatrzyłam się żadnych rewelacji w tej pozycji i mocno dziwią mnie tak wysokie noty wystawione tej opowiastce.

Krótko, wybiórczo i bardzo powierzchownie.

• Przeczytane w 2014
  • Domowa biblioteczka

Dodaj cytat z książki Zrozumieć bez słów