rozwiń zwiń

Literacki Horoskop LC

Lucinda i_Luciej Lucinda i_Luciej
25.07.2016

Nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszego układu gwiazd na debiutancki horoskop niż ten – cały świat, również ten literacki, opromienia dobroczynne Słońce. Witajcie! Zachęcamy do czytania naszych wróżb na ten tydzień i charakterystyki zodiakalnego Lwa, który w tych dniach ma urodziny. Jakim Lew jest pisarzem, a jakim czytelnikiem? Książki prawdę powiedzą.

Literacki Horoskop LC

Lew (23 lipca – 22 sierpnia)

Słońce jest centrum naszego układu słonecznego i planetą Lwa. Gdy cały świat kręci się wokół Ciebie, trudno jest być skromnym. Niczym Słońce, Lew ogrzewa i rozświetla swoim blaskiem wszystko dookoła, przydając zwyczajnym wydarzeniom niezwykłego czaru. Ale gdy Słońce zachodzi, och jak bardzo robi się chłodno. Dlatego przyjaciele wiedzą, że za wszelką cenę trzeba utrzymać Lwa w dobrym humorze.

Nawet te Lwiątka, które na pozór wydają się nieśmiałe, potrafią brylować w towarzystwie, jeśli tylko dać im ku temu okazję. Lwy – prawdziwi władcy, pasjonaci i liderzy. Uwielbiają rządzić, dowodzić i przewodzić. Niczego się nie boją – a przynajmniej chcą, żeby inni tak myśleli.

Jako pisarz Lew lubi wszystko to, co odznacza się rozmachem i zakrojone jest na wielką skalę. Uwielbia zabawę i grę namiętności. Nie stroni od patosu, wielkich dramatów rozpisanych na lata i wielotomowych sag. W swoich książkach chce wywoływać pełną skalę emocji: chce bawić, zadziwiać, wyciskać łzy, pragnie zadowolić czytelnika, pragnie popularności. To dlatego czasem zdarza mu się rozgrywać akcję w swoich książkach cokolwiek efekciarsko. Co do jednego nie ma wątpliwości: Król Lew – czy to pisarz, czy czytelnik – ma wielkie serce i jest najbardziej szczodrym ze wszystkich znaków.

Jako czytelnik Lew, tak jak we wszystkich innych sferach życia, ma ogromny apetyt. Kocha wielu i nie lubi rozstawać się z raz polubionymi pisarzami. Im wszechstronniej, tym ciekawiej. Im zabawniej, tym lepiej. Lew nie lubi książek smutnych, woli takie, które go rozpogodzą i dadzą mu energię, by robić więcej i odważniej. Śmiało! Cóż, nie wszyscy to zrozumieją, wielu za Lwem nie nadąży. Ale pamiętajcie: ludzie różne miewają pasje, nie wszyscy takie jak Ty. Z Lwem nigdy nie jest nudno, więc czemu nie pozwolić mu przewodzić, a jego gwieździe jasno świecić?

Wybrani pisarze spod znaku Lwa:

Raymond Chandler – 22.07.1888
Aleksander Dumas (ojciec) – 24.07.1802
Bernard Shaw – 26.07.1856
Aldous Huxley – 26.07.1894
Magdalena Samozwaniec – 26.07.1894
Jacek Dukaj – 30.07.1974
Jerzy Pilch – 10.08.1952
John Galsworthy – 14.08.1867
Charles Bukowski – 16.08.1920
Jonathan Franzen – 17.08.1959
Bolesław Prus – 20.08.1847
H.P. Lovecraft – 20.08.1890
Etgar Keret – 20.08.1967
Ray Bradbury – 22.08.1920

Rekomendacje czytelnicze dla Lwów:

Lwy lubią nowe znajomości, nie wolno im zasklepiać się w starych formach życia. Dlatego warto by Lwy próbowały czegoś, czego jeszcze nie znają. Polecamy:

 

 

 

 

 

 

 


Wróżby dla pozostałych znaków na ten tydzień:

Panna (23 sierpnia – 22 września)

