Zaczytane ferie. Cykle książkowe dla młodzieży

LubimyCzytać
05.01.2021

Dla milionów dzieci w Polsce w poniedziałek zaczęły się zimowe ferie. Z powodu pandemii większość uczniów spędzi jednak najbliższe dwa tygodnie w domu. Zachęcamy do tego, by w ten czas dać się pochłonąć lekturze. Polecamy literackie cykle dla młodych moli książkowych.

Zaczytane ferie. Cykle książkowe dla młodzieży Mysticsartdesign / pixabay
Reklama

Rozpoczęły się nietypowe ferie, bo w wielu przypadkach spędzane w domu. Nieczynne hotele i zamknięte stoki skutkują brakiem wyjazdów. Nie funkcjonują kina, escape roomy, galerie, lodowiska, teatry. W efekcie, większość młodych ludzi w wieku szkolnym na czas odpoczynku od szkoły będzie zamknięta w domowych czterech ścianach. Jak sprawić, by ferie nie były spędzone tylko przed ekranami smartfonów i komputerów? Polecamy nasze cykle książkowe dla dzieci i młodzieży. Fantastyczne światy, porywające przygody, pełni pasji bohaterowie. Może to właśnie lektura sprawi, że ferie w domu wcale nie będą najgorsze?

Fantastyczne światy dla fantastycznej młodzieży

Jak oderwać się od nieciekawej rzeczywistości? Najlepiej dać się porwać fantastyce! A nie sposób pisać o fantastyce skierowanej dla młodszych czytelników, nie wskazując na J.K. Rowling. Jej cykl książek o młodych czarodziejach z Hogwartu, Harrym, Hermionie i Ronie, jest uwielbiany przez czytelników na całym świecie. Stał się już kulturowym fenomenem, a część wyrażeń napisanych przez brytyjską pisarkę (a następnie przetłumaczonych przez Andrzeja Polkowskiego) weszła do codziennego języka polskiego. Jeśli nie czytaliście jeszcze książek z cyklu „Harry Potter”, ferie są idealnym czasem, by to niedopatrzenie nadrobić.

Reklama

I dołączyć do ponad 70 tys. czytelników, którzy w naszym serwisie ocenili pierwszy tom sagi. W serii o Harrym Potterze i przygodac jego przyjaciół w Hogwarcie ukazało się 7 książek, które następnie przeniesiono na kinowy ekran (do cyklu wlicza się również „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”, który stał się podstawą sztuki teatralnej). Przyjaźnie, czary, porywająca akcja i magiczne stworzenia przewijające się przez wszystkie książki, od mandragor, żądlibąków i nieśmiałków, aż po feniksy i olbrzymie smoki, to znak charakterystyczny cyklu zapoczątkowanego przez powieść „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”.

Cykl „Percy Jackson i Bogowie olimpijscy” opiera się na pomyśle autorstwa pisarza Ricka Riordana. Do znanego wszystkim z lekcji o mitologii panteonu świata bogów greckich amerykański pisarz wprowadził Percy’ego Jacksona – zwykłego chłopaka, wychowywanego przez samotną matkę. Zwykłego tylko na pozór, gdyż okazuje się, że Percy jest półbogiem, a jego ojcem jest Posejdon, władca mórz. „Percy Jackson i Bogowie olimpijscy” to nie tylko porywająca przygoda, ale również lekcja mitologii. A także odpowiedź na pytanie: co by było, gdyby bogowie olimpijscy żyli wśród nas?

Baśniobór Brandon MullW naszym zestawieniu cyklów adresowanych do młodzieży nie mogło zabraknąć powieści Brandona Mulla. Mull ma na swoim koncie dwie niezwykle popularne serie: „Baśniobór” (ponad 10 tysięcy czytelników oceniło w naszym serwisie powieści tej serii) i „Pięć Królestw”. Ten pierwszy z wymienionych znalazł się na pierwszym miejscu zestawienia bestsellerów dziecięcych „The New York Times’a”. Jego bohaterami są Kendra i Seth, którzy zostali wysłani na dwa tygodnie do dziadka. Okazuje się, że staruszek jest strażnikiem tajemniczego Baśnioboru. Młodzi bohaterowie ignorując przestrogi i zakazy seniora rodu, uwalniają groźne i niebezpieczne siły, którym muszą stawić czoła.

„Pięć Królestw”, czyli kolejna propozycja od Brandona Mulla, to historia podobna, zbudowana na motywie wejścia do nadprzyrodzonego uniwersum. Tym razem bohaterem jest młody Cole. Chłopiec, chcąc się dobrze bawić w trakcie Halloween, trafia do nawiedzonego domostwa, a za jego pośrednictwem, do magicznego świata. Aby wrócić do swojego prawdziwego domu, będzie musiał uratować przyjaciół i uważać na czyhające na niego niebezpieczeństwa. Pierwsza część cyklu oceniana jest w lubimyczytać.pl na 7,9 / 10. „Świetnie wykreowani bohaterowie oraz fantastyczny świat Obrzeża. Książka jak najbardziej dla dorosłych i starszych dzieci!”, pisze użytkownik Jakkaz Books.

Małe licho Marta KisielPora na cykl nagradzany w plebiscycie Książka Roku serwisu lubimyczytać.pl. Głównym bohaterem książek z serii „Małe Licho” Marty Kisiel jest Bożek, zwany też Niebożątkiem. Bożek mieszka w starym domu, w którym oprócz ukochanej mamy i starej skrzyni ze skarbami znajdują się również... anioł stróż, a pod łóżkiem mieszka najprawdziwszy, podkradający chłopcu kapcie potwór! W pierwszej części cyklu, zatytułowanej „Małe Licho i tajemnica Niebożątka” nadchodzi dzień, kiedy Bożek musi wreszcie opuścić swój niezwykły dom i pójść do szkoły. Tylko czy jest na to gotowy?

