Doktor biologii. Kiedyś badacz w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN, dziś zajmuje się głównie badaniami edukacyjnymi, a do laboratorium wchodzi tylko po to, żeby prowadzić warsztaty dla dzieci. Współautor serii podręczników do przyrody. Opracował teksty do wydanych przez Dwie Siostry książek Pszczoły i Drzewa.
Całość i zdjęcia https://czytamdlaprzyjemnosci.pl/2022/07/87-22-pszczoly-wojciech-grajkowski/
Duży format.
Nieprzeciętny format tej bajki robi wrażenie. Może nie jest to poręczne ale dzięki temu zmieści się wiele rysunków, które zostały opisane drobnym drukiem poniżej każdej ze stron. Dzięki ukazaniu wszystkiego na dużym formacie mamy dokładny obraz z wieloma szczegółami, przyjemna grafika robi efekt! Jesteśmy tymi pszczołami oczarowani! Pozwolę sobie przytoczyć kawałek opisu od wydawcy:
Na książkę składa się ponad 30 rozkładówek w dużym formacie, z których każda to misternie skomponowana plansza. Kolorowe ilustracje są pełne szczegółów, a krótki przystępny tekst nie tylko objaśnia to, co się na nich znajduje, ale też zawiera wiele dodatkowych informacji i ciekawostek.
Drobny druk wielu informacji.
Jest to pozycja dla dzieci starszych, chociaż dla tych młodszych można podczas czytania omijać pewne nawet drastyczne czy trudne do przyswojenia informacje. Bo cykl życia pszczoły, budowa i rodzaje ula, strój pszczelarza czy wiedza na temat różnych zapylaczy kwiatów oraz rodzaje miodów to podstawowe pojęcia. Jednak ta książka posiada wiele ciekawostek. Od dawnych zwyczajów zbierania miodu, historii o Bartnikach oraz pszczół i ich znaczeniu ( o znaczeniu miodu również) na przestrzeni wieków. Pszczoły ujęte z każdej perspektywy.
"Krew" Wojciecha Grajkowskiego to wyjątkowa książka, po którą powinien sięgnąć każdy! Ale może od początku.
Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę, że krew w naszym ciele to bardzo ważna substancja. Jednak gdybyśmy zadali bardziej konkretne pytania, pewnie mało kto by pamiętał z lekcji biologii, jakie pełni funkcje. A dzięki "Krwi" od Wydawnictwa Dwukropek uświadomić nam to może kilkulatek!
Wojciecha Grajkowskiego znamy już z książki "Zęby". Pełna wiedzy pozycja nadal robi u nas furorę, nic więc dziwnego, że sięgnęłam po "Krew". I nie zawiodłam się. Zaledwie kilkanaście stron autor wypełnił świetnie rozłożoną wiedzą na temat krwi oraz serca wplecioną w ciekawa historię pewnego chłopca. Całość to mnóstwo istotnych faktów, które możemy znać, bądź nie. Jest to jednak doskonałe źródło wiedzy dla dzieci, które odkrywają świat. Nie wiem, jak to jest, ale moja Nikola polubiła bardzo tę książkę, te piękne obrazki, mimo, że na tę wiedzę jest jeszcze nieco za mała. Jednak co kilka dni studiujemy książkę Wojciecha Grajkowskiego i dowiadujemy się, po co jest serce, po co jest krew, którędy krew krąży po naszym ciele, jak dokładnie działa najważniejszy mięsień naszego ciała, czym są czerwone krwinki, białe krwinki oraz płytki krwi, a także jakie mają działanie. No i na koniec - jakie grupy krwi możemy spotkać, czym się wyróżniają, dlaczego jeden człowiek może oddać krew wszystkim innym, z kolei on sam może wziąć krew tylko od konkretnego dawcy oraz dlaczego warto zostać dawcą krwi.