Sam siebie nie dasz rady oszukać, a u ciebie wszystko, ta twoja straszna dupota życiowa właśnie z tego wynika. Z takiego braku odwagi: „Ja sobie pomalutku, pomalutku, tylko dla siebie, pomalutku łebkiem na świat!” Zawsze po czyichś śladach... A samemu nic wydeptać nie potrafisz.
Marek Hłasko – Pierwszy krok w chmurach

Waga (23 września – 22 października)

Jeszcze nie wiesz, że utrata zmysłów bywa czasami najwłaściwszą reakcją na rzeczywistość.
Philip K. Dick – Valis

Skorpion (23 października – 21 listopada)

Należysz do tego migotania za oknem i do tej niespokojnej nocy, do ślepego wzburzenia krwi i dziwnej obcości, która potem następuje, do ochrypłych nawoływań i głosów z ulicy, do życia, a może i do umarłych, których się wykopuje - ale nie należysz do przypadku, do pustki i do bezmyślnej zatraty. Już nie!
Erich Maria Remarque – Czas życia i czas śmierci

Strzelec (22 listopada – 21 grudnia)

Każdego ranka otrzymujesz dwadzieścia cztery złote godziny. To jedna z niewielu rzeczy na świecie, które dostaje się za darmo. Za wszystkie pieniądze świata nie można kupić ani jednej dodatkowej godziny. Co zrobisz z bezcennym skarbem? Pamiętaj, że musisz go wykorzystać, bo dostajesz go tylko raz. Jeśli zmarnujesz te dwadzieścia cztery godziny, nic i nikt nie odda ci ich z powrotem.
Nicholas Sparks – Wokini

Koziorożec (22 grudnia – 19 stycznia)

Wolisz nie wiedzieć, co? Pewnie. Ja też wolałabym nie wiedzieć. W innej sytuacji też bym tak wolała.
Mariusz Zielke – Wyrok

Wodnik (20 stycznia – 18 lutego)

Pamiętaj, że czasami nasze wyobrażenie drugiej osoby niewiele ma wspólnego z tym, kim ona naprawdę jest.
John Green – Papierowe miasta

Ryby (19 lutego – 20 marca)

... szaleństwo jest jedyną rzeczą, której można zaufać.
Marek Hłasko – Piękni dwudziestoletni
 

Baran (21 marca - 19 kwietnia)

Żyj tak, byś mógł powiedzieć Bogu w dniu Sądu Ostatecznego: Byłem bardzo dobrym człowiekiem, choć w Ciebie nie wierzyłem.
Kurt Vonnegut – Śniadanie mistrzów

Byk (20 kwietnia – 20 maja)

Nie zbudujesz imperium, zapamiętując twarze – Tennessee Williams

 

Bliźnięta (21 maja – 20 czerwca)

Jesteś gotowy na ten rodzaj niebezpieczeństwa, któremu możemy stawić czoło z bezpiecznej odległości.
Anthony de Mello – Modlitwa żaby. Księga opowiadań medytacyjnych

Rak (21 czerwca – 22 lipca)

Mowa ludzka jest jak przebranie, ukrywa to co istotne, słowa łączą się i błądzą, bez celu, lecz nagle dzięki trzem, czterem wyrazom lub same z siebie, odnajdują wyjście, wystarczy jakiś zaimek osobowy, przysłówek, czasownik, jeden przymiotnik i już bezkształtna masa słów zyskuje siłę, wypływa na powierzchnie objawia się wzruszeniem na twarzy, w oczach, nadaje kształt uczuciom bywa że dają o sobie znak nadwyrężone nerwy, które znoszą wiele, znoszą wszystko, jak odbijająca cios zbroja, ale do czasu.
José Saramago – Miasto ślepców

Piszcie do nas na adres: horoskop@lubimyczytac.pl, a otrzymacie niespodziankę.

