Mój przyjaciel wilk

2011-04-22
2011-04-22
Anna Kunczik
wilk przyjaciel

Powiesc o milosci i zwiazkach czlowieka z natura ktore wystawione na ciezka probe sa silniejsze od przesadow uprzedzen i zlej woli. Mloda agentka nieruchomosci po burzliwym rozstaniu z mezem tyranem probuje na nowo odbudowac swoje zycie. W lesie znajduje osieroconego szczeniaka wilka i odtad zaczyna sie jej milosc do tych pieknych zwierzat. W wychowaniu wilczka pomaga jej pewien przystojny biolog ktory takze jest milosnikiem wilczkow. Miedzy nimi rozkwita uczucie ktore nie podoba sie jej bylemu mezowi. Na domiar zlego farmerzy zaczynaja zabijac wilki niby w obronie swojego bydla. Obydwoje stana do walki o to co sluszne pragnac uratowac wilki i uswiadomic ludziom ze nie sa one az tak straszne.

A mnie się podobała, choć nie jestem nastolatką. Ciepła opowieść o związku człowieka z naturą, o pasji pracy, którą się kocha. Zarazem powoli rodząca się miłość... Co z tego, że książka jest trochę przewidywalna, ale można nieraz zapomnieć o pogoni w codziennym, zabieganym życiu w obecnych czasach. Przyjemna lektura, wciągająca, spokojna, a zarazem nie nudna.

Widziałam nieprzychylne opinie. Mimo to postanowiłam wyrobić swoje zdanie o książce "Mój przyjaciel wilk". Po przeczytaniu długo nie mogłam dojść do siebie. Dlaczego?
Mniej by mnie bolało, gdyby historia Christophera Rossa była przewidywalna, ale według mnie autor prezentuje w niej tak naiwne myślenie kompletnie niepoparte jakąkolwiek logiką czy chociażby faktami. Ewidentnie wciska mi ciemnotę, a tego nie toleruję. Opowieść też jest zasobna w dość specyficzne postaci- typ osamotnionych dziwaków, do których nie koniecznie żywiłam przyjazne nastawienie tak jak główna bohaterka.
Alyssa zostawia męża i postanawia się z nim rozwieść. Ten z kolei zaczyna ją prześladować. Jednak ona nieodwracalnie zrywa z przeszłością i wyjeżdża do Ely. Tam zakochuje się w biologu Joshu zajmującym się wilkami. Przez cały czas los sprzyja tej (nie wiadomo z jakich to powodów) wyjątkowej kobiecie, a troskliwe środowisko nie daje jej skrzywdzić. Alyssa w moim mniemaniu jest zbyt "spontaniczna" i trochę mi to przeszkadzało.
Osobiście również występujące w książce zwroty typu: dziecko, córko, ojczulku w odniesieniu do dorosłych niespokrewnionych ludzi uważam za nieuzasadnione i drażniące, podobnie jak określenie "dzieci" w stosunku do psów. Wałkowanie stwierdzenia: "Wilk to nasz brat" bez jakichkolwiek argumentów nie sprawi, że w to uwierzę. Tak samo w to, że wilczyca "nie porwała żadnego cielaka" jeśli mogła mieć ku temu sposobność.
Zaletą jest mała objętość lektury, krótkie rozdziały oraz to, że zbytnio nie zanudza. Da się przeczytać w jeden wieczór. Jednak ostatecznie: NIE POLECAM

Książkę wypożyczyłem przez przypadek.W dziale romanse.Można tak powiedzieć,że mi wpadła sama w ręce.
No cóż, teraz czytać i zobaczyć cóż takiego wypożyczyłem.
Fabuła bardzo mi odpowiada.Bo są tam wilki i ich ochrona.W stanie Minnesota.
Mamy tu pewną kobietę z osobistymi problemami.Ma ona na imię Alyssa.
Los rzucił ją właśnie do stanu Minnesota.
Problem stanowią tu wilki.Utrapienie dla farmerów, ale są tu też ludzie, którzy chcą te pięknie drapieżniki chronić.
Ciekawą postacią jest Indianin Joseph Czarny Orzeł.
Jeżeli chodzi czy książka mi się podobała ? To nie jest to arcydzieło.
Ale warto przeczytać dla opisu zwyczajów wilków i tych krajobrazów.

No cóż, teraz czytać i zobaczyć cóż takiego wypożyczyłem.
Fabuła bardzo mi odpowiada.Bo są tam wilki i ich ochrona.W stanie Minnesota.
Mamy tu pewną kobietę z osobistymi problemami.Ma ona na imię Alyssa.
Los rzucił ją właśnie do stanu Minnesota.
Problem stanowią tu...

