Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy

Ed Vulliamy Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż literatura faktu
Amexica: War Along the Borderline
Janusz Ochab
Czarne
Stany Zjednoczone USA Ameryka Meksyk granica przemyt imigranci migracja narkotyki gang gangi
Amexica: War Along the Borderline
literatura faktu
Janusz Ochab
Reportaż
Inne

Oficjalne recenzje i

Pogranicze terroru

[ 26 ] Link do recenzji

Czytałam tę książkę przez pół roku, małymi porcjami. Nie dlatego, że nie była ciekawa, ale ilość nagromadzonego w niej zła, przemocy i nieszczęścia była tak wielka, że po kilkunastu, czasem kilku stronach wyczerpywała się moja wytrzymałość. Literatura bardzo ciężka, przejmująca, ale ważna, by zdać sobie sprawę z tego, że takie rzeczy też dzieją się na szerokim świecie....

Pracy na „Ameksyką. Wojna wzdłuż granicy” poświęcił Ed Vulliamy prawie dziewięć lat, zbierając w tym czasie mnóstwo informacji i czytając ogrom materiałów prasowych i ksiażek na które się powołuje, tworząc kompleksową i dogłębna analizę regionu.
Ameksyka wg Eda Vuillamy to region przygraniczny wzdłuż pasa granicznego pomiędzy USA a Meksykiem.
Swój reportaż zbudował na...

Miałam duży kłopot z oceną tej książki. Bezsprzecznie dotyka ona bardzo ważnych spraw i jest to kawał doskonałej, reporterskiej roboty. Jednak momentami autor za bardzo wchodzi w nieistotne szczegóły, które zaciemniają trochę obraz całości. Kilka rozdziałow uważam za arcydzieło, ale są też takie, gdzie mam niedosyt i uważam, że mnogość szczegółów przysłoniła właśnie to, co...

Jeśli ktoś chce dotknąć ciemnej strony naszego świata, „Ameksyka” została napisana właśnie dla niego. Reportaż Ed'a Vulliamy to naprawdę ciężka lektura, podczas której możemy poznać, jak niewiele znaczy ludzkie życie. Autor wyrusza w reporterską wyprawę wzdłuż amerykańsko-meksykańskiej granicy. Z zachodu na wschód – od Tijuany/San Diego nad Pacyfikiem aż po...

Bardzo interesujący reportaż o amerykańsko-meksykańskim pograniczu. Pełen przerażających faktów i nienachalnej interpretacji. Po lekturze trudno nie doceniać tego, co się ma. Autor zjechał cała granicę od zachodu na wschód i podzielił się z nami swoimi uwagami dotyczącymi karteli, biedy, wiary i funkcjonowania służb. Nie zajmuję się weryfikacją, ale jeżeli 10% z tego to...

Trochę za dużo opisów a za mało konkretów.

Wstrżasająca i otwierające oczy laurka dla USA.

Pozycja bardzo dobitnie obrazująca jak absurdalna polityka i moralny fanatyzm silniejszego kraju odbija się na niczemu niewinnych obywatelach słabszego sąsiada.

Wystarczy urodzić się po niewłaściwej stronie umownie wyrysowanej linii na mapie i kapizdron. Stajesz się bierną okrutnej rzeczywistości.

Nagle to, że żyję w...

Reportaż wywarł na mnie ogromne wrażenie i wywołał wiele skrajnych emocji. Przedstawia historie ludzi mieszkających po obu stronach granicy, dokładnie opisuje sytuacje sprzed dekady. Opatrzony wieloma cytatami.

Świetny reportaż z obcego nam świata. Warto sięgnąć, aby poszerzyć swoje horyzonty.

Wstrząsająca i odrażająca zarazem
Największe wrażenie robią (moim zdaniem) trzy rozdziały: Miejski frankenstein, Ludzka rupieciarnia i Pieniądze splamione krwią.

Nie, nie ocenię tej książki. Wymyka się jakimkolwiek ocenom. Opowiada o zbyt przerażających sprawach by tak lekką ręką rozdawać gwiazdki, jedną w prawo, dwa w lewo.....
Szacunek dla autora, że udało mu się...

Dyskusje

1 181