Udanego tygodnia!


komentarze [89]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
violino 25.09.2016 17:29
Czytelniczka

Wszystko fajnie, ale czy da się ten horoskop usunąć z moich aktywności? Tym bardziej, że go NIE czytam, więc to nawet NIE JEST moja aktywność...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ytr0001 25.09.2016 20:16
Czytelnik

Musisz wejść w "moje konto", wtedy w "ustawienia", potem w "aktywności" i na samym dole listy jest pozycja "Czytelnik chce otrzymywać horoskop" i wystarczy odznaczyć :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
violino 26.09.2016 11:46
Czytelniczka

Dlaczego mam wrażenie, że nigdy nie byłam w Ustawieniach? Albo ewoluowały od czasu, kiedy tam ostatni raz byłam, albo mi szare komórki wyzdychały.

Wielkie dzięki (!) za wsparcie ułomnego czytelnika :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Carmel 10.09.2016 16:39
Bibliotekarz

Czy komuś postawić horoskop?
Wykonuję tylko profesjonalnie odczyty. Mam na to papiery.
Zrobię to lepiej od Lucindy.


PS
usługa free dla tych, którzy napiszą, jakie ważne wydarzenie miało miejsce 12.10.1582 roku wg kalendarza gregoriańskiego

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Trefny 10.09.2016 16:53
Czytelnik

Usunięto dziesięć dni przez wprowadzenie kalendarza gregoriańskiego w Rzeczpospolitej. Po czwartm października, był piętnasty. O ile dobrze kojarzę.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Monika 13.09.2016 10:47
Czytelnik

Trefniś, nie odpowiedziałeś na pytanie!
Uważam za plagę naszych czasów (jedną z bardzo wielu) to, że bardzo wielu ludzi zamiast odpowiedzieć na pytanie podaje jakiekolwiek informacje związane z tematem. Czasem jest to cokolwiek przyjdzie do głowy, czasem wszystko, co delikwent wie na jakiś temat, czasem gdzieś w wypowiedzi zawarta jest odpowiedź lub można ją pośrednio...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
tsantsara 13.09.2016 11:50
Bibliotekarz

Piccolomini urodził się 12.10. wg kalendarza juliańskiego, a 22.10. wg gregoriańskiego. Ot i cała zagadka ksiąg parafialnych.

A Carmel chodziło pewnie o odkrycie Ameryki? Bo tego dnia Kolumb dobił do San Salwador. Tej daty nie było w Polsce, Portugalii, Hiszpanii i Włoszech, wszędzie indziej było normalnie;)

Monika ma trochę racji: kiedyś można było napisać świetny esej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Monika 13.09.2016 12:37
Czytelnik

@tsantsara:
Ale który Kolumb? Bo ten znany, Krzysztof, to chyba już dawno nie żył? Prawie sto lat...

Chociaż nie wykluczam tego, że Carmel zastawił na nas sprytną pułapkę i mając do wyboru 10 dat, których nie było, wybrał tę, która tylko o nieistotną cyferkę w numerze roku różni się od czegoś bardzo dobrze znanego :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
tsantsara 13.09.2016 12:47
Bibliotekarz

A może i on był Coulomb, jechał go sęk...;) Ze mną już jak z tym bacą, co to widział Lenina w Poroninie...Znacie? Tak? To posłuchajcie:
W czasach PRL przed 100 leciem urodzin Lenina ekipa reporterska TVP dowiedziała się, że w Poroninie żyje jeszcze baca, który go spotkał za życia, kiedy twórca komunizmu przygotowywał tam rewolucję w latach 1913-1914. Umawiają się,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Carmel 13.09.2016 13:25
Bibliotekarz

W sumie intencje miałem takie, jak Monika wspomniala. Dwie pieczenie upiec jednocześnie, troche skojarzenie z Kolumbem, a data faktycznie z okresu reform kalendarza.
W sumie wg. kalendarza gregoriańskiego takich dni nie ma.