Fantastyczna historia z gatunku romantyczno-przygodowych, której akcja rozgrywa się na północy Stanów Zjednoczonych nieopodal granicy z Kanadą.

Po rozstaniu z apodyktycznym i porywczym mężem Alyssa Johnson przyjeżdża do niewielkiego miasteczka Ely w stanie Minnesota, gdzie czeka na nią praca agentki nieruchomości. Postanawia rozpocząć nowe życie z dala od męża, jego długów, kłamstw i ciężkiej ręki. Kobieta decyduje się wystąpić o rozwód i zamknąć za sobą tamten rozdział jej życia. W Ely znajduje życzliwych sobie ludzi i szybko asymiluje się z tutejszą społecznością. Poznaje interesującego mężczyznę i Josha Carmody'ego, który jest biologiem, pracuje w miejscowym Parku Wilków i opiekuje się tymi drapieżnikami. Jak się szybko okazuje miasteczko nie jest wolne od swoich problemów, ranczerzy wbrew przepisom systematycznie niszczą populację szarego wilka będącego gatunkiem chronionym. Policja niezbyt chce się angażować w walkę z kowbojami, a Alyssa i Josh szybko stają się obiektem ataków sfrustrowanych ranczerów. Bohaterom udaje się uratować wilczego szczeniaka, któremu gdzieś w lesie zabito matkę i od tej pory wilczek Lucky staje się ulubieńcem Alyssy. Niestety mąż Alyssy Dave nie chce zgodzić się na rozwód i chce za wszelką cenę odnaleźć żonę. Czy mu się to uda i jak potoczą się sprawy związane z ochroną wilka przeczytajcie sami.

Muszę przyznać,że na samym początku lektury zastanawiałam się, czy nie będzie to przypadkiem kolejna sztampowa historia o ucieczce kobiety od despotycznego męża, który będzie jej "deptał po piętach". Ale w miarę rozwoju wydarzeń coraz bardziej ciekawił mnie ciąg dalszy i wprost nie mogłam oderwać się od lektury. Uwielbiam powieści, których akcja rozgrywa się wśród dzikiej przyrody. Takie historie mają swój niepowtarzalny urok. Do tego ciekawi bohaterowie, a wśród nich Indianin Joseph Czarny Orzeł z plemienia Odżibwejów, niebanalne problemy, interesujące wydarzenia... naprawdę warto sięgnąć po tę książkę.

Nie tak dawno przeczytałam powieść Jodi Picoult pt. "Pół życia", w której autorka podejmuje podobny temat. Wiedziałam zatem czego się spodziewać i pozostaję pod dużym wrażeniem powieści Pana Thomasa Jeiera (autor pisze również pod pseudonimem Christopher Ross). Park Wilków w Ely w stanie Minnesota istnieje naprawdę i autor właśnie tam zbierał materiały do swojej książki obserwując z bliska watahę i zbierając ciekawe informacje na temat tych często niedocenianych zwierząt. Polecam serdecznie.

Ta książka uratowała mnie na nudnych wykładach. Dlatego ma u mnie plus, mimo kilku mało wiarygodnych zdarzeń i kilkunastu banałów.
Czytając wiele wcześniejszych opinii spodziewałam się naprawdę nudnej i przewidywalnej książki... ale, jak na 7 czy 8 zł które za nią zapłaciłam nie mogę powiedzieć "nie". Nie jest to typ historii o której rozmyśla się jeszcze tygodniami po skończonej lekturze, jest lekka, przyjemna i bardzo szybko się czyta.
Minus - weltbild pozwolił sobie na kilka błędów w druku, niby małe literówki ale potrafią wybić z równowagi.

2041

Książka jest do bólu naiwna i przewidywalna, ale napisana sprawnie i lekko. Nie męczy, nie nuży. Doprawdy nie wiem, skąd aż tak niskie oceny. Inne, nawet bardziej naiwne powieści, są przecież oceniane wysoko. Może brak marketingu?

Nie polecam.

Nie polecam.

Koncówka mnie zawiodła

Koncówka mnie zawiodła

Alyssa rzuca agresywnego meża, przeprowadza się do Minnesoty, znajduje nową pracę, zakochuje się w biologu, znajdują wilczka, walczą z farmerami...
Akcja idzie szybko, książka jest przewidywalna, ale lekka.
Taka sobie opowiastka na weekend.

Akcja idzie szybko, książka jest przewidywalna, ale lekka.
Taka sobie opowiastka na weekend.

• O zwierzętach
  • Wcześniej lub później
  • Wymienię\Sprzedam

Dodaj cytat z książki Mój przyjaciel wilk