„Małe Licho” to opowieść o inności i (samo)akceptacji, przyjaźni i o skrywaniu tajemnic. Jak wskazują w swoich opiniach czytelnicy, powieści Marty Kisiel przypadają do gustu nie tylko najmłodszym, ale także ich rodzicom. Cykl „Małe Licho” liczy trzy książki, które w lubimyczytać.pl zostały w sumie ocenione ponad 3200 razy – średnia ocen to 8,0 / 10. 

Nie tylko fantastyka

A jeśli nad magiczne smoki i nadprzyrodzone siły przedkładacie świat rzeczywisty? Mamy i coś dla was! „Dziennik cwaniaczka”, adresowany do nastolatków, ale równie chętnie czytany i przez trochę młodszych, to seria opisująca szkolne perypetie gimnazjalisty Grega. Książki Jeffa Kinneya napisane są w formie osobistych pamiętników i wypełnione ilustracyjnymi rysunkami. Chłopiec opowiada głównie o swoich doświadczeniach szkolnych, towarzyskich i rodzinnych. Typowe problemy nastolatków, podane z humorem i dystansem dają do myślenia zarówno młodym czytelnikom, jak i ich rodzicom.

Równie wiele rysunków (jeśli nawet nie więcej) jest w książkach o Tomku Łebskim. Wkraczając w „Fantastyczny świat Tomka Łebskiego” wykreowany przez Liz Pichon (ze świetnym tłumaczeniem Patryka Gołębiowskiego), wchodzimy jednocześnie do świata dzieci.

Główny bohater książek, jedenastolatek Tomek Łebski jest uczniem szkoły podstawowej. Kłóci się z siostrą, wraz z kumplami zakłada własny zespół muzyczny, rywalizuje z kolegami z klasy, a także stara się zaimponować koleżance. Słowem: robi wszystko to, co robią nastolatki w jego wieku.

Książki przypominają popularne szkolne pamiętniki. Pełne obrazków, odręcznych rysunków, różnych czcionek, skreśleń i podkreśleń oraz licznych wyrazów dźwiękonaśladowczych są chętnie pochłaniane przez dzieci. Ze względu na formę książki, wieczorne czytanie na głos przez rodziców może stanowić wyzwanie; ale czy to nie jest idealny sposób na to, by dać dzieciom własną czytelniczą przestrzeń?

Reklama

Nawet w ferie chcesz się uczyć?

A jeśli dla młodego czytelnika nawet czas ferii nie może być czasem straconym i oddajac się rozrywce lubi jednocześnie dowiadywać się czegoś ciekawego, polecamy serię „Strrraszna Historia”. To aż 55 tomów historycznych opowieści. O wrednych Rzymianach, niesamowitych Egipcjanach, okrutnych wikingach czy niewiarygodnych Inkach. Terry Deary z iście angielskim humorem i swadą opowiada o historii świata. Przystępny tekst i liczne ilustracje to niewątpliwe zalety tego popularyzatorsko-naukowego cyklu. Jest też nutka patriotyczna: o tomy dotyczące naszego kraju bestsellerową serię uzupełniły Małgorzata Nesteruk wraz z Małgorzatą Fabianowską, opisując dzieje Słowian, Piastów, Jagiellonów, a także poruszając tematykę sarmatyzmu, niepodległości i Polski pod zaborami. Idealna propozycja dla młodych miłośników historii.

[aj]

Reklama

komentarze [42]

Sortuj:
1
1
28.01.2021 21:30

Ja bardzo polecam żelaznego kruka Rafała Dąbskiego


1867
266
14.01.2021 11:20

Niestety, większości polecanych książek nie znam, może dlatego, że moje dzieci się zestarzały, a nawet postarały się o własne. Zastanawiam się , dlaczego prawie wszystkie powieści traktują (chyba?) o wampirach, duchach, i innych stworach lub epatują okrucieństwem? A przecież mamy wspaniały cykl p. Nienackiego , uwielbiany przez pokolenia. A gdzie są "Muminki"?...

więcej

28
1
13.01.2021 16:27

tymczasem ja z kronikami diuny...


Reklama
372
111
12.01.2021 13:42

A ja pragnę polecić Serię Serafina. Ja jestem nią oczarowana. To piękna baśń :)
 Serafina i czarny płaszcz  Serafina i zmiennokształtny kostur  Serafina i rozdzielone serce


138
84
12.01.2021 12:32

A ja pragnę przypomnieć wszystkim, że istnieje trylogia dla młodzieży "Żelazny Kruk" jej autorem jest Rafał Dębski!

 Wyprawa  Szalony mag  Gniazdo


287
64
11.01.2021 20:55

no i jeszcze NIenauczalni!


287
64
11.01.2021 20:49

i oczywiście Niedokończony eliksir nieśmiertelności


287
64
11.01.2021 20:48

dla 8-10latków w zależności od "rozczytania" polecam trylogię Duch z Niewiadomic, Tarapaty, Dzika, Przyjaciele, Nieja i ja, Drzewo życzeń


287
64
11.01.2021 20:35

Proszę o coś bardziej inspirującego Mój 10 letni syn to wszystko już dawno przeczytała, całymi seriami i ich kontynuacje też!


119
81
11.01.2021 14:21

Najlepszy cykl to Pan Samochodzik Nienackiego. Brak tej pozycji kompromituje autora tekst. Pewnie za pieniążki od sponsora napisane.


zgłoś błąd