Ta reforma jest faktycznie uciażliwa, bo różne kraje przechodziły w różnym momencie. Trzba to pamiętać analizujc różne daty. Kto, gdzie I kiedy date...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Monika 13.09.2016 13:52
Czytelnik

Z ciekawości i lenistwa spytam: skąd akurat 01.01.4713 p.n.e.? Czy to jakaś szczególna data, coś się wtedy ważnego wydarzyło?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Carmel 13.09.2016 14:33
Bibliotekarz

Z tego co pamiętam, to 4713 pojawil sie też w XVI wieku, jako propozycja daty na tyle odleglej, by wszystkie daty historyczne występowały po tym dniu i chyba miało to zwiazek z koincydencja kilku cykli, m.in. słonecznego.

Jak ktoś wie, jestem ciekawy również.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
tsantsara 13.09.2016 14:58
Bibliotekarz

@Carmel: Skoro Monika trafnie odgadła intencje, to chyba wygrała horoskop...;)

Co do roku 4713 p.n.e w internecie wyjaśnia się, że Scaliger, twórca idei Dnia Juliańskiego, liczy kolejne dni nie w systemie ciągłym, a w "okresach juliańskich", trwających po 7980 lat. Długość tego cyklu wylicza znajdując najmniejszą wspólną wielokrotność cyklu indykcji, czyli okresu...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Carmel 13.09.2016 15:13
Bibliotekarz

Fakt.
Personalny horoskop:

Jest duża szansa, że potencjalne propozycje prezentów wynikajcych z Twojego ksiażkowego zakupoholizmu będa się dalej pojawiać na LC.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Aanika 30.08.2016 17:32
Czytelniczka

Hmm, "Przestań narzekać, na co nie masz rady,
Lecz szukaj rady w tym, na co narzekasz" prawda w oczy kole, oj kole :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Yumeka 30.08.2016 12:40
Czytelniczka

"Słońce jest centrum naszego układu słonecznego i planetą Lwa." - Słońce nie jest planetą. ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Monika 30.08.2016 18:28
Czytelnik

Niestety astrologia niewiele ma wspólnego z astronomią i wciąż posługuje się mocno przestarzałą nomenklaturą. Nazwa "planeta" oznacza wędrowca i kiedyś odnosiła się do wszystkich ciał poruszających się na tle nieruchomych gwiazd. Dawno temu planet było siedem i były to: Księżyc, Wenus, Merkury, Słońce, Mars, Jowisz i Saturn. Ziemia w tym czasie planetą nie była, bo przecież...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Yumeka 31.08.2016 22:22
Czytelniczka

Fakt, szczęśliwie znalazłam już odpowiednie okienko.
https://justpaste.it/xwin

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dolores 14.05.2018 23:34
Czytelnik

Kto na serio zna się na astrologii wie, że na Słońce i Księżyc mówi się - światła.Już starożytni wiedzieli, że astronomia jest związana z astrologią. Niestety, w naszych czasach traktuje się ją jako zabobon. Zwykła ignorancja.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Magdalena 14.08.2016 11:05
Czytelniczka

Szkoda, że danego znaku nie można udostępnić na facebooku. Chętnie bym udostępniła swój horoskop na dany tydzień.
Chodzi mi o takie udostępnienie jak się pojawia na profilu lubimyczytać, czyli cytat danego znaku.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
djabolica 12.08.2016 15:23
Czytelniczka

Rak . I jak raz uśmiałam się do łez.
Rzuciłam prace, wyjechałam z rodzinnego miasta.
"nie istnieję, mam wakacje od bytu" . Zdecydowanie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Leeloo_Dallas 09.08.2016 15:08
Czytelniczka

"Tobie ani jeść, ani spać nie trza, dawać tylko perypetie".
Eugeniusz Dębski – Wydrwiząb

Tak! Tak!
Im więcej perypetii tym lepiej :-)Oprócz nich czasem tylko napitku mi trzeba i dobrej książki

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
08.08.2016 13:46
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

FannyBrawne 08.08.2016 00:32
Bibliotekarka

Widzę, że czeka mnie ciekawy tydzień cygańskiej włóczęgi :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Adrianna 08.08.2016 00:26
Bibliotekarka

Bardzo podoba mi się ta forma :D Pomysł na plus!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post